Main Menu
User Menu

Pomoc s identifikací

Diskuse
Potřebuji poradit, co přesně je na pravém blatníku. Ten lichoběžník jsem již rozluštil (označení pro tank), ale druhý symbol nemohu rozluštit, dle https://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek.php?id=10323 bych tipoval na průzkum, ale nevím to jistě.


A dalši dotaz by byl, kam němci umisťovali znak tankové divize, jestli, tedy vůbec na tancích byl, z obrázku to není patrné. Jen vím, že sloužil u 25. tankové divize.
Pomoc s identifikací - Znak 25. tankové divize

Znak 25. tankové divize
Pomoc s identifikací - Francouský tank Somua S35 v německých službách 25. tankové divize v Norsku (1942)

Francouský tank Somua S35 v německých službách 25. tankové divize v Norsku (1942)
URL : https://www.valka.cz/Pomoc-s-identifikaci-t43056#170219Verze : 0
Znaky německých tankových divizí byly umístěny na čelním pancíři popř. na bocích (nebo na jednom boku) korby. Podle znaku soudím že se mohlo jednat i o tank 19. t.divize (viz obrázek) ale při polském povstání se mohly tanky 19. a 25. t.divize "promíchat".
URL : https://www.valka.cz/Pomoc-s-identifikaci-t43056#253586Verze : 0
Na obrázku je celkem jasně napsáno že fotka je z Norska, to celkem odpovídá, protože kořistní francouzské tanky byly používány především k výcviku. Co moc neodpovídá je rok 1942, 25. divize byla postavena až v létě 1943 a to ve Francii, čemuž odpovídá kořistní tank, které byly užívány k výcviku nových divizí (nebo doplňků těch rozbitých) ve Francii. Osobně bych si tipnul že fotka je z Francie. Výcvikové tanky nenesly označení divize takže je celkem logicky nemá ani tento. Do bojů šly divize už na standardních strojích a spekulace o Polsku je tedy dost mimo.
Na blatníku je označení kosodélník (ne lichoběžník) a číslo (zde myslím 2) jde ve skutečnosti o označení roty uvnitř vyšší jednotky, zde by tedy šlo o vozidlo 2. kompanie (roty). Jde o topografickou značku používanou na mapách přenesenou na vozidla a běžně se používaly celou válku.
Označení divize pokud bylo malováno bylo na přední pravé a zadní levé části vozidla (tedy vždy blíže středu vozovky) na boky korby se obvykle nemalovalo (palma afrikakorpsu není označení divize) a spíše se někdy objevilo na věži (tam i z boku)
URL : https://www.valka.cz/Pomoc-s-identifikaci-t43056#253643Verze : 0