Main Menu
User Menu

Moravská zemská hotovost

Diskuse
Skupina historického šermu Biskupští manové z Kroměříže vznikla na přelomu let 1990/91 a od svého založení se věnuje budování dragounské jednotky, která se vyskytovala v 17. století v oblasti střední Moravy, spadala pod biskupské velení, a byla tak součástí moravské zemské hotovosti.
Jednotka je vyzbrojena a vystrojena dle písemných a hmotných pramenů, přičemž vycházíme především ze sbírky zbraní a zbroje na zámcích v Chropyni a Kroměříži.
Výzbroj sestává z doutnákových mušket (vesměs ráže 18mm) a 4m dlouhých jezdeckých pík, pobočními zbraněmi jsou palaše, kordy a tesáky. Ochranná zbroj je tvořena přilba typu pappenheim (dobově šišák) a birnhelm a střeleckými a pikenýrskými kyrysy.
Těžší výzbroj je tvořena kolově lafetovanou hradebnicí.
Uniforma je dle pramenů červená s bílým podšitím a cínovými knoflíky. Boty mohou být nízké (mušketýrské) i vysoké (jezdecké).
Kromě účastí na rekonstrukcí bitev v ČR a Německu se věnujeme i scénickým vystoupením.


Další informace na www.manove.webz.cz a https://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_775.html


12.7.2008 pořádáme akci s názvem Dobytí Kroměříže Švédy LP 1643, kde o doprovodný program se postará mj. 231. pěší rota Aktivních záloh Zlín a budou předvedeny ukázky vývoje vojenství od středověku po současnost.
Moravská zemská hotovost - Bílá hora 2007

Bílá hora 2007
URL : https://www.valka.cz/Moravska-zemska-hotovost-t73324#260100Verze : 0