Main Menu
User Menu

Lobkovskaja, Nina Alexejevna

Gv. st. lejtěnant Nina A. Lobkovskaja - velitelka roty odstřelovaček 21. gardové střelecké divize 3. úderné armády 1. běloruského frontu


* 1925Narodila se v roce 1925 v Novokuzněcku v početné rodině důlního inženýra. Po ukončení střední školy odešla studovat do Moskvy na Vyšší průmyslovou školu a zde ji zastihla válka. V roce 1942 vstoupila jako dobrovolnice do Rudé armády a po absolvování snajperských kurzů a byla přidělena k rotě odstřelovaček 21. gardové střelecké divize Kalininského frontu. Vyznamenala se v bojích o město Nevel, kde na podzim 1943 za udatnost v boji získala Řád Rudého praporu. Byla povýšena do důstojnické hodnosti a stala se velitelkou čety ženské roty odstřelovaček 3. úderné armády 2. pobaltského frontu. S ní pak prošla bojovou cestou při osvobozování Pobaltí, východního Pruska a Polska.


V dubnu 1945 byla N. A. Lobkovskaja povýšena do hodnosti gv. staršij lejtěnant a jmenována velitelkou ženské roty odstřelovaček v sestavě 1. běloruského frontu. Se svojí rotou úspěšně zajišťovala ochranu světlometů při útoku na Seelovské výšiny a byla vyznamenána druhým Řádem Rudého praporu. Odstřelovačky pod jejím velením vyřadily za dva roky bojů přes tři tisíce německých vojáků a důstojníků. Sama N. A. Lobkovskaja měla na osobním kontě 89 „zářezů“.
22. června 1945 jí M. I. Kalinin osobně udělil Řád Lenina.


Po válce dokončila studia a poté pracovala v Moskvě. V roce 1968 vydala sborník vzpomínek "Фронтовые подруги", věnovaný jejím spolubojovnicím, které zahynuly za Velké vlastenecké války.
Lobkovskaja, Nina Alexejevna - N.A.Lobkovskaja na fotografii z roku 1944 (zcela vlevo)

N.A.Lobkovskaja na fotografii z roku 1944 (zcela vlevo)
Lobkovskaja, Nina Alexejevna - N.A.Lobkovskaja na fotografii z roku 1945 (v popředí)

N.A.Lobkovskaja na fotografii z roku 1945 (v popředí)
URL : https://www.valka.cz/Lobkovskaja-Nina-Alexejevna-t36201#135107Verze : 0