Kříž Varšavského povstání [1944]

Krzyż Powstania Warszawskiego / Cross of the Warsaw Uprising

Krzyż Powstania Warszawskiego "Za zabicie w walce oficera SS"
(Kříž Varšavského povstání " Za zabití důstojníka SS v boji")

Kříž Varšavského povstání " Za zabití důstojníka SS v boji " - neoficiální vojenské vyznamenání z období Varšavského povstání. Bylo udělováno polským vojákům z jednotek AK (Armii Krajowej) "Chrobry II", která bojovala během povstání ve varšavských čtvrtích Środmieście a Wola.

K výrobě vyznamenání používali povstalci získané německé Železné kříže 1939 II. třídy na jehož revers byla připevněna polská mince 1 złoty z 1929 roku. Na prsou orlice byl vytlačen znak "Kotwica" Polski Walczącej * a datum - rok 1944 jehož číslice 44 byly stylizováný do podoby runového SS.

Vyznamenání bylo zavěšeno na stuze Válečného kříže z roku 1920 na které bílý pruh po pravé straně byl přemalován červenou barvou.

* Kotwica - česky kotva, byly to stylizovaná písmena "P" a "W" Polska Walcząca čili Bojujíci Polsko do tvaru kotvy. Tento znak byl používán polskou podzemní armádou během druhé světové války.

zdroje:
- vlastní archív
- wikipedia


zdroj - wikipedia
URL : https://www.valka.cz/Kriz-Varsavskeho-povstani-1944-t66980#236928Verze : 0
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!