Main Menu
User Menu

Koškina, Marija Alexejevna

Mariya Alekseyevna Koshkina

Мария Алексеевна Кошкина

Efrejtor Marija A. Koškina-Tkalič - odstřelovačka 85. střelecké divize Leningradského frontu


*1921Zakladatelka hnutí leningradských žen-odstřelovaček


Narodila se v roce 1921 v Leningradské oblasti v rodině rolníka. Po střední škole odešla do Leningradu, kde začala pracovat v Masokombinátu. V roce 1940 absolvovala odstřelovačské kurzy Osoaviachimu a když vypukla válka, také zdravotnické kurzy Červeného kříže.


V červenci 1941 se přihlásila se jako dobrovolnice do Rudé armády. Byla přidělena k jednotce domobrany jako zdravotnice a v bojích pod palbou vynesla a zachránila patnáct Rudoarmějců. Když na podzim 1941 v obleženém Leningradě vzniklo odstřelovačské hnutí, přihlásila se jako první žena do jeho řad. Po proškolení byla 18. listopadu poprvé nasazena na frontě jako odstřelovačka a zaznamenala okamžitý úspěch. Na srazu odstřelovačů Leningradského frontu 1. prosince pak již s téměř dvěma desítkami potvrzených zásahů vyzvala leningradské ženy a dívky k účasti na odstřelovačském hnutí. Vedle takových es jakými byli V.N. Pčelincev či F. T. Djačenko se tak „Maška-Koška“ stala postrachem Němců, obléhající v zimě na přelomu let 1941/42 těžce zkoušený Leningrad. Když na jaře 1942 obdržela Řád Rudé hvězdy, byla na její pušce již 46 zářezů. Toto číslo pak do skončení blokády vzrostlo na 83. V noci z 5. na 6. března 1944 byla Marija Koškina těžce raněna, když se zúčastnila jako zdravotnice průzkumné akce. Po vyléčení se již na frontu nevrátila a dělala v zázemí instruktorku ve škole pro odstřelovače.


Po válce odešla studovat medicínu, aby se poté vrátila do leningradského masokombinátu jako závodní lékařka. Provdala se za válečného veterána a přijala jeho jméno Tkalič. Její puška Mosin-Nagant 91/30 s optickým hledím je dnes vystavena v Domě důstojníků v Sankt Petěrsburgu.


zdroj:
https://airaces.narod.ru/snipers/index_w1.htm
URL : https://www.valka.cz/Koskina-Marija-Alexejevna-t37122#139401Verze : 1