Main Menu
User Menu

Jošida, Zengo

Zengo Yoshida / 吉田善吾

     
Příjmení:
Surname:
Jošida
Jméno:
Given Name:
Zengo
Jméno v originále:
Original Name:
吉田善吾 / よしだ・ぜんご
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
admirál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
14.02.1885 ?, prefektura Saga /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
14.11.1966 ?, Tokio
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel flotily
ministr námořnictví
člen nejvyšší válečné rady
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
Velitel: Kombinovaná flotila
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
https://www.enotes.com/topic/Zengo_Yoshida
URL : https://www.valka.cz/Josida-Zengo-t103107#371183Verze : 0
     
Příjmení:
Surname:
Jošida
Jméno:
Given Name:
Zengo
Jméno v originále:
Original Name:
吉田善吾 / よしだ・ぜんご
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
26.11.1906-15.04.1907 Strelecké výcvikové centrum
15.04.1907-DD.MM.RRRR Torpedové výcvikové centrum
01.12.1909-23.05.1910 Námorná akadémia kurz B
23.05.1910-DD.MM.RRRR pokračujúci kurz, Torpedové výcvikové centrum
01.12.1913-DD.MM.RRRR Námorná akadémia kurz A
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
14.11.1904 námorný kadet
31.08.1905 podporučík
28.09.1907 mladší poručík
11.10.1909 poručík
13.12.1915 Korvetný kapitán
01.12.1919 Fregatný kapitán
01.12.1923 kapitán
30.11.1929 kontradmirál
15.11.1934 viceadmirál
15.11.1940 admirál
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
01.12.1931-15.09.1933 Náčelník štábu : Kombinovaná flotila
01.12.1937-30.08.1939 Velitel : Kombinovaná flotila
30.08.1939-05.09.1940 Velitel : Ministerstvo námořnictva

Ručně vyplněné položky:
14.11.1904-03.01.1905 člen posádky ponorkový tender Karasaki-maru
03.01.1905-10.05.1906 člen posádky pancierový krížnik Kasuga
10.05.1906-07.06.1906 člen 5. jednotky torpedových lodí
07.06.1906-DD.MM.RRRR člen posádky transportná loď Anegawa
05.08.1907-28.10.1907 člen posádky torpedoborec 3. triedy Asatsuyu
28.10.1907-20.11.1908 člen posádky chránený krížnik Hashidate
20.11.1908-23.04.1909 člen Torpedová škola
23.04.1909-25.05.1909 člen výcvikovej jednotky torpedových lodí
25.05.1909-11.10.1909 poverený velitel divízie?, Skipiny minoloviek Yokosuka
11.10.1909-01.12.1909 velitel divízie?, Skipiny minoloviek Yokosuka
01.12.1910-01.12.1913 inštruktor, Torpedová škola
01.12.1910-01.12.1913 veliaci dôstojník torpedovej lode, 4. jednotky torpedových lodí
01.04.1913-01.12.1913 veliaci dôstojník torpedovej lode, 2. jednotky torpedových lodí
13.12.1915-01.12.1917 štáb 3. flotily
01.12.1917-25.04.1918 člen Námorného okresu Yokosuka
25.04.1918-20.11.1919 Inštruktor, Torpedová škola
25.04.1918-13.08.1918 inštruktor, Strelecká škola
20.11.1919-03.06.1920 štáb 1. švadrony torpedoborcov
03.06.1920-12.05.1921 štáb Výcvikovej flotily
12.05.1921-01.04.1923 štáb Námorného vzdelávacieho velenia
01.04.1923-10.11.1923 štáb Kancelárie námorného vzdelávania, Oddelenia námorníctva
10.11.1923-25.03.1924 náčelník 2. sekcie Kancelárie námorného vzdelávania, Oddelenia námorníctva
25.03.1924-01.12.1924 veliaci dôstojník krížniku Hirado
01.12.1924-15.04.1925 náčelník štábu Námorného okresu Maizuru
15.04.1925-15.05.1925 pridelený k Námornému generálnemu štábu
15.04.1925-15.05.1925 pridelený k Oddeleniu námorníctva
15.05.1925-01.12.1927 náčelník 1. sekcie Kancelárie némorných záležitostí Oddelenia námorníctva
01.12.1927-10.12.1928 veliaci dôstojník bitevného krížniku Kongo
10.12.1928-30.11.1929 veliaci dôstojník bitevnej lode Mutsu
30.11.1929-01.12.1931 náčelník 2. kancelárie Námorného generálneho štábu
01.12.1931-01.09.1933 náčelník štábu 1. flotily
01.12.1931-01.09.1933 náčelník štábu Kombinovanej flotily
01.09.1933-15.09.1933 pridelený k Námornému generálnemu štábu
01.09.1933-15.09.1933 pridelený k Oddeleniu námorníctva
15.09.1933-02.12.1935 náčelník kancelárie námorných záležitostí, Oddelenia námorníctva
15.09.1933-02.12.1935 člen komisie admirality
02.12.1935-01.02.1936 pridelený k Námornému generálnemu štábu
02.12.1935-01.02.1936 pridelený k Oddeleniu námorníctva
01.02.1936-01.12.1936 velitel Výcvikovej flotily
01.12.1936-01.12.1937 velitel 2. flotily
01.12.1937-30.08.1939 velitel 1. flotily
01.12.1937-30.08.1939 velitel Kombinovanej flotily
30.08.1939-05.09.1940 Minister námorníctva
05.09.1940-15.11.1940 pridelený k Námornému generálnemu štábu
15.11.1940-10.11.1942 námorný rada
10.11.1942-01.12.1943 velitel Čínskej oblastnej flotily
01.12.1943-03.05.1944 námorný rada
14.12.1943-15.03.1944 riaditel Námorného kolégia
03.05.1944-02.08.1944 velitel Námorného okresu Yokosuka
03.05.1944-02.08.1944 člen komisie admirality
02.08.1944-01.06.1945 námorný rada
01.06.1945-DD.MM.RRRR výslužba
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.RRRR

Medaile za zásluhy zlatá
Medal of Merit Golden
Medalla al Mérito Oro
-

DD.MM.RRRR

Řád Posvátného pokladu 1. třídy
Order of Sacred Treasure 1st Class
瑞宝大綬章 / ずいほうだいじゅしょう
-

MM.DD.RRRR

Velkostuha řádu Vycházejícího slunce
1st Class, Grand Cordon of the Order of the Rising Sun
勲一等旭日大綬章 / くんいっとう きょくじつだいじゅしょう
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.enotes.com/topic/Zengo_Yoshida
homepage2.nifty.com
URL : https://www.valka.cz/Josida-Zengo-t103107#522009Verze : 0
MOD
Jošida se narodil v prefektuře Saga ve zchudlé zemědělské rodině. Adoptovala ho rodina místního obchodníka s rýží. Absolvoval námořní akademii roku 1904 jako dvanáctý ze 190 kadetů 32. ročníku. Jako námořní kadet sloužil na ponorkové zásobovací lodi Karasaki-maru a na křižníku Kasuga. Na námořního podporučíka byl povýšen až po skončení Rusko-japonské války. V letech 1906-07 absolvoval námořní dělostřeleckou a torpédovou školu. Poté byl přidělen na torpédoborec Asacuju a křižník Hašidate.
Jako kapitán poručík (1909) se specializoval na torpéda, v roce 1913 absolvoval na námořní štábní koleji. Byl povýšen na korvetního kapitána (1915) a fregatního kapitána (1919), sloužil v různých administrativních funkcích, spojených převážně s výcvikem. Na námořního kapitána byl povýšen 1923, a následující rok dostal první velení na křižníku Hirado. Potom sloužil jako náčelník štábu v Námořní oblasti Maizuru (1924-25). V prosinci 1927 převzal velení bitevní lodi Kongo a v prosinci 1928 bitevní lodi Mucu.
V prosinci 1929 byl povýšen na kontraadmirála, sloužil na různých štábních pozicích a v listopadu 1934 byl povýšen na viceadmirála. V letech 1936-37 byl velitelem 2. flotily a velitelem Kombinované flotily (1937-39).
Od srpna 1939 do září 1940 byl ministrem námořnictví, byl přinucen abdikovat ze zdravotních důvodů. Byl odpůrcem spojenectví s Německem a Itálií a války s USA. V prosinci 1940 byl povýšen na admirála. Po vypuknutí války mu bylo přiděleno bojové velení, od listopadu 1942 do prosince 1943 velel Flotile čínské oblasti. Potom sloužil jako člen Nejvyšší válečné rady, do důchodu odešel 1. 6. 1945.




Zdroj:
https://www.enotes.com/topic/Zengo_Yoshida
URL : https://www.valka.cz/Josida-Zengo-t103107#371184Verze : 0
Hvězda na pravé straně hrudi a náhrdelní dekorace jsou Řád vycházejícího slunce, hvězda na levé straně hrudi je od Řádu posvátného pokladu. Spona medailí představuje běžné japonské a mandžuské medaile. Výjimkou je vysoký stupeň chilského Řádu za zásluhy na prvním místě spony. Ve všech zemích, kde je povoleno nosit zahraniční vyznamenání se nosejí až za tuzemskými. Dalo by se spekulovat, že fotografie byla udělána na návštěvě v Chile nebo při příležitosti vysoké chilské návštěvy v Japonsku, kdy byl chilský řád upřednostněn ze zdvořilostních důvodů.



Zdroj:
James W. Peterson, Orders and Medals of Japan and Associated States. Third Edition, San Ramon 2000
URL : https://www.valka.cz/Josida-Zengo-t103107#371186Verze : 0