Main Menu
User Menu

Heinkel, Ernst

Ernst Heinkel


konstruktér, majitel leteckých závodů
URL : https://www.valka.cz/Heinkel-Ernst-t18565#68921Verze : 0
MOD
Ernst Heinkel


Ernst Heinkel se narodil 24.ledna 1888 v Grunbachu. Jako mladý pracoval jako strojník-učeň ve slévárně. Byl fascinován letectvím a zeppelíny a v roce 1910 postavil své první letadlo podle plánů Henriho Farmana.


Brzy poté získal práci u Luft Verkehrs Gesellschaft (LVG), spoelčnosti, která stavěla Farmanova letadla. Poté odtud odešel ke společnosti Albatros, kde navrhnul Albatros B.II, průzkumný letoun, který byl používán na začátku 1.světové války. Po opuštění Albatrosu navrhl několik hydroplánů pro společnost Hansa-Brandenburg.


V roce 1922 založil Heinkel-Flugzeugwerke ve Warnemunde. Kvůli omezením německého leteckého průmyslu, které stanovila Versaillská smlouva, Heinkel sháněl kontrakty v zahraničí. S některými návrhy hydroplánů uspěl ve Švédsku, kde rozběhl licencovanou výrobu, také pracoval na hydroplány startující pomocí katapultu pro japonské námořnictvo. V Německu zavedl podobný katapult na lodi Bremen, ze kterého měly startovat letadla s poštou.


Po uchvácení moci Adolfem Hitlerem pomohla Heinkelova firma v letech před 2.světovou válkou značnou měrou v růstu Luftwaffe, byla vyrobena letadla Heinkel He-59, He-115 a He-111.


Heinkela velmi zajímal let ve vysokých rychlostech a výzkum nových možností leteckého pohonu. Věnoval letadlo Werneru von Braunovi, který zkoumal raketový pohon pro letadla, rovněž sponzoroval výzkum proudových motorů Hanse von Ohaina.


Heinkel kritizoval Hitlerův režim, když byl donucen propustit židovské designéry a personál v roce 1933. V roce 1942 vláda znárodnila Heinkelovy závody. Ve skutečnosti to znamenalo, že Heinkel byl zadržen, dokud neprodal svoje podíly v továrnách Hermannu Göringovi. Na konci války byl Heinkel zajat Spojenci, ale důkazy o jeho aktivitách proti Hitlerovi vedly k jeho propuštění, přestože jeho společnost, stejně jako zbytek německého leteckého průmyslu měla zakázanu výrobu letadel.


Ernst Heinkel zemřel v roce 1958 ve Stuttgartu.
URL : https://www.valka.cz/Heinkel-Ernst-t18565#68993Verze : 0