Main Menu
User Menu

Etiopie útočí na Somálsko

Diskuse
Etiopie útočí na Somálsko


Etiopie splnila svou výhružku a zaútočila na Somálsko. V plamenech se ocitlo také mezinárodní letiště v Mogadišu.


Útok přišel několik hodin poté, co Etiopie oficiálně vyhlásila válku somálským islámským milicím, které Somálsko ovládají. Etiopský premiér prohlásil, že jeho země vede válku s islámskými ozbrojenci kvůli ochraně suverenity.


Zatím však mají islámské milice metropoli Mogadišu pod kontrolou. Etiopská letadla už včera bombardovala několik somálských měst, která mají v rukou tito islámští radikálové.


Těžké boje s vládními jednotkami jsou hlášeny od dnešního rána v okolí sídla oficiální exilové vlády ve městě Baidoa. Podle tiskových agentur se už válčí na čtyřech frontách a zapojeno je i dělostřelectvo a letectvo.


Podle Etiopie a USA jsou islamisté podporováni Al-Káidou a také etiopským nepřítelem - Eritreou. Proto se Etiopie rozhodla podpořit somálskou exilovou vládu, která zatím nemá v zemi žádný vliv.


"Po určitém období trpělivosti přistoupila etiopská vláda k sebeobraně a zahájila protiútok na jednotky extremistů ze Svazu islámských soudů," řekl etiopský ministr informací Barhan Hailu. Etiopie, v níž mají převahu křesťané, dosud popírala, že se bojů v Somálsku aktivně účastní.


Srážky trvají šestým dnem, podle povstalců v nich zahnuly stovky lidí, humanitární organizace hovoří o desítkách obětí. Mluvčí somálské vlády dnes řekl, že vládní jednotky způsobily nepříteli velké ztráty.


Boje se šíří z jedné části země do druhé. Milice Svazu islámských soudů prohrají, prohlásil ministr informací Ali Ahmed Jama. Jeden z milicionářů situaci charakterizoval slovy: "Teď je to otevřená válka."


Nejtěžší boje jsou hlášeny z Daynunay. Toto místo leží asi 20 kilometrů jižně od Baidoay a je zde vojenská základna vládních vojsk. Další střety se odehrávají v Manasu, Kalaberu a Bandiradley. Zaměstnanci okolních zdravotnických zařízení se připravují přijmout zraněné. "Boje nabývají na síle, musí tam být mnoho ztrát," řekl jeden z nich.


Budou Somálci jednat?
Liga arabských států (LAS) oznámila, že se tento týden podařilo dospět k dohodě o obnově mírových rozhovorů mezi znepřátelenými somálskými stranami. Jednání by měla začít 15. ledna v Chartúmu. Podle Ahmada bin Hallího z LAS budou hlavními body příměří a zastoupení Svazu islámských soudů ve vládě.


Boje propukly ve středu poté, co v úterý vypršelo ultimátum, jež dali radikálové etiopským jednotkám na odchod ze Somálska. Podle odborníků je v zemi až 20 tisíc etiopských vojáků. Na straně milicí zase bojuje zřejmě 2000 Eritrejců.


Milice v sobotu požádaly o pomoc muslimské bojovníky ze zahraničí a vyzvaly je, aby se připojili ke svaté válce proti Etiopii. Milice, které chtějí v Somálsku zavést islámské právo šaría, prý vycvičily speciální oddíly pro partyzánskou válku proti Etiopanům.


Addis Abeba výzvu k zahraničním bojovníkům považuje za důkaz toho, že jsou radikálové v Somálsku napojeni na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida.


převzato z aktualne.cz
URL CZ: https://www.valka.cz/Etiopie-utoci-na-Somalsko-t50856#194788Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopie-utoci-na-Somalsko-t50856#194788Version : 0
MOD
tato valka jiz monitorovana na :


https://www.valka.cz/viewtopic.php/t/43023
URL CZ: https://www.valka.cz/Etiopie-utoci-na-Somalsko-t50856#194790Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopie-utoci-na-Somalsko-t50856#194790Version : 0
MOD
No nepřijde mi moc košer přebírat celé texty z cizích webů, i když to není faktografie. Neříkám jen perex (nebo jak se to jmenuje), ale celé texty...
URL CZ: https://www.valka.cz/Etiopie-utoci-na-Somalsko-t50856#194909Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopie-utoci-na-Somalsko-t50856#194909Version : 0
MOD
No, válka je sice monitorována jinde, ale pokud by tohle mělo sloužit jako diskuse...asi tak, v této válce jsem osobně všemi deseti na straně Svazu islámských soudů a invazi Etiopie beru jako neobhajitelnou válku na ochranu jejích zájmů v zemi. Nemusíte se mnou souhlasit, je to můj osobní názor a ze všech sil se budu snažit aby neovlivnil kvalitu mnou publikovaných článků.
URL CZ: https://www.valka.cz/Etiopie-utoci-na-Somalsko-t50856#195001Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopie-utoci-na-Somalsko-t50856#195001Version : 0
Hlavne potom čo UIC vyhlásilo svätú vojnu Etiópii a deklarovalo snahu o "zjednotenie" všetkých somálcov (aj tých v Etiópii. Keni a ďalších krajinách). A keď k tomu prirátam aj islamský fundamentalizmus UIC, ktorý mal spočiatku veľmi blízko k Talibanu.....
URL CZ: https://www.valka.cz/Etiopie-utoci-na-Somalsko-t50856#195012Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopie-utoci-na-Somalsko-t50856#195012Version : 0
MOD