Main Menu
User Menu

CZK - Fotokontejner

Tento fotokontejner je československý výrobek používaný na Migu-21F (v dokumentaci strojů, které mohly nosit tento kontejner po úpravách spínačů v kabině, se u výrobce objevilo označení "FR," které se však pokud vím příliš nepoužívalo). Několik těchto "jednadvacítek" dostalo zkušební kamufláž složenou z "koksově" černé a tmavě zelené barvy, aby byly lépe maskovány při průzkumných letech proti zemi.


Ale zpět k fotokontejneru. Vybaven byl čtyřmi kamerami AFA-39, které snímaly terén kolmo dolů, šikmo vpravo a vlevo dolů od osy závěsníku a šikmo dopředu dolů. Kamery byly umístěny na společné lafetě, která se dala vytáhnout po odjištění zadního krytu kontejneru ven, takže byl snadný přístup k výměně filmů. Pro zajímavost, délka jednoho filmu do kamery byla 20 m. Po podvěsení dvou kontejnerů, byl při průletu pokryt celý cílový prostor.


Z dostupných podkladů se mi nepodařilo zjistit, že by měl kontejner nějaké specifické označení.
URL : https://www.valka.cz/CZK-Fotokontejner-t12133#39291Verze : 0
...
URL : https://www.valka.cz/CZK-Fotokontejner-t12133#39280Verze : 0
MOD

Citace - Bery :

Několik těchto "jednadvacítek" dostalo zkušební kamufláž složenou z "koksově" černé a tmavě zelené barvy, aby byly lépe maskovány při průzkumných letech proti zemi.

Takto boli zbarvené dve štandardne MIG-21R, t.č. 1922 a 2101.
Na fotke 1922 v dosť ubohom stave, a aká to bola "krásavica", jediná maskovaná u 1. letky.
URL : https://www.valka.cz/CZK-Fotokontejner-t12133#247816Verze : 0