Main Menu
User Menu

CL - Tenrjú (1918)

天龍 / てんりゅう

Tenrjú / Tenryu


druh lodě: lehký křižník
třída lodě: Tenrjú
zahájení stavby: 17.5.1917
spuštění: 11.3.1918
zařazení do služby: 20.11.1919
potopena: 18.12.1942


délka: 142,65m
šířka: 12,34m
ponor: 3,96m


výtlak: 3,230t
výtlak max: 3,950t


pohon: 10 kotlů, 3 turbíny, 51 000 hp


rychlost max: 33 uzlů


pancéřování: boky: 51mm
paluba: 38mm


výzbroj: 4 x 140mm/50
1 x 80 mm/40 AA
4 x 25mm/60 AA
6 x TT 533mm


posádka: 327
URL : https://www.valka.cz/CL-Tenrju-1918-t12725#43630Verze : 0
...
URL : https://www.valka.cz/CL-Tenrju-1918-t12725#53919Verze : 0
Do stejné třídy jako Tenryu patřil křižník Tatsuta.
URL : https://www.valka.cz/CL-Tenrju-1918-t12725#54344Verze : 0
Krížniky triedy Tenryu boli prvé skutočné ľahké krížniky v japonskom námorníctve. Konštrukciou to boli v podstate predĺžené torpédoborce a pretože mali slúžiť ako vlajkové lode flotíl torpédoborcov mali naprojektovanú vysokú max. rýchlosť - 31 uzlov. Ako prvé lode v jap. námorníctve mali nainštalované otočné trojhlavňové torpédomety ráže 533 mm. V rokoch 1927 - 1930 dostala Tenryu namiesto jednoduchého sťažňa trojnožkový a v roku 1939 bol naištalovaný jeden dvojhlavňový 13 mm AA guľomet. Ďalšie zmeny počas vojny vyplývali zo získaných skúseností a bolo to najmä posilovanie protilietadlovej výzbroje.
URL : https://www.valka.cz/CL-Tenrju-1918-t12725#131138Verze : 0
Velitelé lodi


20.11.1920 - 01.12.1921 fregatní kapitán, od 01.12.1920 námořní kapitán Murase Teijiro
01.12.1922 - 13.10.1923 námořní kapitán Matsushita Hajime
15.10.1923 - 01.12.1924 fregatní kapitán, od 01.12.1923 námořní kapitán Oguri Shinichi
01.12.1924 - 20.10.1925 námořní kapitán Takita Yoshio
20.10.1925 - 01.12.1925 námořní kapitán Kida Shinpei
01.12.1925 - 01.11.1926 námořní kapitán Monai Isao
01.11.1926 - 15.11.1927 námořní kapitán Yamaguchi Seishichi
15.11.1927 - 10.12.1928 námořní kapitán Kikuno Shigeru
10.12.1928 - 20.08.1929 námořní kapitán Sawamoto Yorio
20.08.1929 - 01.11.1929 fregatní kapitán Takahashi Ibo
15.11.1932 - 01.11.1933 námořní kapitán Tayui Minoru
01.11.1933 - 25.05.1934 námořní kapitán Kanazawa Masao
21.11.1935 - 15.02.1936 námořní kapitán Kamata Michiaki
15.02.1936 - 10.11.1936 námořní kapitán Kudo Kyuhachi
10.11.1936 - 02.08.1937 námořní kapitán Ugaki Kanji
02.08.1937 - 15.12.1938 námořní kapitán Abe Koso
15.11.1939 - 15.10.1940 námořní kapitán Kanome Zensuke
15.10.1940 - 28.08.1941 námořní kapitán Takahashi Yuji
28.08.1941 - 05.06.1942 fregatní kapitán Goto Mitsutaro
05.06.1942 - 05.12.1942 námořní kapitán Asano Shinpei


Zdroj: nihonkaigun.modellmarine.de
URL : https://www.valka.cz/CL-Tenrju-1918-t12725#199777Verze : 0