Ajax

přehled verzí (Scout SV)

Ajax

(Scout Specialist Vehicle)


Stručná historie
Začátkem roku 2010 se britské ministerstvo obrany rozhodlo zadat vyvoj universálního pásového vozidla (Scout Specialist Vehicle). Konstrukce měla vycházet z osvědčeného stroje ASCOD 2, který ve starší verzi používá španělská armáda (Pizzaro) a rakouský Bundesheer (Ulan). Podle požadavku britské armády vývoj zahájila britská pobočka firmy GD. Demonstrátor s názvem Scout SV byl představen v roce 2011. V letech 2012-2013 proběhly zátěžové a vojskové zkoušky. V polovině roku 2014 byl britské armádě předán první prototyp vozidla Scout SV a koncem roku byl další z prototypů vybaven věží firmy Lockheed Martin UK a britsko-francouzským dělem firmy CTA Int'l.


Prototyp dělového Scout SV byl představen na londýnské výstavě DSEI 2015 a přejmenován na Ajax.


Očekávané údálosti
V letech 2016-2017 bude zkoušeno sedm prototypů a od roku 2017 budou britské armádě postupně dodáno 589 vozidel. Podle nástaveb jsou vozidla rozdělena do šesti verzí:
- bojová víceúčelová vozidla Ajax: 245 ks (v čtyřech úpravách),
- dílenská vozidla Apollo: 50 ks,
- obrněné transportéry Ares: 93 ks (ve dvou úpravách),
- ženijní vozidla Argus: 51 ks,
- velitelská vozidla Athena: 112 ks,
- vyprošťovací vozidla Atlas: 38 ks.Zdroje
http://www.army-guide.com/eng/product5248.html
http://www.generaldynamics.uk.com/AJAX/
www.generaldynamics.uk.com
www.janes.com
www.walesonline.co.uk
mtu.cwshops.com

Ajax - Šest základních typů vozidel vyvinutých v rámci programu Scout SV.

Šest základních typů vozidel vyvinutých v rámci programu Scout SV.
URL : https://www.valka.cz/Ajax-t186950#544613 Verze : 10
Podľa zistení britského ministerstva obrany má vozidlo AJAX problémy s vibráciami a hlukom, ktoré prevyšujú hodnoty povolené zdravotníckymi normami. Napriek viacerým urgenciám zo strany orgánov zodpovedných za bezpečnosť výrobca a ani zodpovední funkcionári Armády problém neriešili až do júna 2021, keď problémy vysústili do zastavenioa všetkých skúšok. Podľa britského ministra obrany Jeremy Quinna, ktorý o projekte informoval Parlament 15.12.2021, doterajšie výsledky šetrení odhalili dlhodobé systémové zlyhania a ignoráciu požiadaviek vznesených zo strany príslušných orgánov Ministerstva obrany voči Armáde a výrobcovi (General Dynamics Land Systems UK). Z uvedeného dôvodu bude vytvorený nezávislý vyšetrovací orgán, ktorý preskúma bezpečnosť a „kultúru“ obstarávania v rámci Britskej armády, pokúsi sa zistiť pochybenia konkrétnych osôb a navrhne opatrenia, ktoré ktoré zabránia podobným zlyhaniam v budúcnosti. Výsledok vyšetrovania môže zároveń rozhodnúť aj o ďalšom osude projektu AJAX.Zdroj: www.defensenews.com
URL : https://www.valka.cz/Ajax-t186950#686325 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy


Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více