Main Menu
User Menu
Zobrazit vše

Nejnovější články

 • Frank Luke

  🕔20.04.2006

  Stíhací eso WWI. Největší americké balónové eso s 18 potvrzenými sestřely.

 • 28. september sviatok sv. Václava

  🕔05.10.2004

  Legendy sú životopisy svätých, avšak životopisy veľmi zvláštne. Ich hrdina sa totiž rodí až v okamžiku svojej smrti, kedy položí ako mučeník život  za vieru, alebo aspoň smrťou naplní život, ktorým vydal svedectvo svätosti. Preto sa výročie smrti svätca slávi v cirkvi ako výročie jeho narodenia. Legenda odvíja život svätca v prirodzenom poriadku, od narodenia, myšlienkovo ale obrátene, od jeho smrti. Ukazuje ako sa naplnenie ideálu svätosti v tomto odovzdávaní duše Bohu pripravovalo už od narodenia.

 • Smlouva tří mocností - OSA

  🕔16.12.2004

  27.9.1940 byl v Berlíně uzavřen pakt tří mocností mezi Německem,Itálií a Japonskem (berlínský pakt,Osa Berlín-Řím,Tokio) o vzájemné pomoci a rozdělení sfér vlivu.
  Text smlouvy Německa, Itálie a Japonska tzv. OSA.

 • Natalja Meklin - Hrdinka Sovietskeho zväzu

  🕔25.09.2020

  Životný príbeh odvážnej letkyne, ktorá na pomalom dvojplošníku vykonala 980 bojových letov a na nepriateľa zhodila 147 ton bômb.

 • Supermarine Speed Spitfire

  🕔15.07.2020

  Tento letoun vznikl v předválečném období a pro Velkou Británii měl získat světový rychlostní rekord v kategorii pozemních letadel. Nutno říci, že naděje konstruktérů byly opodstatněné, prototyp Spitfiru byl rychlý letoun a jeho drak měl výkonnostní rezervy.

 • Armádní generál in memoriam Rudolf Viest

  🕔29.08.2014

  Hrdina Slovenského národního povstání. Umučený německými nacisty. Při výsleších často opakoval, že věří v porážku nacizmu.

 • Elektrochemický roznecovač ECHRO

  🕔04.04.2020

  Elektrochemický roznecovač ECHRO je určený pre oneskorený roznet náloží a mín pri adjustácii roznecovača kombinovanou rozbuškou Žk.

 • Qadisiyyat Saddam - Irácko-iránská válka 1. část

  🕔01.09.2008

  Irácko-íránská válka, známá i jako první válka v Zálivu, patří zcela jistě mezi nejdelší a nejkrvavější mezistátní ozbrojené konflikty nejen v oblasti Středního východu. Co do míry zabíjení, ničení a délky jí překoná jen nemnoho konfliktů. Bez ohledu na fakt že obě znepřátelené země přivedla téměř na pokraj ekonomického, sociálního a politického kolapsu, je v obou zemích součástí jejich národního mýtu. V Íránu se používají označení jako: „Jang-e Tahmilí“ - vnucená válka, či „Defá-e Mogchaddás“ – (doba) posvátné obrany. V Iráku za vlády Saddáma Husajna se toto období uctívalo jako Qādisiyyat Ṣaddām (قادسيّة صدّام) - jako moderní obdoba bitvy u Kádisije mezi muslimskými vojsky a armádou Sásanovské Persie. Ve svých důsledcích byla spouštěcím mechanizmem událostí, které o deset let později vyvrcholily obsazením Kuvajtu a následnou konfrontací Iráku z mezinárodním společenstvím pod vedením Spojených Států.

 • Stanley James Ledger Hill

  🕔16.03.2020

  Mnohokrát vyznamenaný britský výsadkář, velitel a hrdina z afrického tažení i invaze v Normandii

Celkem je zde 6274 zveřejněných článků.
Zobrazit vše

Osobnosti - výročí

Zobrazit vše

Starší články

 • Českoslovenští letci v sovětském zajetí 1939–1941

  🕔13.03.2011

  „Hlad nás donutil k žebrání o chléb u osadníků a při této příležitosti jsme se od nich dozvěděli, že prý Rudá armáda překročila 17. září hranice a jde na pomoc Polsku. Právě jsme všichni roztroušeni po vesnici, když přilétá v přízemní výšce 28 ruských strojů. Neznáme situaci, a když vidíme červenou raketu, vypálenou z jednoho letounu, poznáváme, že byl dán povel k běsnění, snad nejhorším v mém životě. Letouny bombardují z malých výšek vesnici všemi směry, tato je ihned v jednom moři plamenů, rozvířeném mohutnými detonacemi stojících muničních vozů. Po odbombardování zaujímají ruské letouny jinou formaci, takzvané ,kolo‘, a kulomety ostřelují ve vesnici každý cíl, jenž se zdá být ještě živým. Po hodině této výhně, kde pro kouř a sta mrtvých a raněných nevidíme jeden druhého, letouny odlétají a my se dostáváme ven z vesnice. Poslední naše věci zničily plameny, a tak jsem rád, že se shledávám s por. Lencem, rtm. Fornůstkem a des.Vyhnisem. Pátráme po svém útvaru, avšak marně.“
  Tolik slova por. let.Václava Kopeckého, který posléze upadl do sovětského zajetí.

 • T-100

  🕔18.11.2019

  Prototyp T-100 bol bojovo nasadený vo vojne proti Fínsku na prelome rokov 1939/40 v rámci 20. ťažkej tankovej brigády.

 • Strv fm/31

  🕔18.11.2019

  Vo vývoji tohoto kolesovo-pásového tanku sa uplatnili znalosti dizajnéra Josepha Vollmera (LK I/LK II), či Ferdinanda Porscheho.

 • Poválečné dozvuky z nasazení letců Slovenského štátu v polské kampani

  🕔13.03.2011

  Slovenští letci nadále doprovázeli německé bombardéry do hloubky 60 až 90 km v polském území. Dne 17. září doprovázeli útok německých letců na Hluboczek Wielki, jehož protiletadlová obrana byla svěřená českým a čechoslovakisticky zaměřeným slovenským letcům, kteří opustili vlastní stát. Tak poprvé, ale ne naposledy bojovali v druhé světové válce Slováci proti Slovákům.

 • Ilja Grigorijevič Starinov

  🕔02.12.2019

  K jeho jménu se odkazují jednotky Vympel, Alfa, Omon, Speznaz, DI, Vega, DRG, Anti VIP, Obon – je považovaný za „dědečka“ sovětských/ruských speciálních jednotek.

 • Polské 15. září 1940

  🕔02.11.2012

  Patnácté září 1940 mělo přinést nejúpornější letecké boje během celé bitvy o Británii. Německá Luftwaffe se po celý den pokoušela mohutnými nálety zlomit odpor britské obrany, ale ke konci dne muselo německé velení uznat neúspěch a odložit plánovanou invazi na Britské ostrovy. Na slavném vítězství Royal Air Force se nemalou měrou podíleli i polští stíhači, kteří po boji nárokovali 30 sestřelů.

 • Assalto! Britský blitzkrieg

  🕔12.02.2015

  V létě 1940 sledoval italský diktátor Benito Mussolini s narůstající nespokojeností nečinnost italských jednotek umístěných v Libyi. Po smrti maršála Italo Balba (zahynul v bombardéru S.79, omylem sestřeleném italskými protiletadlovými dělostřelci u Tobruku 28. června) se novým vrchním velitelem ozbrojených sil v severní Africe stal maršál Rodolfo Graziani. Pokoušel se shromáždit potřebné síly k Římem požadované ofenzivě proti Egyptu. Nakonec, pod hrozbou odvolání, neochotně vyrazil 13. září 1940 do útoku.

 • LRDG - Long Range Desert Group

  🕔21.05.2012

  Long Range Desert Group (LRDG, Skupina dálkového pouštního průzkumu), britská průzkumná a přepadová jednotka působící v severoafrické Západní poušti za druhé světové války, se dá považovat za první moderní jednotku speciálních sil. Při svých  misích  způsobila silám Osy významnější škody než jiné britské konvenční jednotky o stejné síle, a to při minimálních vlastních ztrátách.

 • OT-90 HYBRID

  🕔06.04.2020

  Vozidlo je skonštruované v štýle nového svetového trendu vozidiel s hybridným pohonom.

Celkem je zde 6274 zveřejněných článků.
Sekce

Představujeme sekci valka.cz:

Twitch

Podkategorie

Aktuality

Články

Osobnosti

Jednotky