Main Menu
User Menu
Zobrazit vše

Nejnovější články

 • Před 150 lety sešla Evropa na scestí

  🕔18.01.2021

  Večer 18. ledna 1871 zářila okna paláce ve Versailles jako v dobách největší slávy Ludvíka XIV. Návštěvníci, kteří se uvnitř veselili, však nebyli dvořané císaře Napoleona III., ale vojáci. Avšak neměli francouzské uniformy, nýbrž pruské, saské, bavorské, württenberské a dalších armád Severoněmeckého spolku, které až na opevněný pás Pas-de-Calais dobyly Francii a obléhaly Paříž. Versailles sloužily při obléhání jako hlavní pruský stan a toho večera zde došlo k události, jež dovršila pruské snahy o sjednocení Německa. Před malou chvílí byl ve velkém Zrcadlovém sále paláce francouzských králů za přítomnosti německých princů, polních maršálů, generálů a dalších vysokých štábních důstojníků prohlášen pruský král Vilem I. císařem nové německé říše a Otto von Bismarck ustanoven říšským kancléřem.

 • 313. československá stíhacia peruť

  🕔27.09.2004

  313. československá stíhací peruť RAF (No.313 (Czechoslovak) fighter squadron RAF) patřila k celkem čtyřem perutím československého letectva v rámci britského královského letectva Royal Air Force.

 • LVT-4 Water Buffalo

  🕔06.05.2021

  Bojovo použité boli po prvý raz na Saipane, ďalej na Guame a Tiniane v lete roku 1944. V Británii bola na základe LVT-4 vyvinutá plameňomentá verzia LVT-4(F) Sea Serpent . Po vojne boli LVT-4 aj vo výzbroji francúzskych ozbrojených síl, ktoré ich nasadili v rámci bojových operácií v Indočíne (Vietnam) a počas Suezskej krízy.

 • Kommandoverband Jaguar

  🕔06.06.2021

  V období druhé světové války se stávaly situace, kdy byly do boje posílány vlastní jednotky v uniformách nepřítele a s jeho výzbroji. Někdy to přinášelo překvapivě dobré výsledky, ale někdy se taktika „trojského koně“ minula účelem a nepřinesla úspěch. Vždy, ale byl tento způsob boje velkým rizikem pro jeho účastníky – v případě zajetí totiž nemohli počítat s žádnou lítosti…

 • Operace Opera – nálet IAF na irácký jaderný reaktor

  🕔07.10.2003

  Irák se snažil o získání atomové zbraně od doby, kdy byla světu předvedena. V roce 1956 byla za podpory americké vlády ustanovena Irácká komise pro atomovou energii. Američané v rámci mírové spolupráce Iráku dodali laboratoře pro atomový výzkum, výsledky svých výzkumů a také školili jejich jaderné vědce. Toto „bratříčkování“ však netrvalo dlouho.

 • Henry James „Jim“ Smith - obyčajný tankista

  🕔13.04.2020

  Príbeh jedného z tisíca vojakov, ktorí sa vylodili v deň D na plážach Normandie

 • Den D - 6.6.1944

  🕔29.05.2014

  Vylodění v Normandii, označované jako operace NEPTUNE, představuje počáteční fázi operace OVERLORD, jejímž cílem bylo osvobození severozápadní Francie, což mělo vytvořit předpoklad pro následné dobytí Německa. Spojenci 6. června 1944 provedli nejrozsáhlejší vojenskou invazi z moře v lidských dějinách, čímž zásadně přispěli k porážce nacistického Německa.

 • Arnošt Mikš

  🕔16.09.2020

  Jako velitel minometného družstva se účastnil bojů ve Francii. Po pádu Francie se přesunul do Anglie, kde byl poslán na sabotážní kurzy, výsadkový kurz, posléze na československou výcvikovou stanici STS 2 k pokračovacímu výcviku a byl zařazen do skupiny ZINC. Dne 27.3.1942 odletěl do akce.

 • Boj polského národa za svobodu, Barská konfederace 1768–1772

  🕔15.04.2021

  V roce 1763 zemřel polský král a saský kurfiřt August III., a Rusko na jeho místo nastolilo Stanislava II. Augusta Poniatowského, k jehož podpoře vyslalo do Polska vojsko. Znamená to, že nový král – favorit a snad i milenec carevny Kateřiny II. – nebyl ničím jiným, než jen loutkou v ruských rukou. K zastavení ruské intervence vytvořila řada polských šlechticů v roce 1768 obranné společenství, tzv. Barskou konfederaci (Konfederacja Barska).

Celkem je zde 6375 zveřejněných článků.
Zobrazit vše

Starší články

 • Henry Shrapnel - vynálezce šrapnelové střely

  🕔05.05.2021

  Poručík Shrapnel sloužil v britské armádě u dělostřelectva. Na vlastní náklady se zabýval vývojem nové munice a v roce 1784 přišel s vynálezem, který nazýval jako munice se sférickým pouzdrem. Jednalo se o dutou dělovou kouli, která byla naplněna olověnými broky a ve vzduchu nad zemí explodovala.

 • AH-IV-Hb

  🕔16.04.2021

  Posledná objednávka československého tančíka rady AH-IV bola zrealizovaná až niekoľko rokov po skončení 2. svetovej vojny. Zákazníkom bola africká Etiópske cisárstvo (vtedy nazývaná Habeš). Tančíky boli už pred 2. svetovou vojnou zastaralou koncepciou no vzhľadom na zaostalosť tejto oblasti bola pre etiópsku armádu tančíková konštrukcia postačujúca.

 • SU-76

  🕔13.04.2021

  Anabáza vzniku tohoto samohybného dela bola dlhá a zaujímavá. Toto ľahké samohybné delo bolo prvým masovo vyrábaným strojom tejto kategórie v ZSSR. Vzniklo ako odpoveď na nemecké samohybné delá, ktoré preukázali veľké výhody.

 • Obležení Prahy 1648 (5) - Mír

  🕔30.03.2021

  Z čistě vojenského hlediska skončila poslední bitva třicetileté války stejně, jako skončila celá tato válka – nerozhodně. V takovém případě mívají oba protivníci ve zvyku tvrdit, že zvítězili právě oni. Nic proti tomu. Švédové dobyli a udrželi Hradčany a Malou Stranu (a většinu území Čech a Moravy), císařští sice nedobyli nic, ale udrželi alespoň zbytek města. Pro historiky obou stran ideální situace.

 • Karel Niemczyk

  🕔16.09.2020

  Člen výsadku Calcium. „…v našem národě byly doby, kdy mladí muži, kteří měli radost ze života, kteří zpívali, smáli se a milovali, šli tam, kde naděje na přežití byla odhadována na tři měsíce…“

 • Monsignore ThDr. Jozef Tiso

  🕔16.09.2020

  Římskokatolický kněz, československý a slovenský politik, člen Hlinkovy slovenské ľudové strany, ministr československých vlád a předseda vlády autonomních vlád Slovenska i vlády slovenského státu. V letech 1939–1945 prezident Slovenské republiky. Po válce byl československým Národním soudem odsouzen k smrti za vlastizradu a popraven.

 • Ford GPA Amphibious

  🕔11.04.2021

  Vozidlo se ukázalo jako příliš pomalé, těžké a nemotorné na zemi, a jako příliš malé na to, aby bylo vhodné na volné moře. Vozidlo bylo použito Američany při vylodění na Sicílii 9. září 1943, kde sehrálo důležitou roli, ale většina vozidel skončila u Rudé armády v rámci dodávek Land-Lease. Ironii je, že ho Sověti shledali natolik užitečným při přechodu řek, že se stalo podkladem pro vývoj jejich vlastní poválečné verze (viz GAZ-46).

 • Operace Rheinübung a potopení Bismarcku

  🕔10.04.2021

  Bismarck a Prinz Eugen opustily 18. května 1941 Gotenhafen a propluly dánskými úžinami Kattegat a Skagerrak. Aby byla korzárská plavba Britům skryta, Němci uspořádali na Baltu divadlo v podobě velkého konvoje se silným zajištěním. Nad plujícím konvojem hlídkovalo letectvo, aby popř. zneškodnilo průzkumné letouny. 
  Kdyby se Bismarck a Prinz Eugen dostaly do Atlantiku, znamenalo by to pro Brity katastrofu největšího rozsahu.

 • GAZ-M1

  🕔11.04.2021

  Tento vůz byl prakticky jediným velitelským vozidlem RKKA po ty nejtěžší roky války. Nebyl ideálním řešením, původně čistě civilní vůz se na vojenské účely adaptoval nepříliš dokonale. Vznikla řada verzí, vůz byl po celou dobu produkce dále vyvíjen, včetně verze 4×4. Teprve později byl nahrazován americkými vozidly Willys MA a MB z dodávek Lend-Lease.

Přehled starších článků

Archivní články

Obležení Prahy 1648 (4) - Bitva

Na rozdíl od vesničanů si obyvatelé hrazených měst mohli být jisti, že pokud zůstanou za hradbami, nic zlého je nepotká. Samozřejmě do chvíle, dokud nejsou tyto hradby ztečeny regulérní armádou....

Celkem je zde 6375 zveřejněných článků.
Sekce

Představujeme sekci valka.cz:

Podkategorie

Aktuality

Články

Osobnosti

Jednotky