Main Menu
User Menu
Zobrazit vše

Nejnovější články

 • Popského soukromá armáda

  🕔14.02.2013

  Britská armáda neměla nikdy příliš velké pochopení pro nekonvenční osobnosti. Po vypuknutí bojů v severní Africe si však její velení rychle uvědomilo hodnotu výstředních jednotlivců, kteří znali Západní poušť a dokázali přežít v jejích nehostinných pustinách. Proto umožnilo a podporovalo formování takových legendárních nekonvenčních jednotek, jakými byly SAS a Pouštní skupina dalekého dosahu (LRDG). Od prosince 1942 pak působila v severní Africe (a později v Itálii) další nepravidelná jednotka - Popského soukromá armáda, nejmenší britská jednotka pod samostatným velením.

 • Podivní vlastenci

  🕔04.02.2013

  Současná válka je válka imperialistická, nespravedlivá, na níž má stejnou vinu buržoazie všech válčících států. V žádné zemi nesmí dělnická strana a tím méně komunistická strana tuto válku podporovat. Buržoazie nevede válku proti fašismu, jak to tvrdí Chamberlain a vůdci sociální demokracie. Je to válka dvou skupin kapitalistických zemí o světovládu.
  Klement Gottwald 8. září 1939, Moskva

 • Rudolf Slánský

  🕔29.10.2022

  Československý komunistický politik, dlouholetý člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa a generální tajemník ÚV KSČ (1945–1951). Popraven v rámci politických procesů počátkem 50. let 20. století.

 • Zlatá růže

  🕔13.11.2022

  Nejvyšší a přitom téměř neznámé vatikánské vyznamenání.

 • 7,62 mm samopal vz. 58

  🕔14.10.2022

  Samopal je určen k ničení živé síly protivníka, a to střelbou nebo pažbou a bodákem při boji zblízka. Lze jej použít i ke střelbě na útočící bojové letouny a vrtulníky do vzdálenosti 400 metrů dávkami a 500 metrů jednotlivými ranami. Vyznačuje se vysokou přesností mířené střelby, jednoduchostí konstrukce, dlouhou životností všech součástí zbraně, snadnou údržbou a všestranným použitím i ve ztížených klimatických podmínkách.

 • Bitva u Tassafarongy

  🕔28.03.2004

  Bitva u Tassafarongy, někdy označovaná jako čtvrtá bitva u ostrova Savo nebo v japonských pramenech jako bitva u Lunga Point, byla noční námořní bitva, která se odehrála 30. listopadu 1942 mezi válečnými loděmi námořnictva Spojených států a japonského císařského námořnictva během Guadalcanalské kampaně. Bitva se odehrála v Ironbottom Sound poblíž oblasti Tassafaronga na Guadalcanalu. Bitva u Tassafarongy a bitva u ostrova Savo jsou vedle Pearl Harboru považovány za dvě nejhorší porážky v historii amerického námořnictva.

 • Schneider-Renault typ A

  🕔28.12.2021

  Projekt, ktorý vznikol na požiadavku francúzskej armády na vývoj a zavedenie nového tanku pre podporu pechoty s možnosťou vedenia boja proti iným tankom.

 • Experimentální letoun MiG-21I (A-144)

  🕔08.10.2022

  Speciální neozbrojená modifikace frontového stíhacího letounu typu MiG-21S pro prověření aerodynamických vlastností, letových charakteristik, stability a ovladatelnosti bezocasého letounu.

 • Charles Hazlitt Upham

  🕔07.10.2022

  Novozélandský voják, který byl během druhé světové války dvakrát vyznamenán Viktoriiným křížem - za statečnost na Krétě v květnu 1941 a v Egyptě v červenci 1942. Byl posledním z pouhých tří lidí, kteří obdrželi VC dvakrát, jediným, kdo obdržel dva VC během druhé světové války. Díky tomu je Upham často označován za nejvýše vyznamenaného vojáka Commonwealthu v této válce.

Celkem je zde 6759 zveřejněných článků.
Zobrazit vše

Starší články

 • Evžen Čížek

  🕔27.01.2004

  Československý armádní důstojník a vojenský letec. V době druhé světové války působil jako stíhač u Armée de l'air, kde se stal esem, a později sloužil u československých jednotek Royal Air Force.

 • RBS-56-2 BILL 2

  🕔08.10.2022

  Na základe systému BILL vyvinula firma Bofors novú verziu známu ako BILL 2, ktorá je určená proti najmodernejším súčasným i vyvíjaným tankom a obrneným vozidlám. Z vonkajšieho hľadiska je systém BILL 2 prakticky identický so svojim predchodcom. Základný rozdiel z operačného nasadenia spočíva predovšetkým v možnosti ničenia tankov s prídavnou dynamickou ochranou hlavného panciera a v malom rozptyle riadenej strely v cieľovej oblasti. Odlišné sú i režimy bojového použitia.

 • Garford-Putilov - první sériový dělový obrněný automobil

  🕔01.03.2014

  S vynálezem spalovacího motoru začaly v mnohých státech světa vznikat malí či větší výrobci vozidel. Motory byly lehčí a lépe obsluhovatelné než parní stroje a oproti v té době standardně používanému hipopohonu v čase mimo činnost s minimálními nároky na údržbu a prostor. Situace výroby automobilů v carskému Rusku byla ale odlišná od zbytku Evropy a severní Ameriky.

 • Obojživelný tank typ 2 Ka-Mi

  🕔08.10.2022

  Projekt nového obojživelného tanku firmy Mitsubishi vznikol na požiadavku japonského cisárskeho námorníctva v roku 1940. Stroj mal pôsobiť ako podpora pri vyloďovacích operáciách japonských špeciálnych námorných výsadkových vojsk.

 • Canon de 47 sur Vickers-Carden-Loyd T.13 B2

  🕔08.10.2022

  V roku 1935 bol belgickou armádou schválený projekt stíhača tankov využívajúci podvozok anglických delostreleckých ťahačov Vickers-Armstrong Light Dragon, ktoré boli u výrobcu objednané v prvej polovici 30.rokov, a ktoré mali slúžiť k ťahaniu 75mm poľných húfnic. Belgická strana vypracovala projekt stíhača, ktorého kanónovou výzbrojou mal byť v tej dobe vynikajúci 47mm pechotný kanón Model 1932 (Canon de 47 antichars SA-FRC) vyrábaný belgickou továrňou Fonderie Royale de Canons.

 • Turbovrtulový motor NK-12 (TV-2, TV-12)

  🕔08.10.2022

  Konstrukce, ze které vzešel motor NK-12, byla vyvinuta po druhé světové válce týmem ruských konstruktérů a odvlečených německých inženýrů pod vedením Ferdinanda Brandnera, který předtím pracoval pro Junkerse; v čele konstrukční kanceláře stál hlavní inženýr Nikolaj D. Kuzněcov. Design NK-12 tak vznikl z německých studií o turbovrtulovém motoru z konce války.

 • Operace Mars, podzim 1942

  🕔29.02.2004

  Na konci roku 1942 sovětské vrchní velení plánovalo dvě strategické ofenzívy. Na jihu to byla operace Uran, tedy obklíčení německé 6. armády u Stalingradu, za použití jednotek Donského a Stalingradského frontu, a dále pak vytvoření podmínek pro operaci Saturn, ofenzívu směrem k Rostovu na Donu. V střední části východní fronty to pak byla snaha obklíčit německou 9. armádu u Rževa pomocí jednotek Kalininského a Západního frontu – Operace Mars.

 • Odstřelovač Vasilij Zajcev: jak vzniká legenda

  🕔10.12.2010

  Odstřelovač Vasilij Zajcev,  ikona Velké vlastenecké války, bývá někdy považován za pouhý produkt sovětské propagandy. Jako každý, kdo úspěšně bojoval ve stalingradském pekle, si i Zajcev zaslouží úctu a obdiv. Byli to politruci a propagandisté, kteří jeho jméno a bojové mistrovství politicky zneužili. Polopravdy i naprosté výmysly o Vasiliji Zajcevovi začaly žít vlastním životem a jednotliví autoři historických i beletristických publikací je přebírají a navzájem je od sebe opisují. Korunu tomu všemu nasadil Annaudův film Nepřítel před branami.  Jméno Vasilij Zajcev se tak stalo synonymem pro pojem sovětský odstřelovač, ačkoli za druhé světové války působily desítky  sovětských odstřelovačů s větším počtem úspěšných zásahů.

 • Debakl zbrojního průmyslu po 17.11.1989

  🕔02.12.2018

  Jednou z věčně omílaných křivd, spáchaných Čechy na Slovácích je debakl konverze slovenské zbrojní výroby na Slovensku v souvislosti se 17. listopadem. A právě k téhle tématice mi JŠ poslal dva naprosto skvělé linky. S koncentrací nezpochybnitelných dat a navíc SLOVENSKÉ provenience! Žádný článek psaný českou rukou! Automaticky odpadá podezření, že nějaký český nacionalista překrucuje účelově historii!

Celkem je zde 6759 zveřejněných článků.
Sekce

Představujeme sekci valka.cz:

Podkategorie

Aktuality

Články

Osobnosti

Jednotky