Situace v Iráku 28.3 - 5.4.2003

Autor : 🕔05.04.2003 📕11.875
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Během posledních dní se Spojenci dostali až k hlavnímu městu Iráku, Bagdádu. Je tedy čas si zrekapitulovat dosavadní průběh vojenských operací.

Kliknutím na uvedené obrázky získáte větší a kvalitnější verzi. Obrázky byly získány z databáze www.earthviewer.com a www.digitalglobe.com

20.3. 2003 zahájili Spojenci útok na Irák ze severu Kuvajtu. Útok je veden ve dvou směrech, na jihu na Basru a přístav Umm Qasr s cílem zajistit druhé nejlidnatější město Iráku a ropná pole a rafinerie a přístav jako důležitý bod pro zásobování a přísun humanitární pomoci. Útok v jižním směru vede 1. EMU (expeditional marine unit, expediční jednotka námořní pěchoty) USA spolu s britskými jednotkami. Oblast Umm Quasru byla dobyta poměrně rychle, ale několik dní trvalo zabezpečení této oblasti od vojenských jednotek a vyčištění přístavu od min. Lodě už tento přístav mohou použít.

Zároveň s postupem v jižním směru byl zahájen rychlý postup z Kuvajtu směrem na sever s cílem co nejdříve dobýt Bagdád. Tento úkol byl přidělen 3. pěší divizi, jejíž 7. kavalerie vybavená tanky M1A1 Abrahms vyrazila jako ocelová lavina směrem k městům Násirija a Najaf, kde svedla těžké boje o zajištění přechodů přes Eufrat. Zde také došlo k prvním větším ztrátám a vzetí zajatců, kdy byl přepaden zásobovací konvoj, který odbočil do iráckou armádou ovládané oblasti. Při akci 2.4. 2003 byl osvobozen jeden ze zajatých vojáků, Jesica Lynch. Dalších osm těl nalezených při této akci náleželo dalším členům její jednotky, kteří byli nezvěstní, všichni byli mrtví. Pro orientaci, v amerických médiích se můžete setkat s několika výrazy pro ztracené vojáky - MIA znamená Missing in action, nezvěstný, POW Prisoner of war, zajatec a KIA Killed in action, zabit v akci.

Po dobytí mostů se jednotky 3. pěší divize opět vydaly směrem na Bagdád, za nimi postupovaly další jednotky, které zajišťují dobyté území a likvidují polovojenské jednotky. Boje pokračovaly u měst Násirija, Najaf, Samawah a dalších. Zde působí jednotky 82. výsadkové divize. Jednotky 101. výsadkové divize obsadily letište H1, H2 a H3 v západní části Iráku s cílem zamezit odpalování raket směrem na Izrael a obsadit možné lokality ukrývající chemické či biologické zbraně. Na severu Iráku seskočilo tisíc vojáků USA a začalo připravovat severní frontu spolu s 60 tisíci kurdských bojovníků ovládajících sever Iráku. Tyto jednotky mají také stabilizovat oblast po několika ostrých výměnách názorů mezi Tureckem, USA a Kurdy o možném vstupu tureckých jednotek do oblasti, což by u Kurdů vyvolalo otevřený boj proti těmto jednotkám.

Během postupu směrem k Bagdádu 3. pěší divize narazila na Medínskou divizi Republikánské gardy. 6 divizí je dislokováno kolem Bagdádu, patří totiž mezi nejvěrnější a nejlépe vybavené jednotky. Medínská divize byla rozprášena ve velké tankové bitvě v roce 1991, kdy Spojenci vyhnali Irák z okupovaného Kuvajtu. Podle dosavadních zpráv ani tentokrát nedokázala čelit technicky lépe vybaveným jednotkám USA. Během 4. dubna Američané zaútočili na Saddámovo mezinárodní letiště na jižním okraji hlavního města Bagdádu, důležitý strategický i psychologický bod necelých 16 kilometrů od města.

Spojenci letiště dobyli a během bojů 4. a 5. dubna zajistili. Podle iráckých zpráv se iráckým jednotkám podařilo Spojence porazit a vytlačit. Irácký ministr informací slíbil novinářům, že jim ukáže dobyté letiště. Zatím ale z tohoto letiště vysílá přenosy americká televize CNN a její reportéři, kteří jsou součástí 3. pěší divize a její 7. kavalerie, kde je tedy pravda, je zřejmé. Americké jednotky také okamžitě začaly pronikat do města s cílem zjistit odpor iráckých jednotek bránících Bagdád (pravděpodobný postup naznačen modrou šipkou). Podle Pentagonu nenarazily americké jednotky na výraznější odpor a mohou vstupovat do města, "kdy budou chtít". Jedna runway letiště bude brzy schopna přijímat letouny.

Následují mapy zobrazující celou oblast a podle Pentagonu území kontrolované k 28.3. 2003.

Dále následuje fotografický snímek Bagdádu a zmíněného letiště

Oblast přístavu Umm Qasr a Basry

A následky bombardování v Bagdádu:

Prezidentský palác před a po bombardování, červené šipky označují zásahy

Vládní budova...

Vládní budova...

Budova zvláštní bezpečnostní agentury...

Budova vládní strany Baas...

Autor : 🕔05.04.2003 📕11.875

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago