HMS Belfast

Autor : 🕔16.03.2003 📕17.584
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Návštěva Londýna a jeho okolí nabízí mnoho příležitostí zájemcům o vojenskou historii.

Jeden z velmi zajímavých objektů se nachází v těsné blízkosti Toweru – jedná se o křižník HMS Belfast, jedinou velkou válečnou loď z 2. WW nacházející se v Evropě.

Belfast byl spolu se sesterskou lodí Edinburgh spuštěn na vodu v březnu 1938, přičemž do služby vstoupily v srpnu (červenci) 1939. Přestože bývají přiřazovány ke třídě Southampton, jednalo se o zcela odlišné lodě.

Původně mely nést 16x152mm, nakonec ale byly dokončeny se čtyřmi trojhlavňovými věžemi Mk. XXII. Lehká výzbroj byla tvořena 16x40mm a 14x20mm, později přibylo 4x20mm a od května 1944 loď nesla celkem22x20mm. Výzbroj, především lehká, se dosti často měnila, takže v květnu 1945 byla výzbroj následující – 12x152mm , 8x102mm, 36x40mm, 14x20mm a 6x533mm torpédomety.

Výtlak lodi 10.550 tun, plný bojový 14.325 tun, rozměry 187x21 metrů, pohon zajišťovaly 4 turbíny o celkovém výkonu 81.000 koňských sil a lodi udělovaly rychlost až 33 uzly.

Posádka čítala 750 až 850 mužů (jako vlajková loď). Každá ze čtyř hlavních věží má hmotnost 175 run, náboj váží asi 60 kg, úsťová rychlost kanónu je 834 m/s (cca 3000 km/h) a maximální dostřel téměř 23 km.

Palubním letounem byl standardní archaický dvouplošník Supermarine Walrus, který se samozřejmě na palubě lodi do dnešních dnů nedochoval.

Přestože Belfast již 21.11.1939 najel na magnetickou minu a musel do doků, měl Edinburgh ještě větší smůlu. Na konci dubna 1942 tvořil spolu 6 torpédoborci a 4 korvetami doprovod konvoji QP-11 (13 lodí) plujícímu z Murmanska. Již 30.dubna jej torpédovala U 456 (Teichert) a Edinburg, který ztratil celou záď a kormidlo, 2.5.1942 po těžkých bojích s nepřátelskou přesilou klesl po zásahu torpédem ke dnu.

Opravy Belfastu skončily až v prosinci 1942 a loď sloužila stejně jako Edinburgh na známé trase arktických konvojů dopravujících vojenský materiál do SSSR. Služba během těchto misí byla neobvykla náročná nejen kvůli enormnímu německému nebezpečí, ale i kvůli tuhým mrazům dosahujícím mnohdy až – 30°C.

Důležitou roli sehrál Belfast při potopení Scharnhorsta a při vylodění v Normandii. Po válce se aktivně se zapojil na straně Spojených národů do konfliktu v Koreji a ve službě setrval až do roku 1965.

V roce 1971 bylo rozhodnuto, že loď zůstane zachována jako památník britského námořnictva 1. pol. 20. století a bude ukotvena nedaleko Tower Bridge.

Vstupenka na loď stála v roce 1996 4 libry, studenti platili 3. Na palubu se návštěvníci nedostanou, jak by se dalo čekat, přímo ze břehu, ale jsou ke křižníku dovezeni člunem z nedalekého „Tower pier“.

Jestliže se rozhodnete pro návštěvu této památky, pak vězte, že důkladná prohlídka lodi může trvat i půl dne. Křižník má 7 palub a v útrobách se skrývá kromě technického vybavení i muzeum včetně rekonstrukcí života na lodi – můžeme zde vidět chirurgický sál během operace námořníka, operační místnost, ve které důstojník zakresluje polohu lodi i prostor torpédometů. Expozice je doplněna i řadou videoukázek.

A na závěr ještě jedna informace: od roku 1996 kotví u pravého břehu Temže v dolní části Greenwiche několik stovek metrů pod temžskou bariérou ruská dieselelektrická ponorka třídy Foxtrot.

Autor : 🕔16.03.2003 📕17.584

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago