Válka v Koreji 1950-1953

Autor: Evžen Petřík / Oněgin 🕔︎︎ 👁︎ 23.818

III. Obrana Pusanského perimetru

Perimetr tvořil obdélník, v jehož pravém dolním rohu se nacházelo město Pusan. Počátkem srpna měl gen. Walker k dispozici 92 000 vojáků, z nichž ale polovinu tvořily zbytky jihokorejských jednotek nevalné kvality. Proti nim stálo 70 000 Severokorejců. Poprvé tak nastala situace, kdy nepřítel neměl převahu v počtu mužů. Problém ale tkvěl v tom, že Američané nedokázali rozlišit od sebe jakékoli Asiaty, natož pak Jihokorejce od Severokorejců, kteří se často připojovali ke kolonám uprchlíků a působili zde značné škody. Američané původní termín „han´guk saram“, což znamená Korejec, zkomolili na slangový výraz „gook“, který se do češtiny překládá jako „rákosník“, a tento vulgarismus označující všechny Asiaty, pak Američané používali i v dalších válkách. „Charlie“ byl pak výraz pro nepřítele.

4. srpna „Charlie“ překročil řeku Naktong a chystal se dobýt město Tegu, ležící již uvnitř perimetru, které bránila slabá jednotka Jihokorejců pod velením gen. Paika. 15. srpna došlo ke krizi a generál požádal o zvláštní posily. Poprvé tak zde bojovali bok po boku Američané s Korejci. Za podpory dělostřelectva, letectva a konečně také i tanků byl útok odražen a po dlouho trvajících urputných bojích muže proti muži spojenci 24. srpna obsadili zpět všechny důležité kóty a hřebeny.

Reklama

Místo toho, aby se komunisté pokusili o průlom v jediném místě, rozhodli se pro sérii útoků podél celé linie. Jedním z nejvhodnějších míst pro manévr byla oblast v okolí přístavu Masan. Díky vhodnému přemisťování sil gen. Walkerem byl útok odražen a vojka OSN přešla do protiútoku, kdy jim opět vydatně pomáhalo letectvo, které zde poprvé použilo napalm, a také přepravu raněných pomocí vrtulníků Bell H – 13 Sioux.

Jediná věc, která mohla změnit výsledek bitvy, byly tanky T 34, se kterými si ale snadno poradily nové tanky M 26 Pershing, které byly lepší ve všech parametrech. Poté nastala v bojích přestávka a Severokorejci přeskupovali svá vojska k rozhodujícímu útoku, který začal 2. září. „Charlie“ pronikl až do Jongčchonu a vrchní velitelství jihokorejské armády bylo nuceno se přemístit do Pusanu. 7. září ale město bylo dobyto zpět a bylo jasné, že spojenecká linie vydrží.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více