Main Menu
User Menu

533. pěší prapor [1926-1928]

533rd Infantry Battalion

     
Název:
Name:
533. pěší prapor
Originální název:
Original Name:
533rd Infantry Battalion
Datum vzniku:
Raised/Formed:
20.01.1926
Předchůdce:
Predecessor:
Datum zániku:
Disbanded:
05.09.1928
Nástupce:
Successor:
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
20.01.1926-05.09.1926 6. sborová oblast
Dislokace:
Deployed:
20.01.1926-05.09.1926 Chippewa Falls, Wisconsin
Velitel:
Commander:
26.01.1926-20.02.1926 Mogle, Hugh E. (2nd Lieutenant)
20.02.1926-12.12.1926 Crippen, Andre R. (Major)
13.12.1926-21.09.1927 Coil, Grover C. (Captain)
22.09.1927-05.09.1928 Jordan, Robert L. (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Poznámka:
Note:
Zdroje:
Sources:
Clay, Steve E.: U.S. Army Order of Battle 1919–1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations. Combat Studies Institute Press, 2010.

URL : https://www.valka.cz/533-pesi-prapor-1926-1928-t125410#425765Verze : 0
MOD