Main Menu
User Menu

531. pěší prapor [1926-1928]

531st Infantry Battalion

     
Název:
Name:
531. pěší prapor
Originální název:
Original Name:
531st Infantry Battalion
Datum vzniku:
Raised/Formed:
25.01.1926
Předchůdce:
Predecessor:
Datum zániku:
Disbanded:
05.09.1928
Nástupce:
Successor:
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
25.01.1926-05.09.1928 6. sborová oblast
Dislokace:
Deployed:
25.01.1926-05.09.1928 Vandalia, Illinois
Velitel:
Commander:
25.01.1926-17.04.1926 Stout, Curt H. (2nd Lieutenant)
17.04.1926-22.09.1927 Woodward Jr., Jabish W. (Major)
22.09.1927-26.02.1928 McDonald, Arthur R. (Major)
26.02.1928-05.09.1928 McIntyre, Joseph H. (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Poznámka:
Note:
Zdroje:
Sources:
Clay, Steve E.: U.S. Army Order of Battle 1919–1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations. Combat Studies Institute Press, 2010.

URL : https://www.valka.cz/531-pesi-prapor-1926-1928-t125408#425763Verze : 0
MOD