Main Menu
User Menu

3. námořní stíhací křídlo [1943-1945]

3rd Naval Fighter Wing


SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO
3rd NAVAL FIGHTER WING
3. NÁMORNÉ STÍHACIE KRÍDLO
Dátum vzniku
25.10.1943
Predchodca

Dátum zániku
09.12.1945
Nástupca

Nadriadené veliteľstvo

Dislokácia
25.10.1943-DD.MM.1943 Burscough
DD.MM.1943-25.02.1944 HMS Hunter / HMS Attacher / HMS Stalker
25.02.1944-DD.MM.1945 Lee-On-Solent
DD.MM.1945-09.12.1945 HMS Emperor (800. peruť)/ HMS Khedive (808. peruť) / HMS Ruler (885. peruť) / HMS Spekaer (1840. peruť)
Velitelia
25.10.1943-13.03.1944 Hall, S.J. (RNVR,Lt Cdr)
13.03.1944-22.05.1944 Hill, R. McD (RVNR, Lt Cdr-Acting)
22.05.1944-30.09.1944 Hallett, N.G. DSC (Lt Cdr)
30.09.1944-16.11.1944 Carver, R.H.P. DSC (Lt Cdr)
16.11.1944-11.02.1045 Nation, B.H.C. (Lt Cdr - Acting)
11.02.1045-08.04.1945 Nelson-Gracie, P.P. (RM, Maj)
08.04.1945-09.12.1945 Carver, R.H.P. DSC (Lt Cdr)
Podřízené telesa
25.10.1943-09.12.1945 808. peruť FAA
25.10.1943-04.08.1944 886. peruť FAA
25.10.1943-04.08.1944 897. peruť FAA
25.02.1944-09.12.1945 885. peruť FAA
??.09.1944-09.12.1945 800. peruť FAA
??.09.1944-09.12.1945 1840. peruť FAA
??.10.1944-??.10.1944 881. peruť FAA
??.10.1944-??.10.1944 882. peruť FAA
Pramene

Literatúra
David Wragg - Fleet Arm Handbook 1939-1945, Sutton Publishing, ISBN 0-7509-3430-1
URL : https://www.valka.cz/3-namorni-stihaci-kridlo-1943-1945-t32873#280049Verze : 0
MOD
3. Naval Fighter Wing
vznikl na letišti v Burscought 25.října 1943. Piloti křídla prošli výcvikem zaměřeným na provádění taktických průzkumných akcí. Squadrony wingu jen krátce působily z eskortních letadlových lodí HMS Hunter, HMS Attacker a HMS Stalker. Počátkem roku 1944 se křídlo specializovalo na řízení dělostřelecké palby velkých hladinových lodí Royal Navy. Wing tvořený 808., 885., 886. a 897. squadronou byl jako Air Spotting Pool zařazen do 2. TAF a z pozemních základen se v této roli zúčastnil podpory vylodění v Normandii. Po skončení této významné operace velení Wing reorganizovalo. V říjnu a listopadu 1944 byl 3. Naval Fighter Wing prakticky postaven celý znovu a v následujícím roce se zúčastnil z eskortních nosičů HMS Emperor (800. squadrona), HMS Khedeve (808. squadrona), HMS Ruler (885. squadrona) a HMS Spaekar (1840. squadrona) akcí v Indickém oceánu v rámci East Indies Fleet. Velení Wing zrušilo 9.prosince 1945


Zařazené squadrony:
800. Hellcat Mk.I a Mk.II
808. Seafire L.Mk.IIC, Spirfire PR.Mk.XIII, MK, VB, L.Mk.VB, Seafire L.Mk. III, Hellcat Mk.I, Mk.II
881. Wildcat Mk. VI (pouze v říjnu 1944)
882. Wildcat Mk. VI (pouze v říjnu 1944)
885. Seafire Mk.III, L.Mk. III, L.Mk. IIC, Hellcat Mk.I, Mk.II, Corsair Mk.II, Mk.IV
886. Spitfire Mk. VB, PR.MK.XIII, Seafire L.Mk.III (19.července sloučena s 808. squadronou)
897. Spitfire L.Mk.VB, Seafire L.Mk. IIC, Spitfire L.Mk. VB (15.července 1944 sloučena s 885. sqadronou)
1840. Hellcat Mk.I, Mk.II
URL : https://www.valka.cz/3-namorni-stihaci-kridlo-1943-1945-t32873#118752Verze : 0
MOD