22.01.2015 - Obnovení spolupráce mezi Ruskem a Íránem, aneb jak dohnat nepřátele ke spojenectví

V minulých dnech došlo k docela zajímavé politické události, které naše naprosto dokonalé a objektivní hromadné sdělovací prostředky (s výjimkou webového portálu Novinky.cz) nevěnovaly ani náznak pozornosti. Omlouvám se za to, že tento příspěvek není překladem z originálních zdrojů, ale rozhodl jsem se sloučit tři související skutečnosti do jedné zprávy, protože spolu velmi úzce souvisí. Proto jsem taky tento příspěvek rozhodl nazvat:

Obnovení spolupráce mezi Ruskem a Íránem, aneb jak dohnat nepřátele ke spojenectví


21.01.2015 12:51 MSK - Lavrov - téma PLRK S-300 bylo a zůstane v rovině dvoustranných vztahů s Íránem (Лавров: тема ЗРК С-300 была и остается в плоскости двусторонних отношений с Ираном)
21.01.2015 01:14 MSK - USA zkoumají informaci o návštěvě Šojgu v Teheránu (США изучают информацию о визите Шойгу в Тегеран)
21.01.2015 14:09 MSK - Rusko se vrací do Íránu (Россия возвращается в Иран)
21.01.205 15:40 SELČ - Rusko a Írán uzavřely vojenskou spolupráci proti USA


Vše souvisí s úterým 20.01.2015, když v Teheránu podepsali ministři obrany Ruska (Sergej Šojgu) a Íránu (Hosejn Dehkán) Dohodu o vojensko-technické spolupráci. Sergej Šojgu je prvním Ruským ministrem obrany, který do Íránu přijel poté, co Rusko zrušilo dodávku PLRK S-300 pro jejich PVO.
K tomu v souvislosti s oficiální návštěvou Sergeje Šojgu v Íránu vystoupil i ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov, když řekl, cituji: "Иран наш сосед, мы с ним развиваем тесные отношения в торгово-экономическом и военно-техническом сотрудничестве, в тех областях, не подпадающих под санкции СБ ООН, взаимодействуем по Каспию.". Tedy česky: "Írán je náš soused, rozvíjíme s ním těsné vztahy v tržně-ekonomických a vojensko-technických oblastech, v těch oblastech, které nespadají do sankcí Rady bezpečnosti OSN, spolupracujeme v Kaspické oblasti.". K tomu ještě dodal: "Írán - to je velký stát s bohatou historií a bez jeho účasti na dlouhodobé a uspokojivé řešení problémů v regionu, tedy včetně problémů v Sýrii, Iráku či Afghánistánu, je prostě nemožné. Čím dříve si to uvědomí ostatní účastníci a budou se řídit pragmatickými úvahami, tím prospěšnější to bude pro naše společné úsilí o stabilizaci v tomto regionu".
Ministři obrany spolu rokovali mimo jiné i o potlačování mezinárodního terorismu, o nebezpečí plynoucí ze strany Islámského státu, ne vše ale bylo zveřejněno. Obecně se však předpokládá, že především dojde k revizi zrušené dodávky PLRK S-300PMU.
Na závěr se oba ministři shodli v názoru, že vlastně mají společného protivníka(y) - USA a mnohé západní státy, které jim především formou ekonomických sankcí škodí.
Této skutečnosti jsou si vědomi i představitelé Spojených států Amerických, které to tak trochu zaskočilo a navíc přinejmenším "znepokojilo". Jeden z pracovníků Státní správy USA se vyjádřil v tom smyslu, že o setkání dohodě ministrů obrany Ruska a Íránu vědí, že nyní informace o tom studují. Jednoznačně ale uvedl, že již dříve měly USA námitky proti prodeji systému S-300PMU Íránu a tyto námitky zůstávají v platnosti.


Dovětek FCH: Tolik tedy v kostce o této situaci, ke které došlo. Pokud bychom to vzali podle příčin, tak vlastně společným úsilím a neuváženou politikou některých jiných států byly oba státy do svých náručí vlastně vehnáni a zahájení jejich spolupráce především ve vojenské oblasti musí mnohým setsakramensky vadit.


.
URL : https://www.valka.cz/22-01-2015-Obnoveni-spoluprace-mezi-Ruskem-a-Iranem-aneb-jak-dohnat-nepratele-ke-spojenectvi-t179461#527042 Verze : 0

Diskuse

1. neinformovaly jen novinky
2. o obnovení spolupráce už se v minulosti informovalo několikrát, je tedy otázka, zda to tentokrát bude jinak (možná jo, možná ne)
3. USA už íránský jaderný program až tak nevadí (Izraeli stále ano, protože nevěří, že zůstane u mírového)
4. Írán s USA spolupracuje v Íráku (jak moc de facto a jak moc je to dohodnuté je otázka)
5. jestli to bude tak "výhodné" jako ten ropovody do Číny, tak good luck
6. je ta S-300 ještě stále tak nebezpečná, tj. není na ní už elektronická protiobrana?
7. v Íránu už není prezidentem ten fanatik Ahmadínežád, ale Rúhání, který slíbil zlepšit vztahy se Západem (a pár kol jednání už proběhlo, že)


Takže zase tak horké téma už to není (studené samozřejmě také ne). A asi by bylo nesmyslné nechat dělat Rusko, co se mu zachce, jen aby neprodalo Íránu rakety. Což může udělat stejně tak jako tak.


Čili jedna věc je sledovat a nepodceňovat, druhá věc je zbytečně nehysterčit. Věci jsou složitější, než se na první pohled zdá...
URL : https://www.valka.cz/22-01-2015-Obnoveni-spoluprace-mezi-Ruskem-a-Iranem-aneb-jak-dohnat-nepratele-ke-spojenectvi-t179461#527043 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více