Bombardéry Caproni během první světové války

Autor: Pavel Sláma / paulito 🕔︎︎ 👁︎ 5.735

Krátce před vypuknutím první světové války navrhl italský letecký průkopník Gianni Caproni inovativní vícemotorový letoun, schopný nést značný bombový náklad na vzdálený cíl. Mezitím si velitel italského Battaglione Aviatori, kapitán Giulio Douhet, uvědomil, že s Caproniho letadly má ideální prostředek k rozvíjení své teorie o skutečných schopnostech vzdušných prostředků. Jeho teorie, týkající se použití bombardovacích letadel, byla také zvažována vyššími úředníky, ale navzdory této skepsi nařídil na podzim 1914 Douhet, který velel nedávno vytvořené Aviazione dell’Esercito (italské armádní letectvo), stavbu nového bombardovacího dvouplošníku navrženého Capronim. Převzal osobní odpovědnost za projekt a udržel ministerstvo války v nevědomosti.

Caproni se narodil v Massone di Arco v provincii Trento 13. 7. 1886, získal titul inženýra na Technische Hochschule v Mnichově v roce 1907. Byl fascinován letectvím, cestoval po celé Evropě, byl svědkem prvních letů v Belgii a Francii. Vrátil se do Itálie a usadil se v Lombardii, kde postavil svůj první hangár na venkově poblíž Malpensa, kde v květnu 1910 s pomocí místních řemeslníků postavil své první letadlo, Ca 1. Jeho první lety byly slibné, i když pravděpodobně v důsledku nezkušenosti pilota, končily často nouzovými přistáními. Navzdory tomu bylo Caproniho odhodlání takové, že když měl převést své aktivity na Vizzola Ticino, aby uvolnil místo v Malpense pro armádu, pokračoval ve stavbě nových letadel díky finanční podpoře aktivních členů letecké školy.

Reklama

V roce 1913 po negativním výsledku v Concorso Militare d'Aviazione (Vojenská letecká soutěž), pro kterou navrhla Societe Ing Caproni & Facannoni dvě letadla, jeden svůj design a druhý, který byl postaven v licenci od Bristolu, si finanční potíže vynutily uzavření školy a stažení jeho partnera Facannoniho. Caproni zůstal technickým ředitelem a věnoval se studiu nových letadel. Když přišel Douhet se svými teoriemi, Caproni navrhnul design obrovského dvouplošníku, na svoji dobu pokročilého. Jeho první koncept bombardéru byl třímotorový letoun s motory v trupu, které spolu poháněly vrtuli. Bylo těžké ho dokončit, ale základní koncept byl platný a přitahoval Douhetův zájem tak, že v lednu 1914 Caproni získal grant ve výši 15 000 lir na realizaci projektu.


První Ca.31, vybavený motory Gnome et Rhône

V říjnu 1914 byl první Ca 31 dokončen v hangáru Caproni ve Vizzole Ticino, dostal od armády označení Ca 1. Jednalo se o velký třímotorový stroj dřevěné konstrukce, potažený plátnem. Na dvou ocasních gondolách byly motory Gnome et Rhône 80 hp, další motor 100 hp, pohánějící tlačnou vrtuli, byl namontován v zadní části trupu, kde byli dva piloti. Letadlo poprvé vzlétlo s pilotem Emiliem Pensutim 20. 11. 1914. Ukázaly se dobré letové vlastnosti vzhledem k jeho rozměrům. Přesto Caproni čelil určitým problémům spojeným s motory. Proto se rozhodl nahradit původní francouzské rotační motory řadovým šestiválcem, vodou chlazeným motorem Fiat A10 o výkonu 100 hp.

Na konci prosince 1914 obdržel objednávku na 12 letadel, známých jako Ca 32 nebo Ca 300 hp, kterým byla přidělena seriová čísla Ca 478 až 488 a Ca 702. S vyhlídkou na seriovou výrobu, založil v březnu 1915 Gianni Caproni Societe per lo Sviluppo dell’Aviazione in Italia (SSAI), která také zahrnovala výstavbu nových prostor na letišti Taliedo na předměstí Milána.


Ca.32 s motory 100 hp, Taliedo

V roce 1916 začal Ca 31 prokazovat určitá omezení, vyžadující zvýšení bombového nákladu a lepší obrannou výzbroj. Caproni se rozhodl pro výkonnější motory. Bylo vyrobeno pouze devět takových letadel, ale jednalo se o přechodná verze, která vedla k výkonnějším Ca 33, ve kterých tři motory Fiat nahradily motory Isotta Fraschini. Dalším vylepšením byly nové větší ocasní plochy pro lepší manévrovatelnost. Regio Esercito objednalo 270 strojů, rovněž díky technickým nedostatkům bombardéru SIA 14B. S novými motory Fiatem A12 o výkonu 200 koní a vyřazením SIA 14B díky technickým nedostatkům, připravil Caproni modernizovaný třímotorový Ca 5/Ca 600, později známý jako Ca 44. Navzdory zachování základní konfigurace Ca 33 to bylo v podstatě odlišné letadlo. Jeho struktura byla zesílena a mohlo nést místo 400 kg až 1000 kg. Ve srovnání s Ca 33 měl zvětšené nosné plochy. Kromě toho měl nový stroj oválný průřez trupu, který byl aerodynamicky lepší a měl centrální chladič motoru v přídi. Přední podvozek byl odstraněn.


Caproni vyrobil jen jeden trojplošník, Ca.41, který byl přestavěn ve 20. letech na
Ca.43

Letové zkoušky prvního prototypu, které začaly v březnu 1917, proběhly dobře. Comando dell'Aviazione připravilo plán výroby, který předpokládal, po počáteční sérii 200 objednaných letadel v dubnu 1917, ambiciózní, ale nerealistickou dodávku přibližně 3900 strojů. Výroba tolika letadel by byla pro Caproniho nemožná, i když byl program brzy zmenšen na 3650 letadel, bylo by nutné zapojit do výroby mnoho jiných společností. Tento plán byl brzy zrušen. Do konce války bylo dokončeno 552 letadel, 102 u firmy Breda a zbytek u Caproni. Výroba u Reggiane byla pozastavena po několika málo vyrobených trupech letadel, které byly zničeny, když se továrna zhroutila po prudké bouři.

Reklama

Caproni Ca 42 by mohl být považován za první skutečný strategický bombardér. Vyrobeno bylo 50 strojů, byl to velký trojplošník, založený na stejných konstrukčních prvcích, jako předchozí dvouplošníky, i když bez jakékoli konkrétního inovace. Byl opět vyroben výhradně ze dřeva s plátěným potahem. Centrální gondola obsahovala motor pohánějící tlačnou vrtuli, zatímco ocasní plochy měly gondoly s tažnými motory. V centrální gondole byli dva piloti, buď za sebou, nebo vedle sebe, v závislosti na variantě. Bomby byly umístěny v gondole na spodním křídle. Obranná výzbroj se skládala ze tří nebo čtyř kulometů a nosnost bomb u nejvýkonnějších verzí překročila 1500 kg, bojový dolet byl 600 km. Pohon zajišťovaly motory Fiat nebo Isotta Fraschini, s výkonem 200 až 300 koní každý. První lety prototyp provedl se zkušebním pilotem Pensutim v červenci 1916, ale problémy s motorem znamenaly, že první objednávky od Regio Esercito byly potvrzeny až na začátek roku 1917. První čtyři dodané letouny měly čtvercový průřez trupu a přední podvozek s piloty, sedícími vedle sebe. Následně byl trup upraven, oválný profil byl efektivnější, piloti byli umístěni za sebou. Nedostatek pohonných jednotek omezil produkci do té míry, že v roce 1917 bylo vyrobeno jen 36 trojplošníků, z toho šest pro Royal Naval Air Service. Ty se mírně lišily od italských letadel, byly vyzbrojeny dvojkulomety Lewis a měly modifikovanou pumovou gondolu, která mohla pojmout britské bomby, odlišné od italských.


Ca.41 s motory Fiat 200 hp

Dne 24. 5. 1915 vstoupila Itálie do války proti Rakousku-Uhersku. První vyrobené Ca 32 šly k Regio Esercito v červenci a byly přiděleny k nové jednotce, Sezione Autonoma Caproni, která vznikla na letišti v Cominu poblíž Pordenone 19. 8. 1915 pod velením kapitána Baila. Jen o den později, dvě ze tří dosud dodaných letadel, sériová čísla 478 a 480, provedla první bojovou operaci, nálet na rakouské letiště Aisovizza, kde shodily 13 pum ráže 162 mm, tucet 135mm pum a 14 zápalných pum. Stejné letiště bylo cílem dalších útoků ve dnech 21. 8. a 28. 8. Vzhledem k výsledkům prvních misí objednalo Regio Esercito dalších 150 letadel. Ta byla ovlivněna zpožděním výroby, způsobeným organizačními nedostatky a dodávkami motorů Fiat A10. Dvě letadla z této dodávky, sériová čísla 718 a 1147, byla vybavena rotačními motory Gnome s celkem 300 koni. Po dodání šesti letadel byla Sezione Autonoma Caproni v říjnu 1915 přejmenována na 1. Squadriglia Caproni.

S dodávkami prvních strojů z objednávky 150 letadel v říjnu 1915 mohlo Esercito budovat další squadriglie. V listopadu byly tyto jednotky umístěny pod kontrolu 1° Gruppo Squadriglie Caproni se sídlem v Cominu poblíž Pordenone. Její 1., 2. a 3. Squadriglie byly také umístěny tam, 4. Squadriglia byla umístěna v Avianu. Zvýšený počet letadel dovolil bombardovací nálety několika letadel, i když bez specifické taktiky. Přesto letadlo prokázalo svůj potenciál, i díky své schopnosti přepravit dvakrát větší užitečné zatížení než jiné typy ve službě.


Čtyři ze šesti Ca.42, objednaných Royal Naval Air Service, Ghedi. Mají motory Isotta Fraschini V5 nebo Fiat A12bis

22. 11. byla v Cominu vytvořena 5. Squadriglia. Byla převedena na letiště Verona-Tombetta a přidělena k III° Gruppo 16. 12. Ve stejném měsíci byla v Avianu vytvořena 6. Squadriglia, o několik týdnů později následovala 7. Squadriglia, která byla nasazena v Campoformidu.

8. 4. 1916 bylo číslování squadriglií změněno, aby se zabránilo zdvojování mezi jednotkami s různými úkoly. 1 až 20 byly bombardovací squadriglie, 21 a dále byly průzkumné squadriglie, 41 a více squadriglie dělostřelecké podpory, zatímco stíhací squadriglie nesly čísla 70 a vyšší. Čísla od 101 byly squadriglie domácí obrany, zatímco ty z Marina Militare obdržely čísla začínající 201 pro pozemní letadla a od 251 pro hydroplány. Následně od roku 1918 dostaly squadriglie teritoriální obrany čísla začínající na 300.

Caproni se vyznamenaly nad Trentinem během protiútoku, zahájeném v květnu 1916 v reakci na nepřátelskou ofenzívu. Jejich cílem byly rakouské týlové jednotky ve Folgarii, Valle d'Assa, Val Gail a Valdasticu, stejně jako letiště, zejména Pergine. Pokračovala výstavba nových squadriglií. Mezi nimi byla v květnu 1916 9. Squadriglia, která se s 5. připojila k III. Gruppo di Verona. 10. Squadriglia, vytvořená 25. 5. ve Villaverle, byl přidělen k IV. Gruppo, přemístěné o několik dní později do Campoformida.

V létě byla k podpoře XVI. Corpo d'Armata v Albánii a Makedonie vytvořena 11. Squadriglia Caproni v Tahiraze se čtyřmi letadly, která se od 9. 12. stala součástí VIII. Gruppo. Určena k působení v Libyi, 12. Squadriglia vstoupila do boje na konci září, zatímco 13. a 14. byly přiděleny k IV. Gruppo. 1. 8. 1916 podnikly Caproni důležitý nálet proti továrně na torpéda Whitehead ve Fiume, Dunajské loděnici a skladu pohonných hmot v Terstu. Tyto útoky, které by mohly být označeny za strategické, podnikly vlny čtyř nebo pěti letadel z pěti různých squadriglií po sobě. Jeden bombardér se nevrátil, byl sestřelen stíhačkami.


Ca.34 nebyl zařazen do výroby

Reklama

Šestá bitva u Isonza začala 6. 8. a obsazení Gorizie předcházela intenzivní letecká kampaň. Caproni prováděly nálety s doprovodem stíhaček, hlavně na železniční stanice za nepřátelskými liniemi.

Další strategický nálet, tentokrát beze ztrát, byl útok na Terst, provedený 13. 9. 22 Caproni. Chráněny dvěma stíhacími Nieuporty, shodily více než čtyři tuny bomb na základnu hydroplánů, loděnice Lloyd a továrnu na stavbu lodí Stabilimento Tecnico Triestino.

Další významná událost se stala v Albánii 12. 10. 1916, kdy byl Ca 31 z 11. Squadriglie, pilotovaný kapitánem Ercolem, napaden rakouským stíhačem. S vážně poškozeným letadlem a dvěma padlými členy posádky, přistál Ercole na území kontrolovaném Rakušany. Bránil se pistolí proti místnímu obyvateli, který ho napadl, zapálil Caproni a po týdnu se dostal zpět k italským liniím. Za tuto akci byl vyznamenán Medaglia d'Oro al Valor Militare.

S přibývající dostupností letadel přišla reorganizace jednotek, formuje se XI. Gruppo v dubnu v Avianu. Nové jednotky provozovaly Ca 33 vedle Ca 31 a většina squadriglií měla smíšené flotily a používala Ca 31 v přední linii až do konce roku 1917, kdy byl typ stažen, hlavně do leteckých škol.

V prvních dvou letech války bombardéry Caproni prováděly nálety výhradně za denního světla, ale počátkem roku 1917 začaly podnikat noční mise. Když byl uveden do provozu výkonnější a spolehlivější Ca 33, byly možné také bombardovací nálety s větším dosahem, například nálet na námořní pevnost v Pule. Tyto mise, organizované především jako odvetné, nebo měly za úkol omezit útoky na Benátky, byly v mnoha případech vyžádané vojákem-básníkem Gabrielem D’Annunziem. V důsledku toho byla Pula bombardována opakovaně, zejména během nocí 3.-4. a 8.-9. 8., vždy asi 30 bombardéry. Někdy se náletu D’Annunzio zúčastnil na palubě Ca 33 Asso di Picche z 8. Squadriglie, piloty byli Pagliano a Gori. Díky propagandistické činnosti D’Annunzia získávaly tyto bojové lety v Itálii pozoruhodný ohlas.

Podporován důstojníky z 4. Squadriglie D'Annunzio požadoval nálet Caproni na Vídeň. Idea byla přivítána posádkami s nadšením a dvě Ca 33 dostaly přídavné palivové nádrže pro zvýšení jejich doletu na 900 km, i když na úkor užitečného zatížení. Při zkušebním letu, pilotovaném kapitánem Maurizio Paglianem a poručíkem Gorim, jedno z těchto letadel ukázalo své možnosti. Navzdory tomu byla básníkova iniciativa rychle zablokována vrchním velením.

Od začátku války hledala Regia Marina bombardér dlouhého doletu, schopný zasáhnout rakouskou flotilu ve vlastních přístavech. Plány byly ustaveny v létě 1917 na zřízení tří bombardovacích skupin, každé s 80 letadly, do následujícího jara. Na jaře 1917 vznikla 201. Squadriglia v Marconu u Benátek se čtyřmi Ca 33 upravenými pro hlubinné nálože nebo protilodní bomby. Byly používány zejména pro dohled nad horní částí Jaderského moře a sledovaly pohyb nepřátelských lodí podél pobřeží. To léto dostala jednotka také dva Ca 33 speciálně přizpůsobené k odpálení torpéd. Trojmotorový stroj byl rozsáhle upraven, všechno nepodstatné vybavení bylo odstraněno, a tak bylo možné torpédo, které vážilo více než 600 kg, namontovat pod trupem. Dva letouny nesly sériová čísla a názvy 2331 Suffit Animus a 2334 Per la Patria. První zkušební starty potvrdily proveditelnost mise, ale ukázalo se, že s torpédem je letadlo extrémně pomalé a má špatnou manévrovatelnost. Navzdory tomu byl plánován nálet. Proběhl v noci z 2. na 3. 10. 1917, jednalo se o Ca 2334 pilotovaný nadporučíkem Luigi Ridolfim s pozorovatelem poručíkem námořnictva Ernestem Pacchiarottim. Byl však zachycen pobřežními světlomety, musel odhodit torpédo ve spěchu a příliš vysoko, takže nefungovalo. Přesto však Regia Marina viděla potenciál v takovém použití bombardéru. Testy pokračovaly s novým Ca 44, stejně jako vývoj hydroplánu Ca 47. Nicméně technické problémy a především konec války přinesl také konec těmto experimentům.


Vyvinutý z Ca 44 a známý jako I.Ca (Idro Caproni), dostal tento hydroplán označení
Ca.47

Zahájení výroby Ca 44 v továrně Caproni v Taliedu bylo velmi pomalé, první, se sériovým číslem 11537, byl dodán 5. Squadriglii 19. 6. 1918. Další stroje měly sloužit u nové jednotky Regia Marina, 1. Squadriglie SA (Siluranti Aeree), známé také jako Squadriglia San Marco, vzniklé z iniciativy D’Annunzia v Lido di Venezia a provozující verze upravené pro vzdušná torpéda. Problémy se spolehlivostí motorů A12 vedly k jejich nahrazení motory Isotta Fraschini V5 a nakonec americkými motory Liberty. Regia Marina viděla, jak její snaha vytvořit vlastní bombardovací jednotky mizí a jednotka s několika letadly, zformovaná v Poggio Renatico, nebyla schopna provádět operační lety. Námořnictvo mělo také objednáno 175 hydroplánů Ca 44, pro které dokonce postavili novou základnu na ostrově Poveglia v Benátkách. Ani tato snaha neměla úspěch, první stroj havaroval při přeletu z továrny a zkušební lety odhalily, že dokáže bezpečně fungovat jen při klidném moři. Výrobní zpoždění způsobilo, že do konce války u námořnictva nelétaly žádné Caproni.

V září 1917, po bombardování Puly, Gabriele D’Annunzio navrhl Comando Supremo odvážný útok proti námořní základně v Cattaru, domovu rakouských válečných lodí a německých ponorek. Po obdržení povolení byly nejlepší bombardovací posádky Regio Esercito shromážděny v Caproniho továrně Taliedo a dostaly vydáno 15 nových Ca 33. Vytvořily Distaccamento AR, založený 25. 9., kterému velel major Armando Armani. Měl dvě squadriglie po sedmi letadlech, které vedli D’Annunzio a kapitán Leonardo Nardi. Mise vyžadovala organizaci a školení, protože útok zahrnoval noční let ve formaci na vzdálenost větší let delší než 400 km nad mořem. Regia Marina Militare nasadila na trasu k podpoře osm torpédoborců a čtyři korvety.


Ca.33, 2ª Squadriglia Caproni,
Aviano

V noci na 4. 10. tucet letadel, v čele s Armanim a s D’Annunziem na palubě jako pozorovatelem, vzlétl z Gioia del Colle a zamířil k cíli, který byl bombardován. Nálet nezpůsobil žádné významné škody, ale akce se setkala s velkým ohlasem v Itálii, když bombardéry úplně překvapily rakouskou obranu. Všichni se vrátili bez potíží, navzdory obtížím noční navigace, některé Caproni přistály na různých místech v okolí Apulie. Byla zvažována další takové operace, ale řada událostí, mezi nimi ztráta dvou letadla při nehodách, přinesla rozpuštění Distaccamento AR a návrat letců k jejich původním jednotkám několik dní před tragickou porážkou u Caporetta.

24. 10. 1917 prolomily rakousko-uherské síly podporované německými vojsky italské linie poblíž Caporetta, malé vesnice na Isonzu. Během několika hodin donutil útok Regio Esercito k chaotickému ústupu za novou obrannou pozici za řekou Piavou. Dvě Gruppi da Bombardamento z Aviana a Comina ustoupily 26. 10., opustily mnoho letadel a přesunuly se do Padovy a San Pelagia. Z těchto letišť obnovily boj proti nepřátelskému postupu. Když se počáteční zmatek rozplynul, Italové se začali přeskupovat a díky Capronim, které byly použity proti mostům a soustředěním vojsk, Regio Esercito konsolidovalo své linie.

Mezi 24. 10. a 15. 11. bylo 10 bombardérů ztraceno v boji. Na základě žádosti francouzského nejvyššího velení byla vytvořena XVIII. Gruppo da Bombardamento v Taliedu 24. 12. 1917, které velel kapitán Renato De Riso a zahrnovala 3., 14. a 15. Squadriglii. Měla sloužit na západní frontě s 27 piloty, 12 pozorovateli a 12 Ca 32/450 a přemístila se do Ochey ve Francii 19. 2. 1918, následně bojovala z Chermisey a Villeneuveles-Vertus a na závěr války z Épiez-sur-Meuse a Ferme des Greves. Létala vedle tří francouzských skupin, létajících na bombardérech Caproni pod velením Velitelství východní skupiny armád. Francouzské a italské jednotky Caproni byly zapojeny do taktických operací, bombardování silničních křižovatek, nádraží a soustředění vojsk. Létaly i na strategické mise hluboko nad německé území. Nálety byly prováděny ve dne i v noci proti Ludwigshafenu, Kolínu nad Rýnem, Stuttgartu a dokonce i Friedrichshafenu. V červnu se 14. Squadriglia vrátila do Itálie přezbrojit na Ca 5/600, ale vrátila se do Francie s novými letadly až koncem října, nahrazujíce 15. Squadriglii, která odešla také k přezbrojení. 14. se již bojových operací před koncem války nezúčastnila.


Ca.44/600, 1ª Squadriglia Navale SA, Benátky

Letci XVIII. Gruppo bojovali dobře, obdrželi čtyři Čestné legie, dvě Médailles Militaire a 10 citací v l’Ordre de l’Armée, provedli 110 bombardovacích misí a shodili více než 160 tun pum. Italská protiofenzíva postupovala pomalu, ale nezvratně, Caproni byly používány k taktickému bombardování. 17. 7. 1918 se zúčastnily velkého denního náletu na Pulu. 18 Caproni z různých squadriglií shodilo pět tun bomb v doprovodu devíti SVA z 87. Squadriglie. Aviazione della Regia Marina se také zúčastnila, poslala 20 hydroplánů a nejméně čtyři SIA 9B z Benátek, doprovázené stíhacími hydroplány. Do akce bylo zapojeno asi 80 letadel, polovina z nich byly bombardéry a byla zvláště dobře koordinovaná.

Během ofenzívy Vittorio Veneto v říjnu 1918, což byl klíčový krok k italskému vítězství, hrály bombardéry Caproni zásadní roli, ale ne beze ztrát. Poslední Ca 33 ztracený v boji byl Ca 11503 27. 10. 1918. Letoun vypadl z formace kvůli špatnému počasí a byl napaden rakouskými stíhači u Conegliana, ale dosáhl cíle. Na zpáteční cestě ztratil výšku, pravděpodobně kvůli poškození z boje a byl sestřelen protiletadlovou baterií a zřítil se. Celá posádka byla zabita. Ve stejný den byla zaznamenána ztráta Ca 44, letadlo bylo pilotováno dvěma Američany, poručíky Jamesem Bahlem a Colemanem De Wittem. Ca 44, sériové číslo 11669, přidělený k 6. Squadriglii, byl poslán zaútočit na nepřítele u Vittorio Veneta. Kromě dvou pilotů tvořili posádku pozorovatel poručík Cutello a střelec seržant Cantarutti. Po dokončení bombardování letadlo, které zaostalo za formací, bylo napadeno pěti rakouskými stíhačkami. V zuřivém boji posádka dvě sestřelila, než se jejich letadlo zřítilo v plamenech.


Ca.44, vzlétající z Talieda v 
Miláně

Ca 42 vstoupily do služby v Regio Esercito Italiano v lednu 1918, přidělené k 181. Squadriglii v Ghedi. Jejich první bojová operace přišla v noci na 24. 2., kdy bombardovaly letiště Mattarello poblíž Trenta. Navzdory technickým problémům a nehodám byly trojplošníky hodně využívány, zejména proti rakouským vojenským cílům v Trentinu. V květnu 1917 objednali Britové šest trojplošníků se záměrem zhodnotit jejich potenciál při útocích na rakouské námořní základny. Letadla byla přidělena k No 6 Wing, Royal Naval Air Service, sériová čísla N526 a N527 byla dodána s motory Isotta Fraschini V5, zatímco další čtyři, N528 až N531, používaly motory Fiat A12bis. Několik měsíců byla letadla provozována z Ghedi, původně nazvána jako Ca 52, ale v polovině roku 1918 byly vráceny k Regio Esercito Italiano. Byly přeřazeny do vlastních jednotek s označením Ca 42 a byly vybaveny motory Liberty o výkonu 400 koní. 182. Squadriglia vznikla v Ghedi v červnu 1918. Z jejích šesti letadel byly čtyři bývalé stroje RNAS. Problémy se spolehlivostí byly takové, že v polovině července, po dvou leteckých nehodách ve stejný den, které si vyžádaly životy devíti letců, byla letadla dočasně uzemněna. Díky reorganizaci v září byla rozpuštěna XXII. Gruppo Aeroplani, která měla dvě squadriglie trojplošníků. Bylo vyrobeno deset dalších Ca 42, které byly přiděleny k námořnictvu v Poggio Renatico. Po týdnech slabé bojové činnosti se trojplošníky vrátily do akce během bitvy o Vittorio Veneto, jejich poslední mise přišla 2. 11. 1918 náletem na oblast Latisana. 182. Squadriglia byla rozpuštěna v březnu 1919, zatímco 181. pokračovala až do konce září 1919.


Ca.42 s motory Isotta Fraschini V5, Royal Naval Air Service

V roce 1917 nabídla italská vláda Američanům letecký výcvik. Nabídka byla přijata americkou armádou a v září 1917 byla podepsána dohoda, v jejímž rámci mělo být vysláno 50 kadetů letecké školy ve Foggii. Jakmile se kvalifikovali, šli by do Francie, aby sloužili v bombardovacích jednotkách, které Američané formovali v rámci Severní bombardovací skupiny. První skupina 46 amerických studentů dorazila do Foggie 28. 9. 1917 pod velením majora Williama Ryana, po několika týdnech následovalo dalších 160 v čele s kapitánem Fiorellem La Guardiou. Mnoho dalších následovalo do konce války. Američtí kadeti, kteří se nominovali jako vojenští piloti, získali hodnost podporučíka a prodělali výcvik na 300 hp nebo 450 hp Caproni, které byly k dispozici ve Foggii. Před tím, než na základnu přišly Caproni o výkonu 600 koní, byli někteří stážisté posláni do Malpense v létě 1918, aby s nimi létali tam. Mezi 28. 9. 1917 a 25. 6. 1918 prodělalo výcvik 406 pilotů. Po Caporettu požádalo Regio Esercito o nasazení Američanů v rámci vlastních bombardovacích jednotek. Pod oficiální rouškou „dalšího zdokonalování jejich výcviku“ to bylo umožněno, částečně díky La Guardiaově vlivu jako kongresmana. Italové zaručili, že Američané mohou být přeřazeni k americkým jednotkám ve Francii kdykoli to bude nutné.

V červnu 1918 bylo 20 amerických pilotů rozděleno mezi bombardovací squadriglie Caproni, patřící k IV. Gruppo a XIV. Gruppo. Rakouská ofenzíva byla v běhu, probíhala bitva o Solstice 20. 6., když dorazili ke svým jednotkám. Někteří z Američanů se zúčastnili náletu na soustředění rakouských vojsk u Falze di Piave. Caproni z 2. Squadriglie byl sestřelen protiletadlovým dělostřelectvem a jeho posádka byla zajata. Poručík Clarence Young se tak stal prvním Američanem zajatým v Itálii. 17. 7. 1918 se šest amerických letců připojilo k náletu na námořní základnu v Pule, zatímco hned další den na závěr mise k shazování letáků, se Ca 11942 s poručíkem Wheelerem jako druhým pilotem, převrátil na ranveji v San Pelagio a italský kulometčík byl zabit. Dalších 17 Američanů bylo přiděleno k Poggio Renatico v září k letům s 600 hp Caproni u dvou nově vzniklých squadriglií, ale žádný z nich nelétal na operační mise.

13. 9. zaútočilo 17 Caproni s doprovodem italských a britských stíhaček na rakouské letiště v Pergine a způsobily vážné poškození infrastruktury. Jedním z účastníků byl nově povýšený major La Guardia, který letěl ve stroji 5. Squadriglie. V posledních dvou měsících války byli američtí piloti zapojeni do mnoha dalších bombardovacích náletů. Během náletu na Vittorio Veneto 27. 10. byli dva z nich, poručík Coleman De Witt a poručík James Bahl, zabiti spolu s italskými členy posádky, když byly jejich Ca 5 sestřeleny rakouskými stíhačkami. Byli to jediní dva piloti z USA, kteří padli v boji v Itálii a byli posmrtně oceněni Medaglia d'Oro e d’Argento al VM. Nálet z 2. 11. na Palmanovu byl poslední boj amerických pilotů před příměřím. Za čtyři měsíce provedli 65 bombardovacích náletů, většinou v noci a nalétali 587 letových hodin.

V roce 1918 se americké námořnictvo rozhodlo vytvořit Northern Bombing Group, složenou z 12 bombardovacích eskader. Měly být rozmístěny podél francouzské strany Lamanšského průlivu, s cílem ničení německých ponorkových základen na belgickém pobřeží nepřetržitým bombardováním. Původní myšlenkou bylo vytvořit šest nočních bombardovacích jednotek, každou vybavenou Ca 44 a Handley Page O/400 a šest denních bombardovacích jednotek s De Havilland DH-4. Za tímto účelem byla v květnu 1918 podepsána dohoda mezi americkou a italskou vládou, která pokryla dodávky 30 bombardérů mezi červnem a červencem téhož roku, 80 v srpnu a dalších 20 každý další měsíc. Letadla byla dodána do Milána a přeletěna do Francie americkými posádkami. Na podporu italského leteckého průmyslu začala americká vláda poskytovat strategické suroviny.

Tato dohoda nebyla nikdy formálně ratifikována, proto se prodlužovala výroba a první letadla byla dodána až 21. 7. 1918 a do poloviny září bylo dodáno jen 18 letadel. Přesto bylo 15 pilotů US Navy vysláno do Malpensa vlakem pro bombardéry Caproni. Dodávky do Francie byly nesmírně obtížné. Z první dodávky jen osm letadel dorazilo do Paříže. Zbylých devět se tam nikdy nedostalo, staly se obětí nehod a technických problémů, souvisejících s nespolehlivými motory A12, které způsobily smrt pěti letců. Tyto problémy vedly americké námořnictvo, aby vybavilo bombardéry motory Isotta Fraschini. To způsobilo další zpoždění a příměří mělo za následek ukončení veškerého výcviku a výroby.

S koncem války byly mnohé italské jednotky demobilizovány. Letectvo prošlo velkou reorganizací v roce 1921, což mělo za výsledek vytvoření tří Raggruppamenti, rozdělených podle role. Raggruppamento da Bombardamento bylo v roce 1922 tvořeno IV. Gruppo, kde byly 1. a 8. Squadriglie da Bombardamento. Při zřízení Aeronauticy 28. 3. 1923 byly Raggruppamenti Aerei nahrazeny Stormi. Ca 33 ve službě byly přeřazeny do 1° Stormo Aeroplani da Bombardamento, strukturované do čtyř Gruppi di Volo, z toho IV. Gruppo a XXV. Gruppo byly vybaveny Ca 33 a specializovaly se na noční bombardování.


Ca.36 po skončení války

Po zpoždění programu nového bombardéru muselo Comando dell’Aeronautica obnovit výrobu starého třímotorového bombardéru, aby bylo dosaženo minimální síly. Mezitím bylo vyrobeno 144 kusů modernizované verze Ca 3mod/Ca 36. V těsně poválečném období začaly Caproni plnit přepravní povinnosti. Poskytovaly poštovní služby a prováděly lety s cestujícími a nákladem, jako například ty od 12. Squadriglie v Libyi. Od února do dubna 1922 se zabývaly tím, co by mohlo být považováno za první vzdušný most v historii, umožňující stálou komunikaci mezi Tripolisem a El Azizia a doplňování zásob 10° Battaglione Eritreo, který byl v obležení. Bylo převezeno asi 44 tun zásob, spolu s 278 vojáky a 52 civilisty. 12. Squadriglia, která byla přemístěna do Mellahy v Tripolisu ve druhé polovině roku 1917, čelila německé námořní činnosti podél severoafrického pobřeží a podporuje italské pevnosti. K ní byla připojena v roce 1922 13. Squadriglia a následně 16. a 23. Squadriglia. Koncem roku 1925 byly Ca 36 ve výzbroji u IV. Gruppo BN, zahrnující Squadriglie 13., 14. a 15. v Lonate Pozzolo a Cinisello Balsamo, XXV. Gruppo BN s 8., 9. a 19. Squadriglie v Lonate Pozzolo a XXVI. Gruppo BN s 10. a 11. Squadriglie v Ciampinu. V roce 1926 vznikla XXVII. Gruppo v Poggio Renatico, skládající se ze 17. a 18. Squadriglie, ale Ca 36 byly nahrazeny v roce 1927 novými Ca 73.

Přeloženo z časopisu Aeroplane srpen 2022, Caproni WW1 Bombers, Luigino Caliaro

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více