Piráti a jejich méně než optimistické vyhlídky

Autor : 🕔07.02.2013 📕4.316
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

S výjimkou snad už jen Číny - ale i tam to z nejednoho důvodu začíná skřípat - předpoklady globálního hospodářského rozmachu nevypadají příliš růžově. Lidstvo si stále víc zvyká na pohodlí welfare state - od kolébky až do hrobu, stát ať se stará, my stárneme, měkneme, nejen euro churaví. Řecký neduh se zlověstně rozlézá zejména středomořskou oblastí, Itálie, Španělsko, Portugalsko, ale i Francie je seznamována s krušnou ztrátou své konkurenční schopnosti. A piráti poslední dobou se potýkají s notnými podnikatelskými potížemi. Již se jim zdaleka tolik nezelení - aspoň jedna vítaná zpráva.

Pirátstvím jsem se ve svých přednáškách v kurzu mezinárodního práva dost zabýval. Posléze jsem párkrát po světě plul, mořským vlkem se stal, o zkušenostech publikoval, dost obšírně v knížce „Z Hongkongu na ostrov, který nebyl“ (Šulc Švarc Praha, 2011). Jak už jsem se zmínil v předchozím textu, psaném téměř již před rokem, máme co dělat s verbální inflací, terminologickou rozplizlostí, jež z neurvalých řidičů učinila piráty silnic, z Viktora Koženého, někdejší kuponové hvězdy, se stal pirát z bahamským ostrovů, stejně tak jsou posuzovány neoprávněné imitace všemožného zboží - od knih, hudebních záznamů v jakékoli formě, až po rolexky a podprsenky s falešnou adresou světových domů módy.

Opakuji klasickou definici: „pirátství je násilný akt v mezinárodních vodách soukromým plavidlem proti jinému plavidlu za účelem lupu (animus furandi)“. Pirátství jako zcela první bylo prohlášeno za mezinárodní zločin (druhým pak bylo otrokářství), jeho provozovatelé se stali „vyvrheli, psanci lidstva“ a kterákoliv země je mohla pravomocně k smrti odsoudit. Pověsit je na stěžni, plápolat se na čerstvém vzduchu, jehož by si ovšem jako čerství nebožtíci příliš neužili. Tak by legitimně si mohly počínat i všechny suchozemské státy, včetně naší rodné české země či hodně vzdáleného Mongolska.

Ještě to není činnost zcela na vymření, piráti nebrázdí vody ve škunerech, kde by na stěžni plápolal černý prapor s lebkou a zkříženými hnáty. Zmodernizovali se, jsou vybaveni automatickými zbraněmi, minomety i protipancéřovými kanony. Nezřídka mají lepší radary a vic koňských sil pod palubou než jejich případní pronásledovatelé.

Piráti značně zamořili vody v jihovýchodní Asii. Mnohé rejdařské společnosti se oněm oblastem vyhýbají velkou oklikou. Jen na západním pobřeží Thajska dojde téměř denně k nějakému pirátskému přepadení. Konkurenční korzáři kvůli sporu o rozdělení výkupného od rybářů uspořádali v Malacké úžině (Malacca mezi Indonésií, Malajsií a Singapurem - nikoliv tedy Malacky, západní Slovensko) nejednu bitvu. Na zvýšení hrdlořezné činnosti se podílejí i politicko-ekonomické faktory. Ceny ryb rovněž značně vzrostly a leckdo si spočítal, že je lacinější ryby krást než se plahočit se sítěmi, napichovat ponravy a čekat na Neptunovu přízeň.

Oblíbeným cílem pobřežního pirátství je západoafrický Gulf of Guinea, zejména Nigérie, nasáklá ropou, nejlidnatější stát kontinentu.

Primát aktivit a následné mediální pozornosti ve světě ovšem patří pirátům SOMÁLSKA, řádícím v Indickém oceánu - pilný záliv Aden (tudy ročně proplouvá odhadovaných 33 000 komerčních lodí), též lodě s ropou mířící úžinou Hormuz. V údobí od konce května do konce září, zásluhou pravidelné meteorologické nepřízně - když začne,0 řádit severozápadní monzún - piráti zejména odpočívají. Jimi způsobené ztráty v roce 2011 mezinárodní organizace International Maritime Bureau odhaduje ve výši 7 miliard USD.

Tehdy došlo k 236 pokusům zmocnit se plavidla - z nich 28 bylo úspěšných.

Toto jsou údaje z věrohodného zdroje The Economist (10.11.2012:62).

Jiné údaje uvádí neméně věrohodný zdroj Stratfor Security Weekly (9.11.2012):

Za prvních 9 měsíců došlo v roce 2011 ke 199 pokusům únosu lodí, z nichž úspěšných bylo 31.

A ještě míň se pirátům zelenilo v roce 2012: pokusů pouhých 70 - čili téměř dvoutřetinový pokles - a s ubohoučkým úlovkem jen čtyř plavidel.

Ještě před třemi roky parta čtyř pirátů, vybavená kalašnikovy AK-47 a jedním žebříkem, se vyšplhala na palubu a s bezbrannou posádkou se domluvila na ceně, na milionech, jež bude inkasovat. V současné době somálští únosci ve své moci stále drží 11 lodí.

NATO oznámilo 16 % úspěchu pirátů v 2011. (The Washington Times, 9.4.2012).

V roce 2008 procento bylo značně vyšší - 35 %. V roce 2007 piráti inkasovali přes 30 milionů USD. The India Times odhadovaly výši výkupného, v roce 2010 přesahující 200 milionů. Jihokorejský tanker platil výkupné ve výši 10 milionů USD. Odhaduje se, že celkový měsíční příjem somálských pirátů se pohybuje kolem 12 milionů. Centrální oblast Somálska, zejména přístavy Hobyo a Haradheere, jsou pod jejich kontrolou.

Tam se prohání v luxusních automobilech, hodně popíjení, vzdor mohamedánským restrikcím, plno prostituce i jiných hříšných příležitostí. Jedinou organizací s občasnou ochotou zasáhnout, je Puntland Maritime Police Force na severu země, co se odváží k zásahu až do dvou kilometrů od břehu. Výdaje tak expedičních iniciativ ale ubližují jejich přitažlivosti.

–––

Jaké jsou tedy příčiny tak vítané změny: Jednak ta fundamentální samozřejmost, která aby přece měla trknout každého s aspoň minimálním mozkovým vybavením. Takto jsem se snažil domlouvat s námořními důstojníky na palubě deset metrů nad hladinou a mámil z nich vysvětlení, jak proboha takoví útočníci se mohli úspěšně vyšplhat na palubu. Perfektní to přece cíle k rozstřílení. A dostávalo se mně mdlých odpovědí ve smyslu, že něco takového se přece nesmí - lidská práva, multikulti ohledy, popuzení OSN, lišící se přístavní předpisy, z nichž některé nedovolují zakotvit s takovou obrannou výzbrojí, atd.

K tuze potřebné změně došlo v roce 2011, s vybavením, že aspoň vodními kanony možno přivítat útočící zločince. Zatímco v roce 2009 pouhých 10 až 20 procent lodí mělo na palubě potřebné stráže, teď už je jich 70 procent.

Méně vítaná je ale skutečnost, že výdaje na ochranu jsou značně vyšší než výdaje placené pirátům. Výlohy na strážní doprovod se odhadují ve výši mezi 800 miliony až 1,4 miliardami USD. Většinu strážního doprovodu zprostředkují soukromé, vesměs britské firmy, které dodávají zejména znamenitě si počínající bývalé příslušníky britské námořní pěchoty.

Nadace One Earth Future Foundation odhaduje výlohy s pirátstvím v roce 2011 ve výši téměř 7 miliard dolarů, v němž je započítáno výkupné (160 mil.), jiná ochranná opatření, jako změna původní trasy a zvýšená rychlost, vyžadující větší spotřebu paliva.

Rovněž není k prospěchu pirátských zájmů zvýšená mezinárodní koordinace americké Combined Task Force 151, rovněž Atalanta Mission Evropské unie, jakož i separátně si počínajících útvarů Číny, Japonska, Ruska, Indie, Iránu, Saúdské Arábie.

Toto pirátství naštěstí příliš nekvete, přestalo být tak obtížným bolehlavem. Avšak zcela nezahynulo, náznaky o jeho totálním odumření se dosud nedostavily

Zdroj:
https://www.otaulc.com/
Autor : 🕔07.02.2013 📕4.316

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago