Válka v Bosně a Hercegovině: Úvod

Autor : 🕔26.07.2010 📕9.915

Seriál

 1. Válka v Bosně a Hercegovině
 2. Válka v Bosně a Hercegovině: Úvod
 3. Válka v Bosně a Hercegovině: 1. Úloha války v politice
 4. Válka v Bosně a Hercegovině: 2. Balkán a válka v Bosně a Hercegovině
 5. Válka v Bosně a Hercegovině: 3. Postkonfliktní rekonstrukce a současná BiH
 6. Válka v Bosně a Hercegovině: Závěr
 7. Válka v Bosně a Hercegovině: Seznam zkratek, literatura
 8. Válka v Bosně a Hercegovině: Přílohy

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Válka v Bosně a Hercegovině[1] byla ukončena již před téměř čtrnácti lety. Bylo by však nesprávné domnívat se, že tamní problém je zcela a definitivně vyřešen, neboť systém, na němž je poválečná BiH vystavěna, se zdá být příliš komplikovaný na to, aby byl trvalý a stabilní. Někteří autoři dokonce tvrdí, že obnovení ozbrojeného konfliktu je v horizontu jednoho desetiletí nejen pravděpodobné, ale dokonce nevyhnutelné. Je proto nezbytné dál se zabývat příčinami, které tento konflikt vyvolaly, neboť jejich poznání a pochopení může pomoci nejen při řešení konfliktu v Bosně a Hercegovině, ale i v jiných regionech po celém světě.

Téma rozpadu Jugoslávie i samotná válka v Bosně a Hercegovině a problematika Balkánu je v české i světové literatuře relativně hojně zpracováno. Obvykle však nepřináší komplexnější syntézu více faktorů vzniku konfliktu. Autoři jako důvod konfliktu vyzdvihují buď tradičně problematický Balkán a dominantní Srbsko s historickými předpoklady radikálního nacionalismu, nebo ekonomické motivy konfliktu. Já se ve své práci snažím poukázat na oba motivy, protože oba měly ve válce svou nezastupitelnou úlohu. Ačkoli ve své práci věnuji značnou část vysvětlováním historických předpokladů vypuknutí válečného konfliktu, cílem je prokázat, že historie regionu a jeho národů byla prostředkem, který usnadnil, nikoli zavinil rozpoutání války. Hypotézou, kterou se pokusím prokázat je, že občanská válka v Bosně a Hercegovině nebyla jen produktem dlouhotrvajícího napětí mezi národy, ale že byla naopak uměle vyprovokována s předem stanovenými politickými záměry sousedních států a jejich menšin žijících na území Bosny a Hercegoviny.

Svou bakalářskou práci jsem rozdělila do tří kapitol. První kapitolu věnuji válkám a konfliktům obecně, jejich charakteristice i jejich vývoji v průběhu dějin. Snažím se zde také postihnout, jak se mění globální pohled na válku jako politický nástroj a jak je tím ovlivněna světová politika. V této kapitole své práce se pokusím zodpovědět otázku, zda role války jako důležitého politického prostředku v dnešní době přetrvává, nebo ne.

Ve druhé kapitole se věnuji samotnému konfliktu v Bosně a Hercegovině, především pak příčinám jeho vypuknutí. Snažím se zde objasnit, proč válka měla konkrétní průběh, co bránilo jejímu zastavení a kteří aktéři nejvýznamněji ovlivnili běh událostí. Hodnotím také případné jiné možnosti řešení konfliktu.

Třetí kapitola se zabývá tématem poválečné rekonstrukce BiH. Nastiňuji zde problematiku poválečného uspořádání a socioekonomického vývoje a zejména úlohu, kterou v něm zastává mezinárodního společenství.

K vypracování bakalářské práce jsem použila logickou metodu analýzy jednotlivých událostí a jejích aktérů. Tuto metodu jsem doplnila užitím historicko-logické metody, pomocí které jsem sledovala historické předpoklady vzniku konfliktu na území Bosny a Hercegoviny.

Poznámky

[1] Dále BiH (Bosna i Hercegovina, oficiální mezinárodní označení státu).

Seriál

 1. Válka v Bosně a Hercegovině
 2. Válka v Bosně a Hercegovině: Úvod
 3. Válka v Bosně a Hercegovině: 1. Úloha války v politice
 4. Válka v Bosně a Hercegovině: 2. Balkán a válka v Bosně a Hercegovině
 5. Válka v Bosně a Hercegovině: 3. Postkonfliktní rekonstrukce a současná BiH
 6. Válka v Bosně a Hercegovině: Závěr
 7. Válka v Bosně a Hercegovině: Seznam zkratek, literatura
 8. Válka v Bosně a Hercegovině: Přílohy

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔26.07.2010 📕9.915

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago