USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku

Autor : 🕔30.03.2009 📕14.779

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. USS Enterprise - Příběh nejslavnější letadlové lodi
 2. USS Enterprise - 00 (Interactive Guide) Interaktivní průvodce
 3. USS Enterprise - 01 Pearl Harbour
 4. USS Enterprise - 02 Odplata u Midway
 5. USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele
 6. USS Enterprise - 04 Krvavé ostrovy Santa Cruz
 7. USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku
 8. USS Enterprise - 06 Šedý přízrak
 9. USS Enterprise - 07 Pekelné kladivo
 10. USS Enterprise - 08 Den D v Pacifiku
 11. USS Enterprise - 09 Bitva v zálivu Leyte
 12. USS Enterprise - 10 Poslední pokus japonského impéria

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Po tom co byla sesterská letadlová loď USS Hornet potopena v bitvě u Santa Cruz, zůstala USS Enterprise v Pacifiku sama. Americký průmysl se sice rozbíhal, ale výroba letadlové lodi není otázka ani týdnů, ani měsíců. Do doby, než byly k dispozici nově postavené letadlové lodě, byla Enterprise jedinou operačně použitelnou letadlovou lodí, kterou US Navy v Pacifiku mělo.

Zatím u ostrova Guadalcanal bojovaly americké lodě bez deštníku palubních stíhaček. Jedinou ochranou jim byly letouny operující z Henderson Field. Ale těch bylo málo a nemohly být všude.

Mezitím opravářské čety v Noumei na Nové Kaledonii pracovalydnem i nocí na tom, aby uvedly USS Enterprise do provozuschopného stavu. Musely spěchat. Japonci vypravili velký konvoj s posilami a silným doprovodem vojenských lodí, včetně pěti bitevních. Na palubách transportních lodí bylo 13 000 vojáků. Dost na to, aby zvrátily průběh bojů o Guadalcanal.

Přes sérii porážek se Japonci nemínili vzdát. Cítili se dostatečně silní, aby Američanům ukázali, kdo je pánem na moři. Dařilo se jim především v nočních bojích, které japonské císařské loďstvo před válkou pečlivě cvičilo, zatímco US Navy téměř vůbec ne.

V noci 13. listopadu, se tento svaz utkal s americkými loděmi, které hlídkovaly u ostrova Guadalcanal. V noční bitvě, se zopakoval masakr z bitvy u ostrova Savo. Ztráty byly na obou stranách. Pod palbou amerických lodí explodoval torpédoborec Akacuki.

Američané ztrácejí křižníkyUSS Atlanta a USS Juneau a dalších pět torpédoborců. Na palubě USS Juneau zahynulo pět bratrů Sullivanových z Waterloo ve státě Iowa. Aby se příště nestalo, že některá rodina přijde o všechny syny, přijalo US Navy zásadu, že poslední syn rodiny nesmí být nasazen v první linii.

Tentýž den byla dokončena oprava USS Enterprise a letadlová loď se svým svazem doprovodných plavidel vyrazila k ostrovu Guadalcanal. Doprovod tvořily bitevní lodě USS Washington a USS South Dakota, které fungovaly jako plovoucí baterie a dále křižníky a torpédoborce. Svazu velel admirál Thomas Kinkaid.

Oprava Enterprise byla jen provizorní, ale nebylo zbytí. US Navy jinou letadlovou loď v Pacifiku nemělo a Guadalcanal potřeboval leteckou podporu. Největším handycapem byl nefunkční přední výtah, což značně komplikovalo provoz na letové palubě.

Proto byly některé letouny odeslané na Hendersonovo letiště na Guadalcanalu. Na palubě Enterprise zůstaly hlavně stíhačky a střemhlavé bombardéry.

Bombardéry Avenger z Enterprise při přeletu na Guadalcalal objevily poškozenou japonskou bitevní loď Hiei. Piloti věděli, co se stalo v noci a tohle, byla vítaná příležitost pomstít padlé námořníky. Při prvním náletu zasáhla loď tři torpéda … a bombardéry se vrátily. Japonci nakonec museli Hiei sami potopit. Byla to první bitevní loď, kterou si osádky letadel USS Enterprise připsali na konto.

Druhý den byl na pořadu lov na transportní lodě. Hlavním úkolem bylo zamezit přísunu posil na ostrov. Odpoledne byly lodě nalezeny a ihned se na ně vrhly střemhlavé Dauntlessy s doprovodem Widcatů. Japonská obrana si mezi osádkami vybrala svou daň, ale i piloti amerických bombardérů měli dobrou mušku. Z jedenácti lodí zůstaly nepoškozené jen čtyři.

V noci došlo k dalšímu souboji hladinových jednotek. Tentokrát měli Američané na své straně výhodu v podobě bitevních lodí vyzbrojených 406 mm děly a lepším radarem. USS Washington překvapil a rozstřílel japonskou bitevní loď Kirišima. Zbytek japonského svazu tvořený křižníky a torpédoborci ustoupil.

Některým japonským transportním lodím se podařilo proklouznout. Přirazily ke břehu a začaly vykládat zásoby. Ale zdaleka neměly vyhráno. S rozbřeskem se objevily letouny z Hendersonova letiště a vrhly se na transportní lodě jako supi. Po odhození bomb kropili piloti paluby i hladinu moře palbou z kulometů.

Pokus o posílení obrany ostrova japoncům nevyšel a nakonec ho opustili. Letadlová loď USS Enterprise odplula na generální opravu do Spojených států.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v páté části seriálu:

Letadla

Grumman F4F Wildcat

Douglas SBD-3 Dautless

Douglas TBD-1 Devastator

Mitsubishi A6M Zero

Aichi D3A Val

Nakajima B5N Kate

Lodě

USS Enterprise (CV-6)

USS Hornet (CV-8)

USS North Carolina

USS Northampton

Osobnosti:

Thomas Kinkaid

Ostatní

Guadalcanal

Související články

Druhá světová válka - pacifické bojiště

V úterý 19.05.2009 ve 20:00 na programu 

Seriál

 1. USS Enterprise - Příběh nejslavnější letadlové lodi
 2. USS Enterprise - 00 (Interactive Guide) Interaktivní průvodce
 3. USS Enterprise - 01 Pearl Harbour
 4. USS Enterprise - 02 Odplata u Midway
 5. USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele
 6. USS Enterprise - 04 Krvavé ostrovy Santa Cruz
 7. USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku
 8. USS Enterprise - 06 Šedý přízrak
 9. USS Enterprise - 07 Pekelné kladivo
 10. USS Enterprise - 08 Den D v Pacifiku
 11. USS Enterprise - 09 Bitva v zálivu Leyte
 12. USS Enterprise - 10 Poslední pokus japonského impéria

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔30.03.2009 📕14.779

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 2 days ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 2 days ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 4 days ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 3 weeks ago

 • Letusak Je to opraveno, dekujeme za upozorneni, ale vezte, ze to jde i bez tech zbytecnych invektiv, na to tady uplne nejsme zarizeny.

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Jiří Kříž Junkersy 86 měly zajímavou kariéru u SAAF - viz třeba https://www.saairforce.co.za...
  nebo jiné zdroje.

  Na španělském nebi - Junkers Ju 86 D-1 · 3 weeks ago

 • pilot.pirx "přeplňovaných turbokompresory na kompresní poměr 9,6 : 1" To by mne zajímalo, co má společného kompresor (turbo nebo mechanický) s kompresním poměrem, když "Kompresní poměr, neboli stupeň stlačení směsi ε, je poměr celého pracovního objemu válce...

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Ladislav Matisko Kto to pise? Ta gramatika je strasna.

  Bitka pri Vozokanoch · 4 weeks ago