Statistika nelže

Autor : 🕔15.06.2004 📕13.578
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Skutečný a reálný obraz o účinnosti sebevražedných útoků podávají konečná čísla. Ovšem je třeba i zde vzít v úvahu skutečnost, že mimo zaznamenané útoky příslušníků jednotek kamikaze bylo provedeno také značné množství neohlášených sebevražedných útoků jednotlivými útočníky či malými skupinami, které se k tomuto útoku rozhodly bez toho, že by se k útvarům kamikaze úředně přihlásily.

Letečtí kamikaze


Počet útoků Zničeno lodí Poškozeno lodí
1944 31 17 112
1945 75 39 256
Ztraceno osob
celkem námořnictvo armáda
3 913 2 525 1 388

Námořní letectvo celkem speciálně vycvičilo 1 727 osob, Věk se pohyboval od 18 do 20 let. Několik kamikaze bylo dokonce sedmnáctiletých. Dalších 110 bylo příslušníků válečné akademie. Zabit byl jeden viceadmirál, dva comandéři. Ostatní měli hodnosti od praporčíka do poručíka. Většina z nich ukončila akademii v roce 1943. U armádního letectva většina ze zabitých absolvovala leteckou pilotní školu. Hodností bylo nejvíce podporučíků a jejich průměrný věk byl 25 let. Pouze praporčíci měli věk 18 - 19 let.

Námořní kamikaze

Zde je statistika přesnější. Především proto, že u námořnictva byla přesnější evidence, neboť základny, odkud byly organizovány útoky, ležely mimo oblast bojů. Proto je možno vyhodnotit účinnost jednotlivých útočných prostředků.

Sensuitei - miniponorky

Počet útoků 36
Potopeno lodí 1
Poškozeno lodí 3
Ztraceno osob 72

Posádky miniponorek tvořili většinou absolventi námořního učiliště. Jejich piloti měli obvykle hodnosti poddůstojníků, absolventi námořní akademie sloužili převážně jako velitelé. Měli hodnosti praporčíků nebo podporučíků. Věk mezi 18 - 21 lety.

Kaiteny - lidská torpéda

Počet útoků 68
Potopeno lodi 2
Poškozeno lodí 15
Ztraceno osob 68

Piloti Kaitenů byli absolventi námořní akademie a měli hodnosti praporčíků nebo podporučíků. Jejich věk se pohyboval v rozmezí 18 - 21 let.

Šinjó - útočné čluny

Počet útoků 11
Potopeno lodí 8
Poškozeno lodí 15
Ztraceno osob 150

Piloti Šinjó byli absolventi námořního učiliště. Jejich hodnost byla obvykle poddůstojnická, většinou byli pouhými námořníky, protože školu nedokončili, neboť šli do akcí dříve, nezli ji mohli absolvovat. Jejich věk byl 16 - 18 let.

Fukurjú - žabí muži

Počet útoků 8 ?
Potopeno lodí ?
Poškozeno lodí ?
Ztraceno osob 40 ?

O příslušnících těchto jednotek platí to, co o posádkach Šinjó.

Výsledky akcí nelze ověřeně dokumentovat. Do akcí je vyvážely většinou Šinjó, takže přesné údaje o bojové činnosti chybí. Celkem námořnictvo provedlo 123 útoků, poškodilo 33 lodí, ztratilo 330 osob a potopilo 11 lodí.

Pozemní kamikaze

V případě pozemních kamikaze lze jen velice obtížně používat úřední statistiky. Důvodem je již citovaná skutečnost, že pozemní jednotky japonské armády a námořnictva, své „coup de grace“ používaly jako klasický bojový prostředek. Proto pro statistické účely lze používat dochovaná hlášení armádních a námořních jednotek, v nichž se oznamuje zřízeni jednotek kamikaze i s počty příslušníků pouze s určitou tolerancí. Předpokládá se, že všichni příslušníci těchto jednotek při útocích padli. Stanovit ztráty vzniklé při útocích kamikaze na americké straně je také velice obtížné. Jedinými prameny jsou hlášení jednotek US Army, US Marine Corps a US Navy, které přišly do styku s japonskými útoky kamikaze. V obou případech jsou údaje opravdu jen orientační.

Filipiny:

utočících kamikaze - 2100

mrtvých Američanů - 740

raněných Američanů - 316

Iwodžima:

útočících Kamikaze - 19 740

mrtvých Američanů - 5 931

raněných Američanů - 17 372

Okinawa:

útočících kamikaze - 83 150

mrtvých Američanů - 8 715

Mandžusko:

útočících kamikaze - 200

sovětské ztráty - 150

===============================================

Celkem ztráty kamikaze 105 100

mrtvých Američanů 15 386

raněných Američanů 37 686

ztráty sovětské 150

================================================

Literatura: Novotný, Josef, Causa kamikaze, vydalo Naše Vojsko, Praha 1991
Autor : 🕔15.06.2004 📕13.578

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago