Humor a satira ve válečné próze

Autor : 🕔17.06.2003 📕6.951

Seriál

 1. Humor a satira ve válečné próze
 2. Humor a satira ve válečné próze
 3. Humor a satira ve válečné próze
 4. Humor a satira ve válečné próze
 5. Humor a satira ve válečné próze
 6. Humor a satira ve válečné próze
 7. Humor a satira ve válečné próze
 8. Humor a satira ve válečné próze
 9. Humor a satira ve válečné próze
 10. Humor a satira ve válečné próze
 11. Humor a satira ve válečné próze
 12. Humor a satira ve válečné próze

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Spike Milligan – něco ze života rytíře

Terence Allan Milligan, známý jako Spike (Trn), se narodil 16. dubna 1918 v Ahmed Nagar v Indii koloniálnímu důstojníkovi  kapitánu L. A. Milliganovi a. O Spikeovo vzdělání se zasloužila řada římskokatolických škol v Indii a Lewishamova polytechnika v Anglii, kam se rodina odstěhovala po otcově penzionování v roce 1933.

Na počátku 2. WW vstoupil Spike dobrovolně do armády (na rozdíl od svých literárních vzpomínek), kde sloužil u královského dělostřelectva během severoafrického a italského tažení. Když v jeho těsné blízkosti vybuchl dělostřelecký granát, byl hospitalizován kvůli šoku. A možná právě klid nemocničního prostředí mu pomohl probudit, či spíše upevnit smysl pro humor uprostřed mnohdy tragických, ale zároveň komických událostí, které se děly kolem něho. Jak vyplývá např. z jeho vzpomínek, byl nejen svědkem řady humorných situací, ale mnohdy i jejich  tvůrcem.

Naplno se Spikeova tvůrčí schopnost mohla rozvinout až po skončení války, když spolu s kamarády stejného ražení Peterem Sellersem, Harry Secombem a Michaelem Bentimem se v roce 1950 rozhodli vytvořit rozhlasový seriál pro BBC. Původně jej chtěli nazvat „The Goon Show“ (goon = pako, ťulpas, pohůnek), BBC však přišla s poněkud eufemističtějším názvem „Crazy People“ (Blázni). Zprvu se jednalo jen o skeče (velmi ovlivnily jejich následovníky Monty Pythony), později se z nich staly příběhy.

Po počáteční spolupráci Milligana s Bentinem se Bentime rozhodl osamostatnit se, a Spike se tak stal jádrem tvůrčí skupiny. Lavina práce jej však roku 1953 zavalila a Spike byl hospitalizován s maniodepresivními skolony v St. Luke’s Hospital. Později se stal patronem spolku maniodepresivních. Dlouhodobé deprese dokonce dovedly Spikea k pokusu zavraždit Petera Sellerse. Jejich pevné přátelství  tím ale nebylo narušeno a trvalo až do Sellersovy  smrti.

Od 60. let se Spike věnoval psaní i hraní v „Q“ seriálu a publikuje řadu děl, včetně jeho známé interpretace Milence lady Chatterlyové. Nejslavnější se však staly jeho válečné paměti začínající knihou „Hitler, my part on his downfall“. Řadu postav z „The Goon Show“ se objevila ve filmu „The Muckinese Battlehorn“, jehož scénář napsal spolu s Peterem Sellersem.

V roce 2000 byl Spike pasován na čestného rytíře, ačkoli kvůli svému irskému občanství nemůže tento titul oficiálně užívat. Při pasovacím ceremoniálu se jej dokonce princ Charles snažil přesvědčit, aby složil přísahu věrnosti, tak jako to on učinil co by princ waleský. Spike si však dovolil zavtipkovat, že pro Charlese to byla naprosto jiná situace, neboť přísahal matce, „která mu poskytovala střechu nad hlavou a stravu“. Spike nechtěl přísahat především z principu, protože se považoval za Brita, neboť od roku 1933 žil v Anglii a za tuto zemi též bojoval ve válce.

V tomtéž roce byla Spikeovi udělena cena Britské komedie za celoživotní tvorbu, přičemž při této příležitosti nazval prince Charlese živě v televizním vysílání „groveling little bastard“. [47]

Již delší dobu byl nesmiřitelným ochráncem životního prostředí a stal se i vegetariánem.

Spike byl velmi plodným autorem (téměř čehokoli) a jeho osobní život byl také pestrý až nevázaný. [48] 

Milligan je dosud velmi populárním autorem a byl opečováván jako „poslední britský výstředník“, který se též těšil velké oblibě prince Charlese (byl to jeho nejoblíbenější komik).


[47]  https://www.geocities.com/Broadway/Booth/2009/milbio/html

[48]  Spike byl několikanásobným otcem – měl 6 dětí s celkem 4 ženami.

Seriál

 1. Humor a satira ve válečné próze
 2. Humor a satira ve válečné próze
 3. Humor a satira ve válečné próze
 4. Humor a satira ve válečné próze
 5. Humor a satira ve válečné próze
 6. Humor a satira ve válečné próze
 7. Humor a satira ve válečné próze
 8. Humor a satira ve válečné próze
 9. Humor a satira ve válečné próze
 10. Humor a satira ve válečné próze
 11. Humor a satira ve válečné próze
 12. Humor a satira ve válečné próze

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔17.06.2003 📕6.951

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago