Válka v Koreji 1950-1953

Autor: Evžen Petřík / Oněgin 🕔︎︎ 👁︎ 33.407

Základní politicko-historicko-geografické údaje

Jižní Korea

Oficiální název Korejská republika (Daehan Minkuk), rozloha 99 016 (98 824) km, hlavní město Soul, právní členění do 13 provincií, hlavou státu je prezident, v čele vlády ministerský předseda, počet obyvatel 44 508 000 (1993), branná povinnost 26 – 30 měsíců, pozemní vojsko o síle 650 000, námořnictvo 60 000, letectvo 53 000 mužů.

Historie: Korejci žijí na poloostrově již od mladší doby kamenné. První jednotný korejský stát vznikl v 7. stol. Po neustálých bojích s Mongoly a Japonci se nakonec v 17. stol. museli podobit čínské mandžuské dynastii. Roku 1910 anektovali Koreu Japonci, roku 1945 ji obsadil Sovětský svaz a rozdělil podél 38. rovnoběžky na Severní a Jižní Koreu. Roku 1950 ale Severní Korea napadla svého jižního souseda a začala tak tříletá válka. Díky mezinárodní pomoci se jižní Korea ubránila a do země plynul značný americký kapitál. Téměř 20 let byl u moci generál Pak Čong-hi, který řídil vnitřní politiku státu. Přestože byla Jižní Korea mnohem demokratičtější než Severní, lidé s autoritativním režimem nebyli příliš spokojeni a množily se protesty a demonstrace, které vyvrcholily roku 1980 krvavým potlačením masových demonstrací ve městě Kwangju. K výraznější politické demokratizaci došlo až po volbách roku 1987, kdy se min. předsedou stal Ro-Tche-wu.

Reklama

Přírodní podmínky: celý Korejský poloostrov měří na délku asi tisíc kilometrů. Na východě je jednolité pobřeží, které je ohraničeno pohořím Taebaek. Jižní a západní pobřeží je naopak spíše nížinaté s řadou ostrůvků a poloostrovů. Většinu území (asi 60%) ale tvoří horská pásma a obdělávat je možné asi jen čtvrtinu území. Zemí protéká několik velkých řek jako Kum a Hwang, největší význam pro hospodářství a průmysl ale mají řeky Han a Naktong. Ponebí je charakterizováno čtyřmi ročními obdobími s horkým a vlhkým létem a suchou chladnou zimou.

Severní Korea

Oficiální název Korejská lidově demokratická republika (Čason mindžužui inmin konghwaguk), rozloha 120 538 km, hlavní město Pchjongjang, správní členění do 9 provincií, hlavou státu je prezident, v čele vlády ministerský předseda, 23 054 000 obyvatel (1993), branná povinnost 3–10 let, pozemní vojsko o síle 1 000 000, námořnictvo 40 000, letectvo 92 000 mužů.

Historie: KLDR byla založena roku 1949 jako důsledek snah sovětských okupačních sil. V čele státu stál od jeho vzniku až do své smrti Kim Ir-sen. Ten během deseti let zlikvidoval své odpůrce a příznivce jiných modelů komunismu. Zavedl extrémně autokratickou vládu, kdy jeho osoba (nikoli tedy strana) byla uctívána jako „velký vůdce, učitel a revolucionář“. Země nastoupila cestu izolacionismu a uzavřela se před Čínou i SSSR. Kim Ir-sen zemřel roku 1994 a na jeho místo nastoupil syn Kim Jong II. V současné době probíhá usmiřovací proces mezi Severní a Jižní Koreou.

Přírodní podmínky: na severu je země ohraničena řekou Ja-lu, která ji odděluje od Číny. Na východě se táhne pohoří Hamgyong, jižněji pak pohoří Taebaek, které pokračuje i na území Jižní Koreje. Západní pobřeží je poměrně nížinaté, jinak je ovšem území hornaté a zemědělsky málo využitelné.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více