Main Menu
User Menu

Vzpomínková akce

Autor : 🕔23.05.2003 📕12.628
Rozpočet valka.cz 2021 : 85.000,- Kč Příjmy doposud : 83.494,- Kč
♡ Chci přispět
V sobotu 24. 5. 2003 se v 9.30 se před kryptou kostela Cyrila a Metoděje (dříve Karla Boromejského) bude konat vzpomínková akce na počest hrdinů, kteří položili své životy za naši svobodu. V kryptě zemřeli parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš, rtm. Josef Valčík, npr. Adolf Opálka, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc a Josef Bublík.

Tento akt se vymyká běžným pietním akcím organizovaným státními institucemi. Organizátorem je 1. mechanizovaná rota Aktivních záloh AČR Československých legií, akce se
však zúčastní i členové Klubu vojenské historie 5. Special Forces Group (Airborne) Praha a další. Zcela netradičně se zde tedy sejdou lidé v uniformách českých aktivních záloh, v uniformách americké armády, kovbojové i civilové. Po prohlídce krypty a pietním aktu se skupina přesune na Prašný most k pomníčku št. kapitána Václava Morávka. Tady bude akce ukončena.

"Chceme jím vyjádřit svou úctu všem, kteří za nás kdysi položili životy. Máme pocit, že vzpomínka a pocta se neváže jen ke konkrétnímu pevně stanovenému datu - může přijít naprosto kdykoli a měla by trvat neustále. Nelze přece vzpomínat jen dvě hodiny a pak zase na rok zapomenout. Jinak se z pietních aktů stává jen bezduchý symbol,"
řekl vrchní velitel 5. Special Forces Group (Airborne) Praha Ladislav Lhota.

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔23.05.2003 📕12.628