Main Menu
User Menu

Rady tak nějak všeobecně, začínám.

Diskuse
Zdravím všechny modeláře! Chtěl bych se vrátit k modelařině po patnácti letech,tak by jsem potřeboval trochu Very Happy poradit:Koupili jste si někdo pistoli www.airbrushcentrum.com/shop-karta.php?d=2033 (je ta za 591,-) (já vím,že je to asi krám,ale nějak se začít musí,ne?)
Četl jsem v některém příspěvku, že si ji koupil Bitaxe ale nenašel jsem tu recenzi(pokud někde je tak se omlouvám Embarassed ). Podotýkám, že jsem nikdy nestříkal,ale myslím,že je to lepší než štětcovat. Píšu první příspěvek(ale na válce jsem už strávil desítky hodin Shocked ) tak doufám,že se někdo ozvete. Děkuji předem. PS: Chci stavět techniku-modernu v 1:72 Shocked
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150714Verze : 0
Nech ci tě zklamat z tvého nadšení, ale to stí m chceš pracovat v auto lakovně? Wink


No konec srandy, je to asi tak 4 čísla modeláře zpátky kde prováděli srovnání různých pistolí, a tahle tam myslím byla taky.


Tahle pistole má jednu výhodu velmi dobře se drží v ruce, ale to je asi tak všechno. Už podle tý nádobky bude mít obrovskou spotřebu barvy. Na mě působý dost humpolácky.
To co bych já osobně doporučil je kontakt otvat p. Rotscheina který je dovozcem Triplexu(číslu na něj je v každém modeláři pod firmou Gaberrt). je schopen ti postavit pistoli na míru. Pořizovací cena je sice kolem dvou tisíc, ale řekl bych ze své zkušenosti, že se zde nevyplatí moc šetřit. v konečným důsledku se to obrátí proti tobě. tak jako se to stalo mě.
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150758Verze : 0
to Jirka pokud už jsi ji dostal tak jsi lepší, já ji mám objednanou a zatím nic (asi jim dojdu nakopat pr**l). Kámoš co u nich dělá ji má a je s ní spokojen, keci o tom že působí humpolácky jsou vedle (je poměrně malá a nádobka jde samozřejmě sundat), pokud by StaFi krom pocitů něco o věci věděl asi by mu neušlo že Gabbertovy pistole Triplex jsou i na Airbrush centru (v určitém balení i levněji - já ji tam koupil za 1800,- bez krabičky jen v pytlíku) Marek Rotschein je vozí za asi stejných podmínek takže ceny se liší jen u toho co třeba Airbrush prodává jako 2. jakost (je tam něco špatně s povrchovou úpravou - u mne byl nedoražený nápis na těle) jinak je to asi stejné. Recenzi na pistoli jsi tu nenašel snadno já ji ještě nemám Sad takže podle toho co vím o kolegy z klubu je to docela solidní ale s čárou jako od tužky nepočítej Smile podle něj s tím tenké čáry jdou (viděl jsem to) ale bylo to tak 1,5 - 2 mm.
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150762Verze : 0
to Bitaxe: Děkuji, že jsi tak rychle odpověděl. Lepší nejsem, Very Happy (asi ani nebudu) pistoli jsem si ještě neobjednal,jen jsem chtěl vědět jestli už ji máš. Chápu, že to nebude asi taková kvalita jako u Triplexe nebo Badgera, určitě je to lepší než stříkat fixírkou atd.(jistě všechno je v ruce Wink ). Takže si ji zkusím objednat a uvidíme Shocked.
Dále bych tě chtěl poprosit, jestli by jsi mi poradil ohledně komresoru: Vše co bylo napsáno jsem myslím přečetl, ale mám trochu obavu jestli to bude správně fungovat!(manželka se bojí,že to všechno vyletí do povětří Very Happy Very Happy Very Happy ) Takže bych to chtěl udělat tak, aby to bylo bezpečné a aby to moc nestálo. Lepší by asi byla varianta s tlakovou ná
dobou,redukčním ventilem(ten by mohl být z láhve s plynem,že? ).Co všechno tam musí být bezpodmínečně? Musí tam být pojistný ventil? Používají se těsnění? (jaké a kde?)


Ještě jedna věc mě trápí. Na stavění modelů,lepení,stříkání atd. mám vyhrazenu komoru(bydlím v klasickém 2+1) o rozměrech 0.9x1.7m, a není tam žádné větrání. Dá se to provozovat i tam? Co by jsi mi doporučoval? Omlouvám se za tak rozsáhlý příspěvek. Embarassed
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150800Verze : 0
Samozřejmě každý se může mýlit. vím že jsou třeba hodně protěžované pistole z injekční stříkačky od 3D detailu.


Podle fotky mi ta pistole připadala poměrně veliká. Čeho jsem si také u ní všimnul, mohu se opět mýlit, ale zdálo se mi, že v té sadě byla hadice pro připojení na flašku od "laku na vlasy" to by mohla být trochu komplikace.
Pokud je má do měnka správná bude tam potřeba dalších redukcí od kompíku, ale to již asi víte.


Ano všimnul jsem si v A-centru i Triplexů. P . Rotscheina jsem doporučil protože mi velmi dobře poradil a pomohl. při mé nešťastné skušenosti s Conradem.


jo pohánění pistole kompresorem je někdy trochu nebezpečné. Při mých prvních pokusech jsen několikrát hledal nádobu po mohutném třesku o 3 m dál než byla původně.
PS: při mých prvních pokusech samotný redukční ventil nestačil.
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150810Verze : 0
to StaFi nesuď podle fotky, pistole je poměrně malá, (měl jsem v ruce vzorek, na "pažbu" se mi vešli jen dva prsty - tedy malíček už ne - asi maj asiati menší ruku) drží se kupodivu velmi dobře, V Plus modelu měli jen vzorek a ten si koupil kolega z klubu co tam dělá, proto jsem měl šanci si ji "osahat" Nádobka je větší (asi jako "panák" na kořalku možná o něco nižší) to je jediné co mne trochu odrazovalo, ale údajně to nevadí a nádoba jde sundat (osobně uvažuju že si seženu něco menšího) viděl jsem ukázky co s tím stříkal (dělá japonce 1/72 a WWI 1/72 a vůbec to nevypadalo špatně (to mne ostatně vedlo k objednávce a i tomu že jsem ji tu uvedl) k pistoli není lahev ani nic jiného podobného, je tam jen uchycení na hadici a na ni může být cokoli.
to Jirka co se týče kompresoru, lepší než dlouhé a složité návody je si koupit poslední číslo Modeláře, je tam popis velmi jednoduchého kompu (v postatě za hubičku) samozřejmě to není "Sintek" ani jiná super značka, ale docela určitě odvede velmi solidní výkon, je tam i vyrovnávací lahev a ventil (vše opravdu v ceně pár korun Smile ) udělané tak jednoduše že jsem si říkal že jsem si to nevymyslel sám Sad To číslo vyšlo tenhle měsíc (je to č.3) a asi by to tvůj problém mohlo rozumně vyřešit. Pokud jde o stříkání v malých prostorách, samozřejmě to jde Smile já bych v tom udělal několik věcí (sám bydlím v starém rodiném baráčku tak je to to co si myslím ne vlastní zkušenost) ke stříkání bych zvolil pokud možno akrylové barvy, jsou na vodní bázi a nejsou většinou cítit (osobně bych použil Valejo a le určitě by fungovaly i jiné) zcela jistě bych se vyhnul barvám jako Gunze které jsou dost cítit (především na okolí které se podobným věcem brání). Podíval bych se do návodů na Plastikové válce, je tam "stříkací box" zkusil bych zauvažovat jestli by šel udělat (třeba z větší krabice aby šel složit) pokud ano zbavil bych se tím i většiny poletujících kapiček. Pokud by mi to prostor dovolil asi bych zkusil vyvést hadici (já bych použil tu co používají elektrikáři - husí krk se jí říká ) od boxu do nějakého místa kde jde odvětrat (do výstupu digestoře nebo ven oknem). To by mělo dopady stříkání na okolí (i na tebe) dostatečně minimalizovat. Někteří modeláři používají při stříkání masku, já ne ale v tak malém prostoru bych nad tím možná zauvažoval.
Samozřejmě existují další varianty jak postupovat, třeba místo kompresoru použít lahev (v reálu je to velký hasičák) na CO2, ale to vyžaduje pistoli která umí uzavřít plyn a redukční ventil (náplň je za cca 600,- možná někde i míň a vydrží docela dost (tak 10 modelů ve čtvrtce) pak samozřejmě koupit některý profi kompresor s tlakovkou (ty malé bez bych nebral) nebo nakonec si komp postavit před asi rokem byl návod v novinkách (ty by asi měli v MPM a cena dílů byla myslí pod 3 000,- Ale nejdřív bych mrkl do toho Modeláře, ten jednoduchý komp je fakt za hubičku a pokud budeš někdy chtít stavět lepší s tlakovkou tak z něj kompresor použiješ.
Jo a neomlouvej se za dotazy, od toho to tady je aby se lidi ptali a ti kdo mohou jim odpověděli Smile
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150839Verze : 0
to Bitaxe: Opět musím poděkovat za rychlou a vyčerpávající odpověď. Wink
Modelář jsem si hned šel koupit a myslím,že to zvládnu(snad Shocked ). Díky i za radu ohledně výběru barev (já totiž netušil,která barva je cítit a která ne). Jen detail, čím se to ředí a v jakém poměru? A ještě jeden detail, jak zjistím jakou barvu koupit, když vím, že mám mít barvy od Revellu např.9,16,302?
Na ten stříkací box jsem se díval, je to dobrý nápad, ale musí být skládací,jelikož toho místa opravdu není nazbyt (dříve jsem tam brousil japonské meče a to mi vyhovovalo). Ventilaci vyvedu ven a je to Very Happy .
PS: Divil by ses jak neochotně odpovídají na jiných fórech Evil or Very Mad ,ale tady je to v pohodě Cool !
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150872Verze : 0
To Jirka Zubek Co se týče ředění těžko říct co budeš používat za barvy, samo zřejmě každý výrobce ti bude chtít prodat originální ředidlo. Já jsem zatím zkoušel jak revelli tak, humbrolky, Agama (syntetiky) z akrylátů jsem vyzkoušel Gunze a Tamye, zatím se mi nejlíp pracovalo s Gunze jenže jsou pro mne a) hůř dostupný a skutečně se nedají ničím jyným naředit jak originálním ředidlem a nedá se říct, že by zrovna voněli. Takže jsem začal přecházet na Tamye jsou raletivně bez zápachu, dají se ředit i syntetickým lihem, který je za babku.


Co se týče barev existují převodníki mezy jednotlivými barvami zatím nejlepší co jsem měl v ruce je od AGAMY (150 kč), ale mohl by posloužit i třeba od Humbrolu (15 kč)
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150889Verze : 0
to StaFi: Díky za radu. Kde se ty převodníky dají sehnat? Zřejmě budu používat akryly, ale ještě nevím jakou značku. Embarassed Pokud by mi mohl někdo poradit budu vděčný Wink ( jde i o to jestli jsou cítit nebo ne a čím se mohou ředit atd...) Tamyie nebo ty Valejo vypadají dobře. díky.
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150891Verze : 0
Dají se sehnat většinou v prodejnách Mpm nebo tam kde prodávají modelářské barvy.


barvy to je skutečná alchimie. Kámoš si teď objednal akrylotové Agamy co říkal tak mají zhruba stejné vlastnosti jako třeba Tamye, ale jsou zase podstatně levnější.
Jak jsem řekl osobně přecházím na Tamye. Agama mě jako sysntetyka celkem namýchla. Nastříkal jsem podozkové šachty u Pfantoma právě agamou a když jsem nanášel obtisky na vrchní stranu letadla tak jsem použil vodičku od Gunze která mi stekla do podvozkový šachty. Milá agama se nsfoukla jak bublanina a odpadlav, v tu cvhýli jsem nevěřil svým vlastním očím. jelikož vrchní revell na tu vodičku vůbec nereagoval.
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150894Verze : 0
to StaFi: díky, zítra letím do našeho MPM a zkouknu co mají na skladě Very Happy Asi se přikloním k těm Agamkám a uvidíme. Shocked
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150898Verze : 0
Já ti s akryly moc neporadím, sám používám hlavně syntetiky Humbrol, akryly jen jako doplněk (Vallejo a Tamiya) možná bych v případě výběru koupil od každé značky co připadá do úvahy jednu barvu a vyzkoušel. Kdybych se k tomu rozhodl asi bych použil nějakou barvu co mizerně kryje (žlutá, červená) abych si ověřil co výrobce dokáže i z tohohle pohledu. jako další kritérium bych zvolil dostupnost dané značky v místě kde bydlím, ono je krásné že jsem našel úplně špičkovou barvu a za pár kotun, když se dá koupit jen v jednom obchodě ve vzdálenosti 200km a ten má zavřeno 4 dny v týdnu. Takže i tohle bych bral v úvahu. Cena určitě hraje roli, ale zase bych ji nepřeceňoval, barva většinou vydrží dost dlouho takže rozdíl není tolik důležitý, osobně se mi zdá že důležitost by asi byla : zápach, kryvost, dostupnost a cena
Pokud jde o box asi baych ho udělal z krabice od nějakého spotřebiče (TV, monitor...) takže by šel složit a zadní část s větrákem bych udělal pevnou desku s větrákem kterou bych do něj vložil po rozložení, tím by to celé mělo jít složit na plocho a zastrčit někam (třeba za skříň) aby to nezabralo místo.
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#150918Verze : 0
Jen pro informaci, pistolku Plus Model dostal v pátek a začal s její distribucí, já si pro ni došel osobně a byl jsem svědkem že ji odesílali Martymu (chtěl jsem mu ji vzít na sraz, ale už to měli zabalené a nedali mi ji Sad ) takže ti co ji mají objednanou se mohou těšit že ji dostanou v průběhu týdne(pokud pošta nezklame).
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#151209Verze : 0
to Bitaxe: Díky za informaci,už jsem si myslel,že ji distribuovat nezačnou. Zkusím si ji objednat a uvidíme. Ještě jednou díky za cenné rady.
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#151226Verze : 0
Potvrzuju, moje pistolka je skutečně na cestě ke mě. Hned ji testnu a dám vědět výsledek.
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#151433Verze : 0
to Marty to jsem rád, já přes zimu jako obvykle nestříkám takže bych musel všecko poshledat z uloženého stavu a zkoušet to (aby se na recenzi nečekalo dlouho) takhle to bude určitě rychlejší.
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#151436Verze : 0
cau,chtel bych se zeptat, co se tyce redeni barev humbrol, ale pri pouziti stetce.Jesi redit ci neredit a pokud jo v jakym pomeru.Kdyz sem totiz stavel svuj prvni modylek a neredil sem, udelalo me to pekny fleky(otazkou je jesi to neni taky tim,ze sem nepouzil surf a model pred barvenim neumyl jarovou vodou). Dik!
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#287954Verze : 0

Citace - meniskus :

cau,chtel bych se zeptat, co se tyce redeni barev humbrol, ale pri pouziti stetce.Jesi redit ci neredit a pokud jo v jakym pomeru.Kdyz sem totiz stavel svuj prvni modylek a neredil sem, udelalo me to pekny fleky(otazkou je jesi to neni taky tim,ze sem nepouzil surf a model pred barvenim neumyl jarovou vodou). Dik!Ja riedim v zásade od brucha. Treba brať do úvahy, že pri väčšom pomere riedidla treba farbu natrieť 3krát a viac, pri rozumnom riedení stačí dvakrát pretrieť.
Naniesť farbu iba jednorázovo nie je rozumné, lebo to spraví spomínané flaky, bledšie miesta. Ja modely tupujem a zatial mi vždy postačil dvojnásobný náter. Ja surf nepoužívam a ani neodmaťujem (snažím sa vyvarovať mastných jedál pri modelovaní Very Happy)
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#287985Verze : 0
S tím ředěním má Haspeklo pravdu - většinou to stačí od oka a pro jistotu vyzkoušet třeba na kousku plastiku udělat štětcem čáru, kde hned uvidíš, zda je moc barvy nebo naopak ředidla. Pokud jsem měl Humbrolky nové, moc jsem je neředil a většinou jsem byl s výsledkem spokojen, později když už ubývaly a stárnuly, začaly jakoby houstnout a pak jsem je přiředil. Důležité je spíš je velmi dobře rozmíchat a vždy po barvení dobře otřít víčko i okraj plechovky, aby Ti tam nevnikal vzduch a aby nevysychaly.
To odmaštění je lepší udělat, třeba u short runů či resinových dílů je to nutnost, ale doporučuji i u klasických stavebnic. I ten surfacer doporučím, sjednotí to povrch a překryje drobné škrábance vzniklé třeba broušením, navíc překrývá i původní barvu plastiku a pak na něj nátěr lépe "sedne".
Přeji hodně úspěchů !Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#288145Verze : 0
diky za rady! Jenze kdyz je neredïm a pak delam stetcem a jeste pripadne ve 2 vrstvach vznikne 1 hezky tlusta vrstva,ktera prekryje vsechny detaily,proto sem chtel zacit redit.Tak reknete aspon zhruba jesi 1/1 nebo 1/2 nebo jak?dik!
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#289029Verze : 0
Ok, tak velmi dobrý je pomer 1:2, pokiaľ teda nie je lepší 1:3 ale zas ani 1:4 nie je zlý no a taký 1:1 je tiež fajn. Wink
Presný pomer sa nedá povedať, lebo každá farba je svojou konzistencia často unikátna (niekoľkokrát sa mi stalo, že som musel čisto novú farbu vyhodiť, lebo 5 minút po rozmiešaní z nej bola opäť brečka) a tak ťažko všeobecne upovedať pomer a za druhé s tou farbou budeš malovať ty, nie ja. Niekto rád farbu velmi riedku, niekto radšej hustejšiu. Niekto sa s náterom piplá aj v 4 náteroch, niekto to zmákne dvoma.
Žiadny návod za teba tú farbu poriadne nenatrie, treba si to natrénovať a podla svojho gusta určiť množstvo a spôsob, nie je dôvod sa toho báť. Ak aj máš obavy či ten náter bude dobrý, tak kúp nejaký lacný model v hračkárstve, Houby Boss alebo Směr a môžeš skúšať "naostro". Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#289079Verze : 0

Citace - meniskus :

diky za rady! Jenze kdyz je neredïm a pak delam stetcem a jeste pripadne ve 2 vrstvach vznikne 1 hezky tlusta vrstva,ktera prekryje vsechny detaily,proto sem chtel zacit redit.Tak reknete aspon zhruba jesi 1/1 nebo 1/2 nebo jak?dik!No menisku(si), teď se na to podívej takhle:
- dříve nebo později přestaneš být spokojený s tím, že povrchová úprava Tvých modelů bude jako u angličáků (taková ta "slitá" silná vrstva barvy) a
- začneš špekulovat nad technikami jako pre/post shading, kamufláže s postupnými přechody mezi poli barev, očouzení výfuků a tak dále
- co si takhle koupit (třeba v nějakém modelářském bazárku) "jetou" pistoli s kompresorem za pár kaček a začít "stříkat"
- stejně budeš muset některé "štětcové triky" používat
- proč si nekoupit pořádnou pistoli a vzít to z gruntu - pistole se neopotřebuje tak rychle jako nové auto, nehrozí bouračka, když budeš používat barvy ředitelné vodou, můžeš přežívat třeba i v paneláku, ...
- pistoli můžeš pak koupit novější, kompresor zase tak často obměňovat nemusíš, ...


Všecko je to o zkoušení - vyzkoušet si, jak naředit barvu (každou, i třeba od jednoho výrobce a ze dvou nádobek plechovek, skleniček, ...), udělat to pokaždé, když rozmícháváš barvu před jejich použitím. Dokonce je to tak, že každý štětec potřebuje trochu jiné ředění... Je to jako v kuchyni. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#289101Verze : 0
ahoj všichni Chtěl bych požádat o radu. Delám King Tigera 1/35 od "draka" a už je celkem hotovej ale zasekl sem se u odřenin. Mám sice takovou nejakou svoji techniku, kterou sem vyvinul v průběhu těch 10-ti let co se modelaření věnuju ale pořád to neni to pravé ořechové. Tak bych chtěl poprosit o nejaké ty zlepšováky.


předem díky
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#299371Verze : 0
pls poradte jeste jak mam dat obrazky kdyz chci zalozit topika v sekci rozestavěno?
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#299378Verze : 0

Citace - Kíša :

pls poradte jeste jak mam dat obrazky kdyz chci zalozit topika v sekci rozestavěno?
Odpoveď na túto ako aj ďalšie otázky nájdeš v tejto sekcii Wink
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#299382Verze : 0
jj mam to moc dik
URL : https://www.valka.cz/Rady-tak-nejak-vseobecne-zacinam-t39626#299391Verze : 0