Main Menu
User Menu

Seznam legionářů

Diskuse
Pánové mám na Vás jeden dotaz,kde bych našel seznam legionářů z bývalého okresu Přerov předem děkuji.K.Kunovski@seznam.cz
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#118962Verze : 0
Na Památníku "Čestná vzpomínka", který již více jak rok funguje, jsou zpracovávány seznamy padlých a zemřelých čs. legionářů, tříděných dle jednotek. Vyhledat se dá osoba podle příjmení, jména, jednotky, datumu narození, místa narození. Zpracovány dosud jsou:
Rusko: Česká družina, 1.,2.,3.,4.,7.,8.,9.,11.,12. střelecký pluk, 1. sam. úderný prapor, 1. děl. brigáda, 2. záložní pluk, strážní a štábní jednotky.
Francie: Rota Nazdar, čs. legionáři ve francouzské Cizinecké legii, 21. střelecký pluk
Itálie: 31.,32.,33.,34.,35., 39. střelecký pluk, strážní a štábní jenotky.


Ideou Památníku je podchytit zde všechny padlé čs. legionáře za svobodu Československa.


www.pamatnik.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#120605Verze : 0
I když se mnou mnozí nebudou souhlasit, podařilo se mi zjisti, že se 21. a 22. čs. střelecký pluk aktivně účastnil bitvy u Verdunu - viz.Cestami odboje, díl III, Praha 1927, kapitola "Na zkušené pod Verdunem" str.303 a násl. Někteří z nich byli vyznamenáni Verdunskou medailí. Z Verdunu mi byla zaslána kopie jedné strany ze Zlaté knihy v níž jsou uvedeni držitelé Verdunské medaile. Na téhle stránce jsou dle abecedy jména Kraus až Švec s uvedením posledního dvojčíslí a resp. trojčíslí udílecího dekretu (124.0xx), jméno (uvádím v originální podobě), hodnost, pluk, země (vždy Československo), rok (vždy 1918):
86 Kraus Alois seržant 22.střelecký;
87 Krecmann Alois střelec 21.stř.;
88 Kostial Gustav střelec 21.stř.;
89 Lukes Georges střelec 22.stř.;
90 Marz Francois kaprál 21.stř.;
91 Masanka Emanuel s/Lieut. 22.stř.;
92 Micka Joseph střelec 21.stř.;
93 Murav Francois střelec 21.stř.;
94 Moulik Charles seržant 22.stř.;
95 Nesnidal Josepj seržant 21. stř.;
atd....
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#129395Verze : 0
Je to zajímavé, ale je otázkou, zda se tito čs. legionáři zúčastnili bojů o Verdun již jako příslušníci 21. a 22. stř. pluku.
21. stř. pluk vznikl oficiálně v Cognacu 19. 1. 1918, přičemž velitelství pluku začal působit již 26. 12. 1917.
22.stř. pluk vznikl oficiálně v Jarnacu 20. 5. 1918.


Hlavní boje o samotný Verdun probíhaly v průběhu roku 1916 (21.2.-18.12.). Těchto samotných bojů se mohli účastnit pouze čs. legionáři z bývalé zaniklé Roty Nazdar. Do vzniku čs. armády ve Francii však tehdy zbýval ještě více jak rok.


Oba československé pluky bojovaly od svého vzniku na francouzských bojištích u Michelbachu v Alsasku (Ober-Aspach, Kreuzwald), Jonchéry-sur-Vesle na Marně a především u Vouziers a Terronu v Ardenách.


Je tedy otázkou jestli ony medaile byly udíleny skutečně za účast v bojích o Verdun nebo za boje v okolních oblastech. Něco podobného neobsahuje ani samotná kronika "Československá legie ve Francii 1914-1918"(Praha 1928).
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#129429Verze : 0
Pavel:Vše je přesně popsáno ve výše uvedené kapitole Na zkušené pod Verdunem. Jinak v onom několikadílném "Cestami odboje" je velmi podrobně popsaná historie legií od zajetí v Karpatech až po návrat domů-je to děláno formou vyprávění legionářů.Ještě k těm vyznamenaným u Verdunu. Tito se rozhodně zúčastnili bojů jako příslušníci 21. a 22. stř. pluku, ne však v jeho "akci". Jednak je to uvedeno u udělení medaile, jednak v knize.Nebyly to však ty urputné boje z r.1916, ale r.1918. Cituji:"Byli jsme asi 5 neděl v Jarnacu, když byla vypravena exkurze na frontu mezi francouz. kamarády na zkušenou, abychom viděli, jak to na frontě dopadá... ...My jsme byli přiděleni k pluku čís.344... ....Najednou trochu vlevo před námi letí červená raketa do vzduchu, za ní druhá, třetí, čtvrtá, až asi 10. Německá artilerie bije. Bije, bije, snad se peklo otvírá. Tluče přímo před naše řady. Za chvíli se však oheň přenáší za nás... ....spatřil jsem, jako by tam seděla nějaká mlha. Nějak se to táhne k nám. Vtom nás již něco škrábe v krku. Aha, plyny!... ....Zůstali jsme u pl. 21., který co nejdřív se má odebrati do fronty. Přijíždíme právě včas, neb zanedlouho dostávali jsme od samotného presidenta francouzské republiky prapor... ...Na to asi za tři dny odjeli jsme na frontu do Alsas" Takže shrnuto, podtrženo - čeští legionáři se aktivně účasntnili bojů u Verdunu, nikoli však spolu se svým plukem, ale v rámci získávání bojových zkušeností. Část z nich (cca 150) byla vyznamenána Verdunskou medailí (cit."S námi zároveň šla i plukovní citace za naše mužné chování"). Zda při tom někdo zahynul nevím, z článku není jasné, zda dva zabití kulometčíci byli Češi nebo Francouzi.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#129554Verze : 0
V první polovině roku 1918 byly skupiny vybraných čs. legionářů vyslány k několika francouzským plukům k získání zkušeností z boje na západní frontě (přestože např. mezi příslušníky 21. stř. pluku byli hlavním základním "kádrem" čs. legionáři z Ruska a Srbska, kteří již měli velké bojové zkušenosti z východní fronty).
Samozřejmě, že u Verdunu se v prosinci 1916 bojovat nepřestalo, nicméně v roce 1918 se již nebojovalo o samotný Verdun, jako například v r. 1916, kdy německé jednotky dokonce dobyly obě verdunské obranné pevnosti Vaux a Douaumont a postoupili až k Fleury - obci nedaleko před Verdunem.
Někam do této oblasti tedy byla i jedna skupina čs. legionářů na jaře 1918 rovněž přidělena jak píšete, ovšem do sestavy příslušných francouzských jednotek.
Děkuji vám tedy za upřesňující informace k účasti čs. legionářů 21. a 22. stř. pluku v oblasti kolem Verdunu. O přesné dislokaci většiny jednotlivých skupinek, které takto „na zkušenou“ byly vyslány do francouzských jednotek, se bohužel ani kronika čs. legie ve Francii nezmiňuje a nenašel jsem to ani v jiných svých pramenech.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#129569Verze : 0
Pokud jde o dislokaci:"Umístěni jsme byli ve velkých úkrytech,do kterých se vešel skoro celý pluk.Nalevo od nás francouzští kamarádi nám ukazují oválový kopeček, t.zv. Mort Homme (Mrtvý muž)....Jednoho dne po obědě přišel rozkaz,abychom si sbalili své věci a asi ke 3.hod. se dáváme na pochod....Na místo došli jsme pozdě v noci. Teď teprve vidíme, koho vlastně měníme. Měníme pluk italský. Jedna divise asi se nalézá právě na této frontě. Nemáme však mnoho času, vše musí se díti v největší tichosti; neboť jsme již v první linii...V první linii zůstali jsme ještě asi dva dny...." Takže od toho vršku to bylo asi tak půl dne cesty, což nemohlo být moc daleko, vzhledem k tomu, že se pohybovali částečně v noci a částečně v první linii...
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#129611Verze : 0
To skutečně být moc daleko nemůže. Ale pěší jednotka v pohodě za půl dne ujde cca 20 km (při nějaké průměrné pochodové rychlosti 4-5 km za hodinu). Takže to mohlo být klidně těch 20 km, možná i více. Bohužel "Cestami odboje" doma nemám. Kdysi jsem to sice přečetl, ale takovéto podrobnosti si samozřejmě nepamatuji. Zaměřuji se spíše v zájmu více na východní frontu. Až se k té knize opět dostanu, tak se na tu kapitolu podívám. Díky za odkaz.
Kdybyste náhodou narazil někde na další podrobnosti v této specifické záležitosti, budu určitě rád, když si na mne vzpomenete Smile
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#129616Verze : 0
No, těch 20 km to asi nebude - nejen u Verdunu, ale i na jiných místech západní fronty, kde probíhaly dlouhodobé boje byla krajina silně zdevastovaná a podle pamětníků se v zákopech brodili v bahně (nevím, o jaké časové období jde). Navíc, poslední úsek museli ujít už přímo zákopy a ve tmě.
Můj odhad by byl asi 10 (maximálně 15, ale víc už spíše ne) km. Navíc bych řekl, že zálohy nemohly být dislokovány příliš daleko od fronty, pro případ německého průlomu, takže bych řekl, že těch 10km bude pasovat víc...
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#129617Verze : 0
V tomto týdnu byla zveřejněna konečně VÚA databáze čs. legionářů (všech - padlých i přeživších I. sv. válku) na http://www.army.cz/acr/vuapraha/index.htm


Bohužel obsahuje obrovské procento chyb. I tak však je skvělé, že konečně VÚA zahájil aktivitu ke zveřejnění jejich údajů pro širokou veřejnost na internetu.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#130954Verze : 0

Citace - Pavel J. Kuthan :

V tomto týdnu byla zveřejněna konečně VÚA databáze čs. legionářů (všech - padlých i přeživších I. sv. válku) na http://www.army.cz/acr/vuapraha/index.htm


Bohužel obsahuje obrovské procento chyb. I tak však je skvělé, že konečně VÚA zahájil aktivitu ke zveřejnění jejich údajů pro širokou veřejnost na internetu.Máš pravdu, díval jsem se na svého pradědu a některé věci mi tam opravdu nesedí, ale i tak je dobře, že ňaká taková databáze existuje. Mimochodem můj praděda bojoval u 4.střeleckého pluku, konkrétně u 1.kulometné roty. Bil zabit střelou do hlavy v bojích u Lipjag. Víte někdo prosím, kde toto místo leží? Nejlepší by byla mapa!
Díky Siegfried
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#150877Verze : 0
MOD
Sigfried: Ano, Lipjagy leží u Volgy. To bs nám mohl zkontrolovat případně doplnit záznam tvého pradědy na památníku Wink www.pamatnik.valka.cz/stranky/vyhled.php
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#150887Verze : 0
Ano, podívám se. Jestli chcete, mám doma sborník/kroniku či jak to nazvat celé této jednotky, která byla vydaná jen pár let po WW1 a je tam seznam všech padlých... Tak to můžu časem taky přihodit, ale to až bude čas a nebudu v práci, teď ještě dopisuji článek, no prostě děs Smile
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#151015Verze : 0
MOD
Jestli je to Kronika 4. stř. pluku, tak tu k dispozici máme (dokonce v elektronické podobě - viz odkazy na Památníku). Kdybys měl něco dalšího zajímavého o legiích, dej vědět Wink
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#151074Verze : 0
čau kluci ,muj pra prapra dědeček umřel v I.světové válce a byl legionář bojujcí v Rusku ,chtěl bych o něm zjistit víc neznáte nějaký archiv ? bud internetový nebo nejakou knihovnu ,klidně tam zajedu ,díky předem
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#324720Verze : 0
Také mám doma kroniku 4. střeleckého pluku, je tam i seznam padlých (o něco podrobnější, než má pamatnik.valka.cz) a seznam všech padlých tohoto pluku u Lipjag.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-legionaru-t31496#361111Verze : 0