Main Menu
User Menu

Legie Prokletých - Sven Hassel

Diskuse
Rád bych přidal pár mých oblíbených knih...


Hassel Sven: LEGIE PROKLETÝCH
V románu Legie prokletých autor vypráví Svenův - fakticky autobiografický - příběh. Autor popisuje hrdinovo zatčení pro dezerci, po němž následuje krátký a úderný tribunál, který ho trestá patnácti lety těžkých prací - a kdyby nebyl cizinec, očekával by ho trest smrti. Hassel líčí zrůdné poměry ve věznici, které ho přiměly, aby se přihlásil jako dobrovolník k práci, při níž mu smrt doslova nahlíží před rameno: ke zneškodňování nevybuchlých bomb. Naivně uvěřil slibu, že za každých 15 zneškodněných bomb mu bude prominut jeden rok vězení. Pak znenadání přichází den, kdy Sven nechápe, co se děje: je propuštěn! Ale brzy mu dochází, oč jde. Nacistům je dobrý každý muž schopný nosit zbraň, a tak Svena po krutém vězení očekává krutý výcvik. Jako úlevu proto paradoxně pociťuje chvíli, kdy se mu znovu přiblížila smrt: je převelen k jednotce, s níž odjede na frontu.


Vydavatlství Baronet 2002
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#52572Verze : 0
Od tohoto autora je na pultech románů více, např. Krvavý batalion, Kola hrůzy, atd. Je to skvělé počtení, kdy popisuje činnost řadových vojáků, tankistů, v tzv. trestních praporech. Můžu jen doporučit, obě jmenované knihy jsem přečetl jedním dechem a rozhodně si koupím i ostatní.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#53362Verze : 0
to JJJ:
ja už jsem to tušim někde psal,je to opravdu pěkně a čtivě napsané ale to co jsem četl bylo strašně přeložené..Monte Cassino,Krvavý batalion..
překlad typu: vylezli jsme bočním krytem v Pantheru,konečně mám svůj Kalašnikov,na baretu!!!něm.horských myslivců..,automatické pistole,T-32-ruský tank na benzín...myšleno t-34...,nad věží Panthera jsou dva pohyblivé plamenomety...atd.Bohužel toto dílko strašně ničí a muj pocity jsou z toho všelijaké.Spíš mi to připadá jak beletrie či sci-fi s tématikou 2.sv.války....Jen doufám,že už se vydavatelstva chytí za "rypáčky"a budou najímat kvalitní překladatele znalé alespon základní tématiky a pojmů....ale jinak se to četlo hezky...


p.s.připomíná mi to tak trochu "4 tankisté a pes".. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#53415Verze : 0
četl jsem Charkov a moje pocity z toho jsou rozpačité. Je to určitě velice poutavé, zároveň však velmi zmatené čtení. Hrůzy války to popisuje pěkně (brutálně).
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#54330Verze : 0
Přátelé možná se pletu nebo šířím fámu, ale někde jsem kdysi narazil na zmínku o tom, že scénáristé německého filmu Stalingrad (1993) byli volně inspirováni právě tématikou Hasselových knih.
Faktem je, že film jsem viděl mnohokrát a četl jsem slušnou porci knih od SH a jistá podobnost tam je...
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#63431Verze : 0
no,jestly to tak je,nevím
ale film je v tom případě (a to bývá dnes spíše vyjímkou)o 100 procent lepší Smile
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#63586Verze : 0
Souhlasím
možná to bude tím, že jeho scénáristi vycházeli z německy napsaného originálu knih a ne z českého překladu Plamenomet
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#63608Verze : 0
Já jsem pár knížek od Hassela taky přečetl, ale mám z nich divný pocit. Jednak mě příjde podivné, že trestné oddíly dostaly do výzbroje Panthery a Tigery, když těchto strojů byl vždy velký nedostatek a přidělovaly se jen lepším jednotkám a ne do trestných praporů. Už jen existence trestného praporu vyzbrojeného tanky je podle mě trošku přitažená za vlasy.
Co se týká překladu a nesmyslů v textu souhlasím s petrem.archim.
Některé pasáže v knihách od Hassela jsou hodně syrové a kruté a taková válka asi je. Nechtěl bych zaží to co hrdina SVEN.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#65846Verze : 0
No ono to je trošku jinak... On nejdříve byl jako Dán naverbován do SS. a pak udělal nějákej průser. Poslali ho do pracovního tábora. Souhlasím, překlad je chvílema dosti neohrabaný. Pro uvolnění je to dobrá knížka. Akorát se člověk nedoví moc fakt...
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#66565Verze : 0
Je to ještě trochu jinak.Sven je normální dán kterej nemoh sehnat práci a nechá se proto naverbovat k wehrmachtu.Při polský kampani si uvědomý že udělal pěknou blbost a dezertuje.Brzo ho chytnou a zavřou,piozdějc skončí u trestnýho pluku...
Je to jeden z nejlepších autorů vůbec a zatim si stojim!
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71550Verze : 0
Pokud je to jak napsal hyazinth, pak je to ještě větší blbost než se zdá, před okupací dánska by asi těžko mohl dán narukovat do WH (on by to byl problém v podstatě i po okupaci - musel by se hlásit jako volksdeutch). Představa verbujícího WH je vůbec poněkud podivná. Četl jsem kus Charkova a přiznám se že jsem byl opravdu šťastný že jsem za ten blábol nevyhodil peníze (patřilo to kolegovi), teď se zdá že se v podobném "snovém" duchu nese i zbytek. Nechci soudit podle jedné (a ještě ne celé) knihy ale je-li pravda co tu píšete je to prostě fantazie která s realitou má pramálo společného.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71587Verze : 0
Měl jsem tu pochybnou čest přečíst od Hassela dvě knihy. Můj názor na ně zcela a naprosto přesně vystihl Bitaxe. Sad
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71589Verze : 0
K tomuto zjištění mi stačilo přečíst úryvek v knihkupectví. Od té doby obcházím tuto sérii velikáááááánským obloukem Smile.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71604Verze : 0
Pokud nehledíte na fakta, ale hledáte v románu tu pravou atmosféru, pak je to dobré čtení. Co se týče opisu událostí a tech. detailů jsou Hasselovy knihy silně v mínusu. Autor (Sven Hassel) osobně padl do zajetí u Stalingradu, ale ve svých románech vystupuje až do konce války, což už je samo o sobě nesmysl.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71697Verze : 0
Ale charkov přece nenapsal Hassel!
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71760Verze : 0
Tu je niekoľko diel od Hassela:
Generál SS
Krvavý batalion
Kola hrůzy
Krev a mráz
Vláda pekel
Krvavá cesta na smrt
Druzi ve smrti
Legie prokletých
Válečný soud
Vojenská káznice
Komisař
Gestapo
A zničte Paříž
Monte Cassino.
Aj mne sa zdá, že Hassel Charkov nenapísal
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71761Verze : 0
Křestní jméno jsem zapoměl, ale knihy s názvy měst psal bývalý důstojník wehrmachtu Nowak.
Jestli měl větší štěstí na překladatele, nevím, ale u něho jsem ony bláznivé překladatelské výrazy nezaznamenal /tak, jak stačili kazit Hassela - i když jako člověku, který si uměl dosadit vždy správný výraz, mně nedokázali zkazit dojem/.
Psáno čtivě, též dle vlastních zkušeností, z východní fronty.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71800Verze : 0
Myslim že názvy měst používá Leo Kessler,což je mimochodem amerikán,který používá německej pseudonym aby s někdo koupil jeho knížky psaný s autentickejma zážitkama SS.
Jinak se **** (upravené Haspekloom26.10.) překladama souhlasim,ale najde se pár knížek který jsou přeložený docela dobře.Ale když si přečtu jak ve WW2 používali kalašnikov tak mam krev ve vočích...


hyazinth bol by som veľmi rád keby si zmiernil svoj slovník. Haspeklo
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71809Verze : 0
Hasen myslí autora Helmutha Nowaka. On bol tiež nemeckým vojakom a písal o bojiskách kde bojoval. Názvy jeho diel sú Bojoval jsem u Kursku, BOJOVAL JSEM U KYJEVA , Bojoval jsem u Stalingradu. Zámena autorov je veľmi ľahko možná, hlavne pri vydavateľstve Baronet, ktoré vydáva knihy s skresleným prebalom a kedže sú zrejme od jedného autora, dosť sa na seba podobajú a tak môže prísť k zámene autorov. Tu je príklad preblov dvoch kníh.Jedna od Nowaka Bojoval jsem u Kurska a ďaľšia od Hasela Komisár.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71813Verze : 0
Záměnu jsem si vyzkoušel na vlastní kůží: myslel jsem si (podle přebalu knihy) že kupuju Hassela a až doma po několika přačtených řádcích jsem zjistil, že mi něco nesedí. A ono ejhle! Z Hassela se vyklubal Kessler.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71829Verze : 0
No pokud byl zajat u Stalingradu (o čemž pochybuju) jak pak z vlastní zkušenosti psal třeba o Paříži nebo Monte Cassinu? Aspoň ze seznamu děl jak ho uvedl HAspeklo bych usuzoval že to psal.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71870Verze : 0
Že byl zajat u Stalingradu se uvádí na přebalu knihy. Hassel dokonce srovnává ruské a německé zajatecké tábory, cituji: "Zatímco nacisté mučili vědecky a téměř s nepředstavitelnou krutostí, Rusové ukazovali alespoň základní smysl pro spravedlnost", konec citace. Jak to s tím zajetím skutečně bylo, to nevím, ale že popisuje události po Stalingradu mi s tím nějak nejde dohromady.
Do svého zajetí údajně sloužil v 7. obrněné brigádě, pozdějiv 2., 11. a 27. tankovém pluku.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71885Verze : 0
Opravdu nechci posuzovat po přečtení jen části ale nějak se mi zdá že autor krom své nevěrohodnosti ve věcech technických, (moc nevěřím že překladatel zamění T-32 za T-34) prokazuje docela solidní nevěrohodnost i v dalších reáliích. Nechci vám brát iluze, ale zkuste si najít jednotku která byla na všech místech (a v dobách) o kterých ten člověk píše, dost pochybuju že nějakou takovou najdete. Podle názvů je to spíše Bedeker po WWII (něco jako ještě nemůžeme začít bitvu, ještě tu není Sven Smile )
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71899Verze : 0
To že by bojoval na všech místech o kterých píše nikdy Hassel netvrdil.A že by frontovej voják napsal T 32 místo T 34 se mi zdá hodně velká blbost.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71900Verze : 0
Mám dojem, že v Hasselových knihách můžeme vypozorovat často změny vypravěče... byť je to vždy někdo ze Svenových známých. A např. shrnuto v Legii prokletých většina hrdinů padne, zatímco v dalších vyprávěních prochází dál příběhy.
Je to asi holt takový systém vzpomínek... pomíchaný.
Ale to přece vůbec není důležité. Co vlastně hledají hnidopichové? Detaily, které se nezdají jim, 60 let po válce, ve které, ani v žádné jiné, nebyli?
O to jde. Válka, a např. ta pozemní, popisovaná v Hasselovi, je něco tak strašného, že není naprosto pochybnosti, že by to mohlo probíhat jinak. Spíše hůře. Vždyť nejinak to popisují i jiní autoři, o jejichž autoritě nelze pochybovat /např. Někrasov - V Stalingradských zákopech - přečtěte si, a pak kritizujte!!!/.
Samozřejmě, že vždy musíme počítat i s určitým spisovatelským záměrem... ale klidně oddělme jednotlivé události na frontě a v týlu... jestliže jsou tyto obrazy vykresleny jako peklo... a někdo s tím nesouhlasí... ... pak to znamená, že míní, že to peklo nebylo?
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71907Verze : 0
Myslím že se nehádáme je-li válka peklo, to ostatně popisuje mnoho knih. Pokud vím bavíme se o kniháh konkrétního autora, na to aby se dalo tvrdit že jsou to popisy docela pochybné z pohledu toho co autor mohl či nemohl zažít k tomu nemusí být člověk hnidopich.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71913Verze : 0
To je právě to, čemu nerozumím. Události, popisované v Hasselových a Nowakových knihách, jednotlivě, jsou zcela běžnými situacemi každé války. Není na nich nic divného.
Četl jsem mnoho knih různého stylu, horší i lepší, ale nenapadá mne, pro co napadat tyto dva autory. Já sám jsem např. již v psaní článků tolikrát v korekci opravoval písmena, že se vůbec nedivím, že někde čtu T-32, místo T-34 /myslím tím komerční beletrii/. Dnes je doba rychlosti. Uznávám, že to není správné, též mám rád přesnost, ale berme to tak.
Důležité je jádro knihy, její poselství.
Ale každý jsme holt samozřejmě jiný. Někdo něco překousne, jiný ne, a zase něco jiného...
Že nerozumím tomu, že někomu se tyto knihy nelíbí, nic neznamená...
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71945Verze : 0
Pre urpesnenie uvediem niekoľko oficiálnych popiskov ku Hasselovým knihám aby si ostatný vedeli spraviť obraz:
Komisár: Čitateľom sa dostáva do rúk nový román Svena Hassela. Je to strhujúce rozprávanie o "zlatokopeckej výprave" party vojakov z trestného práporu, ktorí sa pustili do zimy a nebezpečenstiev, aby sa pokúsili urvať každý svoj podiel z mýtického ruského zlatého pokladu v hodnote 30 miliónov dolárov. Lesk zlata ich však zavedie do jednej z najkrvavejších bitiek 2. svetovej vojny..


A zničte Paríž: Hlavní hrdinovia cyklu Dedo, Drobček, Legionár, Barcelona – sa v ďalšom románe nezmenili, iba čas im pripísal niekoľko mesiacov a preniesol ich do poslednej vojnovej etapy. Tí ktorým sa podarilo prežiť Stalingrad a Kursk zisťujú, že vojna na západnom fronte je rovnako hrzná a zúfalá ako kdekoľvek inde.


Generál SS: Sven Hassel prežil na vlastnej koži nie len druhú svetovú vojnu, ale ako zbeh a neskôr vojenský zajatec dva koncentračné tábory, nemecký i ruský. Román Generál SS rozpráva, na základe vlastných autorových zážitkov, o bitke pri Stalingrade. Hrdinami príbehu je posádka nemeckého tanku, ktorá prejde peklom, ohňom i mrazom monštróznej bitky.


Vojenská kázniceVojenská káznice V románu Vojenská káznice autor vypráví další Svenův tedy fakticky autobiografický příběh. Uvádí čtenáře do absurdního světa vojenských pravidel, rozkazů a nepsaných zákonů, které jsou ve světle válečných situací odhalovány ve své naprosté bezcitnosti a stupiditě. Morálka příslušníků trestního sboru německé armády je podle našich měřítek pochopitelně hodně mrzká, nacházíme v ní však cosi z lidského tepla, které se zcela vytratilo z jednání vojáků vzorně plnících své povinnosti. To platí především o přátelství, velice drsném, ale přesto přátelství mezi hrdiny Hasselova románu, kteří pod drsnou fasádou válečných mazáků nechávají tu a tam zablesknout prostým lidským citům jako strach, lítost, uznání.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#71952Verze : 0
Aspon že se shodneme že válka je peklo.Fakt ale nechápu lidi co si dovolí kritizovat a opravovat reálie v knížkách takového autora.Vždyt tam nebyli.Narodili se buhvíkolik let po válce a všechno co o tom vědí maj akorát tak nabiflovaný z knížek.A pak budou poučovat...
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#72084Verze : 0
to hyazinth a jak ty (krom reklamy na přebalu) víš že tam byl? Už to že by musel být u kde jaké známější akce je docela zvláštní. Ale klidně si věř čemu chceš a čti si dál veledíla svého oblíbence, na druhou stranu mně nech stejné právo ho považovat za podřadného autora liteárního škváru.
Mimochodem ani tys tam nebyl abys mohl posoudit jak moc se jeho líčení blíží nebo vzdaluje realitě.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#72091Verze : 0
Už jsem to tu psal a napíšu to znova pro méně chápavé: NIKDO ti netvrdí,ani Hassel,že by zažil všechno o čem píše.Jedié co tvrdím,to co nemůžeš vyvrátit ani ty,je že bojoval ve WW2.Podívej se na https://www.fact-index.com/s/sv/sven_hassel.html


Netvrdil jsem a ani si netroufám posoudit jak moc se jeho líčení blíží realitě,jen jsem reagoval na tvoje slova: nevěrohodnost ve věcech technických.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#72100Verze : 0
Zajímavé stránky. Po jejich přečtení jsem ovšem dospěl k závěru, že si Hassel s výmysly moc těžkou hlavu nedělal (anebo těm výmyslům už začal věřit). Podle informací na uvedených stránkách se vzdal Rusům až v Berlíně roku 1945 a v tomhle (a nejenom v tom) si odporuje s knihou. Souhrnně řečeno, Hasselovy romány jsou fikcí na pozadí historických událostí.
Co se mu však podařilo a proč si jeho romány s chutí přečtu je skvěle vystihnout frontovou atmosféru a pocity prostých vojáků. Odbornýh knih, překypujících fakty, přesnými daty a technickými detaily je mnoho, ale knih, kde se dozvíme, co se honilo hlavou obyčejným vojákům, těch není nikdy dost. Hodnotil bych jeho romány jako podařenou ukázku brutality a nesmyslnosti války.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#72132Verze : 0
Stránky jsou opravdu zajímavé, vyplívá z nich že se prohlásil za němce (zřejmě volksdeutch) možná že matka byla němka (ale to je jen můj dohad) aby mohl vstoupit do WH, později se za zběhnutí dostal do trestního útvaru, (zřejmě 27. prapor) pak sloužil u dalších útvarů a kdyzž byl v Berlíně chycen rusy zřejmě si vzpoměl že je vlastně dán takže byl předán američanům a nakonec dánům. Přesnější místa kde opravdu bojoval nejsou uvedena, kromě povšechných typu východní fronta, převelen do finska a podobně. stránky jsou bezesporu zajímavé, byť psané fandy na knihy tohoto autora.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#72149Verze : 0
Přesnější místa kde bojoval stejně nejsou důležitý,jeho romány jsou čistá fikce zasazená do reálné doby a reálných míst,psaný na základě vlastních bojových zkušeností.Jak píše JJJ,je to hlavně o pocitech a atmosféře,což se mu povedlo vystihnout dokonale.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#72161Verze : 0
Atmosféra je opravdu ten dobrý příspěvek Hasselových knih. Zvláště, když můžeme pozorovat, že pod vlivem mnoha dnešních filmů a knih vzniká zejména u mladých dojem, že válka je něco jako když Forrest Gump prohlásil svou slavnou větu o tom, jak jí vidí:
"Chodíme na dlouhé procházky a hledáme malé pány".
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#72317Verze : 0
Legii prokletých a zbytek u nás vydaných knih od Hassela jsem si vypůjčil z knihovny a splivnul na dovolené.I přes uvedené výhrady musím uznat že jsou to celkem povedené knihy a dost jsem se u nich pobavil (půjčoval jsem si to jako román a ne jako faktografickoiu četbu takže jsem se nezatěžoval zbytečným porovnáváním faktů ale jen si to v klidu na pláíži přečetl-hledat v románech (a válečných zejména) realitu je podle mě zbytečné protože potom bych si asi nepřečetl ani jeden).


Mám ale takovou poznámku k bitaxeho kritice. Souhlasím s tím že Hassel si rád vymýšlí nebo že jeho vzpomínky jsou neuspořádané ale kvůli tomu bych to neodsuzoval.Zajisté jsou ti známy notoricky známé knihy Velký cirkus a Zera nad pacifikem.Obě jsou psány nikoli jako romány ale přímo jako vzpomínkové knihy (tedy by měly být věrohodnější) odborníky na slovo vzatými (o tom se doufám přít nebudeme Smile ) a obě obsahují chyby.U Clostermanna obecně je problém v tom že řada událostí které popisuje s tím že je prožil se buď odehrály jinak nebo je zažil někdo jiný s tím že Clo-clo se uvedl jako jejich hrdina (například nouzové přistání na Orknejích).U Sakaie se několikrát objevila záměna typů letadel (například při jeho zranění) aniž by to bylo na újmu věci. Ber Hasselovi knihy prostě tak že jsou psány pro obyčejného člověka (to že poznáme rozdíl mezi T-34 a T-60 neznamená že to bude vědět zbylých několik milionů čtenářů-ostatně neustálé používání tanků T-34 a Tiger, ač jakkoli nesmyslné, považuji právě za jakousi úlitbu veřejnosti protože zatímco tyto dva tanky jsou notoricky známé z libovolného válečného filmu o východní frontě a čtenář má alespoň mlhavou představu o co jde, jak vypadá Panzer III nebo IV už asi jen tak někdo vědět nebude) a jak sám autor tvrdí i jako splnění slibu, který si dali kamarády na frontě (kdo přežije,napíše to téhle hrůze knížku aby lidi nezapoměli) a to se mu myslím podařilo perfektně.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#227769Verze : 0
to darkfold, já tenhle škvár nehodlám brát nijak, čtení podobných nesmyslů je pro mne ztráta času (bohužel jsem dvě přčetl a dodnes toho lituji. Číst bláboly (byť čtivě napsané) je pro mne zbytečné, a představa že někdo kdo slouží ve finsku popíše bitvu u monte cassina je věru úsměvné (to jsem bohužel zrovna četl) To si raději přečtu nějakého rusa (ti si obvykle vymýšlí o dost míň a když vynechám rodnou stranu jsou pod tím fakta. Nikomu neberu jeho víru, ale já ji jednoznačně nesdílím a sdílet nehodlám. Ostatně o Clostermanově velkém cirkusu by se dalo říci něco podobného, kecy jak se potkal se žlutým FW a podobné jsou opravdu "pamětnické" a podobných bys v celé knize našel spoustu, on Closterman byl určitě výborný stíhač, ale jako zdroj je dost pochybný (francouzi ho ostatně neměli moc rádi). Sakai je poněkud jiná káva, jeho paměti jsou o dost přesnější a zdaleka se netváří býti supermanem jako oba výše zmínění (asi to nepotřeboval).
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#227787Verze : 0
V akom poradi citat Hasselove knihy ? Podla zoznamu uvedeneho na zadnej strane knihy sa mi to nevidi.
URL : https://www.valka.cz/Legie-Prokletych-Sven-Hassel-t14072#231643Verze : 0