Main Menu
User Menu
DF-7 (Dong Feng = Východní vítr), známá též jako „Projekt 8610“, je mobilní balistická střela krátkého doletu na tuhé pohonné látky vyprodukovaná v Čínské lidové republice. Patří do tzv. „M“ rodiny balistických střel, které byly vyvinuty výslovně pro export (její vývozní označení je M-7).


Vznikla přestavbou dvoustupňové rakety protiletadlového raketového komplexu HQ-2, což je zdokonalená čínská kopie známého sovětského PLRK S-75 Dvina (SA-2 Guideline). Původní střela má první stupeň s urychlovačem na tuhé palivo a druhý stupeň s motorem na palivo kapalné, ale u DF-7 byl motor druhého stupně nahrazen novým na tuhé látky. Její vývoj byl zahájen roku 1984 a za schopnou nasazení byla prohlášena zřejmě roku 1992. Čína údajně vyprodukovala zhruba 5000 raket systému HQ-2, z nichž cca 500 bylo konvertováno na DF-7.


DF-7 je taktická řízená střela určená pro údery proti shromaždištím vojsk nebo jiným důležitým cílům (jako jsou například letiště). K tomu ji předurčuje poměrně malá konvenční bojová nálož o hmotnosti max. 250 kg. Zpravidla se uvádí, že s tak malou náloží by jakýkoli pokus o ostřelování např. měst nebyl efektivní s ohledem na vynaložené prostředky. Její účinek může být samozřejmě zvýšen případným osazením bojové nálože se submunicí či chemickými bojovými látkami. O vybavení raket DF-7 jadernou náloží nejsou žádné zprávy. Řízená střela využívá inerční naváděcí systém, který dále přijímá aktualizované povely z odpalovacího zařízení. Přesnost navedení není známa. Pravděpodobně se pohybuje kolem 150 m.


Ačkoli DF-7 byla určena primárně na vývoz, zdá se, že také čínská armáda ji zavedla do výzbroje a pravděpodobně tyto střely rozmístila na hranicích s Indií a v blízkosti Tchaj-wanu.


Uvádí se, že Čína vyvezla v první polovině 90. let minulého století kolem 200 raket DF-7 do Íránu. Za další odběratele je pokládán Irák, KLDR, Srbsko a Chorvatsko, ovšem zde je problém v tom, že řada z těchto zemí si vyvinula vlastní balistické prostředky na bázi systému S-75, takže se těžko rozlišuje, které z nich jsou domácí produkce a které případné čínské výrobky.Čínské označení
DF-7 (Projekt 8610)
Vývozní označení
M-7
Americký kód
CSS-8
Počet stupňů
2
Délka (m)
10,8
Průměr těla (m)
0,65
Hmotnost (kg)
2 650
Max. dolet (km)
160
Přesnost (m)
150Prameny:
ATM 11/2008
www.missilethreat.com
URL : https://www.valka.cz/DF-7-t80527#295036Verze : 0
MOD