Main Menu
User Menu

15. skupina armád [1943-1944]

15th Army Group


VEĽKÁ BRITÁNIA
15. SKUPINA ARMÁD
15th ARMY GROUP
Datum vzniku
10.07.1943
Předchůdce
Force 141
Datum zániku
11.01.1944
Následovník
HQ Allied Armies in Italy / Veliteľstvo spojeneckých armád v Taliansku
Nadřízené velitelství
07.1943-01.1944 HQ Allied Force / Veliteľstvo spojeneckých síl
Dislokace
07.1943-01.1944 Stredomorské bojisko
Velitelé
10.07.1943-11.01.1944 Harold Alexander
Podřízená velitelství
10.07.1943-01.01.1944 8. armáda
????-???? -
5. armáda
14.11.1943-20.12.1943 7. obrnená divízia
14.06.1943-24.07.1943 46th (West Riding) Infantry Division
28.06.1943-10.07.1943
1st Canadian Infantry Division
05.12.1943-20.01.1944 1. pešia divízia
28.05.1943-04.07.1943 - 1. výsadková divízia
17.07.1943 -17.09.1943 - 1. výsadková divízia
15.06.1943?-13.07.1943 -
1st Canadian Army Tank Brigade
Podřízená tělesa

Literatura




Zdroj: www.ordersofbattle.com
URL : https://www.valka.cz/15-skupina-armad-1943-1944-t69713#260792Verze : 1
MOD
Fifteenth Army Group (15th Army Group)
15. skupina armád





Vznik:


Velitelství 15. skupiny armád vzniklo v roce 1943 v Alžírsku. Jeho úkolem bylo naplánovat invazi na Sicílii.




Velitelé:


polní maršál Harold Alexander
generálporučík Mark W. Clark [od 12/1944]




Podřízené jednotky:


britská 8. armáda
americká 5. armáda





15. skupina armád se vylodila na Sicílii a poté postupovala Itálií.




Zdroje:
https://www.globalsecurity.org
URL : https://www.valka.cz/15-skupina-armad-1943-1944-t69713#245484Verze : 0
MOD
Veliteľstvo vzniklo 14.06.1943 s pôvodným názvom Force 141 a cieľom naplánovať inváziu na Sicíliu. 10.07.1943 bolo Force 141 premenované na veliteľstvo 15. skupiny armád, nakoľko okrem britskej 8. armády do jeho podriadenosti prešla aj 7. armáda USA.
URL : https://www.valka.cz/15-skupina-armad-1943-1944-t69713#260790Verze : 0
MOD