Main Menu
User Menu

WL - HMS Theseus (1786)

HMS Theseus


Na vodu spuštěna 25. září 1786.
URL : https://www.valka.cz/WL-HMS-Theseus-1786-t64356#229524Verze : 0
MOD
Šlo o loď uváděnou jako „bitevní loď třetí třídy“ se 74 děly na třech palubách. Postavena a spuštěna na vodu byla loděnicí Perry v Blackwall v roce 1786. V roce 1797 se loď účastnila nezdařené výpravy proti Tenerife a na její palubě byl zraněn admirál H. Nelson střelou z muškety. Loď se v řadách Nelsonova svazu zúčastnila v roce 1798 tzv. bitvy u Nilu, kde anglické loďstvo zničilo silnější francouzské loďstvo. Na Theseu bylo 5 padlých a 30raněných a lodi v tomto boji velel kapitán (captain) R.W. Miller. Další velkou akcí které se loď účastnila bylo napadení Rochefortu kdy se zúčastnila v sestavě loďstva lorda Ochrana. Její služba skončila v květnu roku 1814 rozebráním v Chathamu.
Délka 50,68 m (170 stop)
Šířka 14,44 m ((47 stop 6 palců)
Výtlak 1660 t


zdroj : The Ship of the Line - Volume 1: The development of the battlefleet 1650-1850. autor Brian Lavery, vydáno 2003 u Conway Maritime Press. ISBN 0-85177-252-8.
www.britainsnavy.co.uk
URL : https://www.valka.cz/WL-HMS-Theseus-1786-t64356#229544Verze : 0
Drobounká oprava, Nelson nebyl u Tenerife ve skutečnosti zraněn na palubě Thesea, ačkoliv to byla jeho vlajková loď, nýbrž při vyloďovací akci. Zasažen byl do pravé paže ve chvíli, kdy vyskakoval z člunu na přístavní molo. Zpět do člunu jej stáhl jeho 17 letý nevlastní syn, poručík Josia Nisbet, jenž jej také chtěl neprodleně dopravit na nejbližší loď, protože Nelson měl zjevně porušenou tepnu a hrozilo jeho rychlé vykrvácení. Nelson však odmítl s tím, že nejbližší lodí byla fregata Seahorse, kapitána Fremantla, jenž se také účastnil vylodění a o němž Nelson neměl žádné zprávy a tak nechtěl svým zjevem poděsit Fremantlovu manželku, která byla na palubě Seahorsu.


Proto navzdory naléhání nevlastního syna i ostatních mužů riskoval cestu až k Theseu. Cestou nastalo ještě jedno zdržení, když byl poblíž člunu španělskou dělsotřelbou potopen anglický kutr Fox a Nelson trval na tom, aby pobrali co nejvíce trosečníků, než poplují dále. když přirazili k boku Thesea odmítl Nelson pomoc ostatních mužů a vyšplhal sám na palubu, přičemž ihned odeslal člun kzáchraně zbylých trosečníků z Foxe a vzápětí podstoupil amputaci pravé paže v nadloktí bez umrtvení (na anestézii nebyl čas). Lodní chirurg Thomas Eshelby si poznamenal do svého deníku, že Neslon "bolest přetrpěl bez stížností". Později však Nelson doktorovi poradil, aby nástroje předehříval, protože chladná ocel působí větší bolest.
URL : https://www.valka.cz/WL-HMS-Theseus-1786-t64356#229549Verze : 0
MOD
K řadové lodi Theseus ještě několik poznámek:


šlo o jednu z nejvíce se bouřících lodí v anglickém loďstvu, což byl jeden z důvodů, proč byla Nelsonovi, po jeho jmenování kontraadmirálem, tato loď přidělena jako vlajková. Během poměrně krátké doby dokázal silou své osobnosti posádku celkem účinně zpracovat (ačkoliv dokázal jednat s podřízenými velmi tvrdě, vždy se vůči nim choval spravedlivě, nadto razil teorii, že námořníci musí být dobře nakrmeni a musí se s nim jednat s úctou a v žádném případě netoleroval jejich šikanu ze strany důstojníků), takže jednoho dne na zádi lodi byl nalezen tento dopis:


"Přejeme zdar admirálu Nelsonovi! Bůh žehnej kapitánu Millerovi! Děkujeme jim za důstojníky, které nad nás umístili. Jsme šťastní a spokojení a prolijeme každou kapku krve z našich žil, abychom je podpořili a jméno Theseus bude zvěčněno tak, jako jména jejich kapitánů. Lodní posádka."


Tento slib pak posádka stvrdila svým chováním během bitvy u Abú Kíru (Angličany nazývané bitvou na Nilu), kde právě před kapitánem Millerem spustily vlajku celkem tři francouzské lodi (Heureux, Timoleon, jenž byl zasažen z Thesea plnou boční slavou, najel na mělčinu a byl spálen vlastní posádkou, a Artemise).


Monika Bandasová: Horatio Nelson, Praha 2007
URL : https://www.valka.cz/WL-HMS-Theseus-1786-t64356#229626Verze : 0
MOD