Main Menu
User Menu

Amin Dada, Idi

Generál Idi Amin Dada - prezident-diktátor(1924 - 2003)Narodil se roku 1924 (podle jiných zdrojů v roce 1926) na jihu Ugandy jako syn lugbarské šamanky. Po ukončení základní školy vstoupil do britské Královské africké pěchoty a brzy se vypracoval až na důstojníka. Byl známý svou krutostí, kterou uplatňoval zejména vůči kmenům Kakwů a Nubů na severu země. Ministerský předseda Obote byl jeho přítelem a jeho zločiny kryl. Dokonce Amina povýšil na plukovníka a pověřil ho vytvořením severní vojenské kmenové základny k potlačení kmene Bugandů. Amin, který v šestnácti letech přestoupil k islámu, začal bez vědomí Oboteho přijímat do vojska výhradně muslimy a začal využívat armádní zdroje k osobním potřebám. Svého odpůrce a soka - brigádního generála Okoyu - nechal v lednu 1970 zavraždit a převzal jeho funkce. Když rozkrádání armádní pokladny vyšlo najevo, žádal Obote vysvětlení. Amin využil zahraniční cesty premiéra, aby roku 1971 zosnoval s podporou plukovníka Kaddáfího a Jásira Arafata státní převrat.


Po převzetí moci Amin zrušil ústavu, prohlásil se doživotním prezidentem a maršálem. Nastolil rasistický režim, který podporoval úzké kmenové zájmy. Vyhnal ze země cizince a již několik týdnů po převzetí moci zahájil genocidu kmenů Langiů a Acholiů. Po celé zemi probíhaly masové popravy odpůrců režimu, o nichž Amin prohlásil: "Sežral jsem je dřív, než oni mě." Počet zavražděných odpůrců se odhaduje až na 300 tisíc a perzekuce zasáhla i vysoce postavené vládní činitele a příslušníky diktátorovy rodiny.


Amin od samého počátku hledal záminku k ukončení spolupráce s Izraelem a proto v červenci 1971 požádal izraelskou vládu, aby mu pomohla s invazí do Tanzánie, kam se uchýlil svržený premiér Obote. Odmítnutí pak posloužila jako záminka k vypovězení židovských poradců a jejich rodin z Ugandy. Amin podporoval palestinské teroristy z organizace OOP a byl přímo zapleten do únosu izraelského dopravního letadla v ugandském hlavním městě Entebbe. Získal si tím podporu mnoha afrických diktátorských režimů, s jejichž podporou byl zvolen předsedou Organizace africké jednoty. Amin poté zahájil rozsáhlou antisemtiskou kampaň v mezinárodním měřítku, která vyvrcholila jeho projevem na Valném shromáždění OSN 1. října 1975, kde za bouřlivého potlesku afrických delegátů obvinil USA ze "sionistického spiknutí" a vyzval k vyhnání Židů z Palestiny a jejich likvidaci! Výzvy k zavedení sankcí proti jeho režimu pro masové porušování lidských práv byly hlasy afrických delegátů smeteny opětovně ze stolu.


30. října 1978 napadla Aminova armáda Tanzánii, která podporovala svrženého premiéra Oboteho. Amin přecenil sílu své armády a po pěti měsících byl nucen uprchnout z Ugandy do Libye a poté do Saúdské Arábie. Odtud pokračoval v boji proti nově ustavené vládě a až do své smrti se považoval za legitimního ugandského prezidenta.
Zemřel 18. července 2003 v Jeddahu (Džidě) v Saúdské Arábii.
Amin Dada, Idi - Diktátor Amin přijímá přísahu britských důstojníků sloužících v ugandských ozbrojených silách.

Diktátor Amin přijímá přísahu britských důstojníků sloužících v ugandských ozbrojených silách.
URL : https://www.valka.cz/Amin-Dada-Idi-t28990#102356Verze : 0
Jeden z jeho bývalých britských velitelů údajně prohlásil:"...hřmotný, dobrý hráč ragby, ale od krku nahoru nepoužitelný,a potřebuje rozkaz vysvětlit jednopísmennými výrazy". ("a splendid type and a good (rugby) player, but virtually bone from the neck up, and needs things explained in words of one letter." (citováno dle www.moreorless.au.com/killers/amin.html)


Idi Amin se také rád sám vyzdoboval řády, z nichž jeden byl pro "Bořitele britského impéria".


Mimoto proslul také, když Alžbětě II. poslal dopis, aby ho přijela navštívit, že jí dopřeje potěšení od pravého muže.Laughing


Podle všeho nedokončil parašutistický kurz ve Velké Británii, nicméně patrně dokončil výsadkářský kurz v Izraeli.
URL : https://www.valka.cz/Amin-Dada-Idi-t28990#154259Verze : 0
Idi Amin o sobě nechal natočit dnes už legendární film-předvádí se tam v tom nejlepším světle(alespoň ve svých očích)ale v zahraničí působila jako skvělá komédie!Prohlásil se krále Skotska a tvrdí se že nilští krokodýli nebyli před ani po jeho vládě tak obravští-byli dobře krmeni-těly jeho nepřátel!
URL : https://www.valka.cz/Amin-Dada-Idi-t28990#166459Verze : 0
Byl taky prebornikem v boxu a kdyz jeho armada zacala v Tanzanii ustupovat, chtel situaci zachranit tim, ze vyzval prezidenta Nyerereho na souboj v ringu.
Zdroj: Karl Shaw, Silenstvi mocnych
URL : https://www.valka.cz/Amin-Dada-Idi-t28990#225624Verze : 0