Main Menu
User Menu

Hoover, John Edgar

John Edgar Hoover -zakladatel a ředitel FBI


(1895 - 1972)


Narodil se 1. ledna 1895 ve Washingtonu D. C.. Vystudoval práva na Washingtonské univerzitě a roku 1917 nastoupil na ministerstvo spravedlnosti. Stal se asistentem generálního prokurátora Palmera, který během stávky ocelářů v letech 1919 - 20 nechal zatknout na 2700 osob ve 33 městech, z nichž téměř 600 bylo deportováno pro podezření z komunistické činnosti.


V roce 1921 se stal zástupcem a od roku 1924 vedl odbor při ministerstvu spravedlnosti, zabývající se potíráním organizovaného zločinu a činností komunisty řízených organizací a odborů, od nástupu Hoovera nazývaný Federální úřad vyšetřování - FBI. V čele této organizace stál pak 48 let, během nichž ji pozvedl na mimořádně výkonný a profesionální nástroj k potírání zločinnosti a špionáže.


Po druhé světové válce se více než na boj s organizovaným zločinem soustředil na pronásledování politicky nekorektních osob a odpůrců, zejména z řad Komunistické strany USA. Porušoval stanovy FBI nezákonným vnitropolitickým sledováním osob a jejich obtěžováním z politických důvodů. Zemřel 2. května 1972 ve Washingtonu.
URL : https://www.valka.cz/Hoover-John-Edgar-t27490#97789Verze : 0
niekoľko zaujímavostí:


J. E. Hoover počas svojej neobmedzenej vlády u FBI nahromáždil kompromitujúce údaje o prominentných , verejne činných osobách a ich prostredníctvom ich vydieral.


Agentov vyhadzoval ako sa mu zachcelo. Vyhadzoval už len podľa výzoru alebo jednoducho keď mu "nepadol do oka" tak buď vyhadzov alebo funkcia na odľahlej končine kde existencia pobočky FBI nemala takmer žiadny význam.


Od jeho smrti platí že riaditeľ môže byť vo svojej funkcii iba 10 rokov. Do tejto funkcie ho menuje prezident USA.


Z najvyššieho postu chcelo Hoovera vyhodiť hneď niekoľko amer. prezidentov - Harry Truman, John. F. Kennedy, Lyndon Johnson alebo Richard Nixon.
URL : https://www.valka.cz/Hoover-John-Edgar-t27490#216024Verze : 0