Main Menu
User Menu

Fotografická peruť 62 [1952-1956]

Photographic Squadron 62 / VJ-62

     
Název:
Name:
Fotografická peruť 62
Originální název:
Original Name:
Photographic Squadron 62
Datum vzniku:
Raised/Formed:
10.04.1952
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
02.07.1956
Nástupce:
Successor:
Těžká fotografická peruť 62
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
10.04.1952-DD.07.1955 COMFAIRJACKSONVILLE
DD.07.1955-02.07.1956 COMFAIRNORFOLK
Dislokace:
Deployed:
10.04.1952-20.10.1952 Jacksonville, NAS Jacksonville
20.10.1952-DD.07.1955 ?, NAAS Sanford
DD.07.1955-02.07.1956 Virginia Beach, NAS Norfolk

Velitel:
Commander:
10.04.1952-30.04.1952 McNeil, D. C. - acting (Lieutenant Commander)
30.04.1952-DD.06.1953 Kennedy, J. Jr. (Commander)
DD.06.1953-DD.07.1954 Klenk, H. S. (Commander)
DD.07.1954-DD.01.1956 Goodwin, J. A. (Commander)
DD.01.1956-02.07.1956 Johnson, E. B. Jr. (Commander)
Výzbroj:
Armament:
DD.05.1952-DD.MM.RRRR Consolidated P4Y-1P
DD.09.1952-DD.MM.RRRR North American AJ-2P Savage
DD.05.1953-DD.MM.RRRR Grumman F7F-4N Tigercat
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
URL : https://www.valka.cz/Fotograficka-perut-62-1952-1956-t204260#581061Verze : 2
MOD