Main Menu
User Menu

23. skupina stíhačů tanků [1943-1945]

23rd Tank Destroyer Group

     
Název:
Name:
23. skupina stíhačů tanků
Originální název:
Original Name:
23rd Tank Destroyer Group
Datum vzniku:
Raised/Formed:
12.06.1943
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
26.10.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Dislokace:
Deployed:
12.06.1943-26.09.1944 ?, Camp Hood
26.09.1944-11.10.1944 Taunton, Camp Myles Standish
11.10.1944-11.10.1944 Boston, Boston Port of Embarkation
18.10.1944-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
DD.MM.RRRR-01.01.1944 Matteson, Milo H. (Lieutenant Colonel)
01.01.1944-DD.MM.RRRR Sargent, Chester E. (Colonel)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Baker, ? (Major)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Martin, Paul M. (Colonel)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Williams, Thomas E. (Lieutenant Colonel)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Stanton, Shelby L.: World War II Order of Battle: An Encyclopedic Reference to U.S. Army Ground Forces from Battalion through Division, 1939-1946, Stackpole Books, 2006
www.tankdestroyer.net
URL : https://www.valka.cz/23-skupina-stihacu-tanku-1943-1945-t197593#567567Verze : 0
MOD