Main Menu
User Menu

12. ženijní prapor [1951-1991]

12th Engineer Battalion

     
Název:
Name:
12. ženijní prapor
Originální název:
Original Name:
12. ženijní prapor
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.01.1951
Předchůdce:
Predecessor:
12. ženijní prapor
Datum zániku:
Disbanded:
31.10.1991
Nástupce:
Successor:
20. ženijní prapor
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.01.1951-31.10.1954 12. pěší divize
01.11.1954-08.05.1955 12. střelecká divize
09.05.1955-30.09.1958 20. střelecká divize
01.10.1958-31.10.1991 20. motostřelecká divize
Dislokace:
Deployed:
01.01.1951-31.10.1991 Kadaň, ? /

Velitel:
Commander:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Ibl, Václav (Podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
VÚ 6159
Zdroje:
Sources:
https://www.vojenstvi.cz/
URL : https://www.valka.cz/12-zenijni-prapor-1951-1991-t160404#488683Verze : 0
MOD