Main Menu
User Menu

4. velení polní přepravy [????-1945]

第4野戦輸送司令部 / 4th Field Transport Command

     
Název:
Name:
4. velení polní přepravy
Originální název:
Original Name:
第4野戦輸送司令部
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.MM.RRRR
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
DD.MM.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.1942-DD.MM.1945 18. armáda
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.1943-DD.MM.1945 Wewak /

Velitel:
Commander:
20.04.1943-08.09.1943 Matsutaro, Tsukamoto (Rikugun Tajsa / Rikugun Taisa)
08.09.1943-04.10.1943 naobsadené, vacant ( )
04.10.1943-10.06.1945 Iwakiri, Giichi (Rikugun Tajsa / Rikugun Taisa)
10.06.1945-DD.MM.1945 Iwakiri, Giichi (Rikugun Šóšó / Rikugun Shosho)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

DD.MM.RRRR-DD.MM.1945 velenie
DD.MM.RRRR-DD.MM.1945 ?
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www45160u.sakura.ne.jp;
URL : https://www.valka.cz/4-veleni-polni-prepravy-1945-t146544#470420Verze : 0
MOD