Main Menu
User Menu
Bioscop


Členové : Bohuslav Kouba, Josef Bublík, Jan Hrubý
Den výsadku: z 27.-28.3.1942
Místo výsadku : Požáry u Křivoklátu
Úkol : přeprava materiálu, sabotáže
Prostor působení: východní Morava
Krycí jméno vysílačky: --


Osud členů výsadku:
Bohuslav Kouba se otrávil v květnu 1942 v Kutné Hoře
Josef Bublík a Jan Hrubý se zastřelili 18.6.1942 v kostele Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze.
URL : https://www.valka.cz/Bioscop-t13401#47907Verze : 0
Účastníci: rotný Bohuslav Kouba- umírá na požití jedu v Kutné Hoře 3.5.1942
četař Jan Hrubý- sebevražda 18.6.1942 v kostele Cyrila a Metoděje v Praze
četař aspirant Josef Bublík- sebevražda 18.6.1942 v kostele Cyrila a Metoděje
Nastoupili výcvik: 15.8.1941
Skupina: diverzně sabotážní
Úkol: 1/. Destrukce na železničních tratích v oblasti Vlárského průsmyku a na trati Hranice-
Horní Lideč- Púchov
2/. Sabotáže ve Vsetínské zbrojovce
Materiál: plastická trhavina, zápalnice, bleskovice, destrukční materiál, časové rozněcovače
Úspěšnost operace: ne
Krycí jména: BK=Karel Táborský, JH=Jan Zeman později Jan Baťovec, JB=Josef Sedláček později Josef Páter
Plán vysazení: 25.4.1942 v okolí Buchlova na Moravě
Vysazení: 28.4.1942 u Křivoklátu
Záchytné adresy: Brno, Nový Dvůr u Velehradu, Uherské Hradiště (Antonín Hanák, Emil Cenek), Slané (Josef Fiala, Josef Svoboda)
Skupina Bioscop měla spolu s Bivouacem provádět sabotážní akce převážně na Moravě, řízené skupinou Zinc. Jelikož však byl exil 23.4.1942 informován stanicí Libuše o tom, že se 8.4.1942 vzdal gestapu v Praze jeden parašutista (Viliam Gerik-Zinc) a doposud neobdržela žádnou radiovou depeši od skupiny Zinc, byl Bioscop přeorientován na záchytné adresy Silveru-A.
Seskok skupiny musel být stejně jako Bivouacu uskutečněn spolu se Steelem na jedné doskokové ploše. Hrozila totiž možnost, že by kvůli krátkým nocím nemohly být další skupiny v dohledné době vysazeny. Tím se však tyto skupiny ohrozily. Kvůli nálezu vysílačky Steelu byla ztracena i výbava Bioscopu a Bivouacu a gestapo vědělo o přítomnosti nových parašutistů na území protektorátu.
Pro sabotáže vyškolení výsadkáři Kouba,Hrubí a Bublík se po seskoku a ukrytí materiálu, vydali na záchytnou adresu do Slaného a odtud byli vysláni do Prahy, kde se Kouba setkal s npor. Opálkou. Zde bylo po Bartošově informaci rozhodnuto o vyzvednutí stanice Steelu a překontrolování úkrytu destrukčního materiálu. 30.4.1942 se do prostoru seskoku vydaly dvě dvoučlenné skupiny. První skupina Valčík (Silver-A) a Antonín Moravec (domácí odbojář) byla varována hlídkujícím četníkem a podařilo se ji z léčky gestapa uniknout zpět do Prahy. Druhá dvojice- Mikš (Zinc) a pravděpodobně Kouba (Bioscop) takové štěstí neměla. Mikš se zranění po přestřelce sám zbavil života. Rotmistr Kouba se pokusil najít pomoc u Mikšových přechovavatelů a později na četnické stanici v Kutné Hoře. Tam se však dozvěděl, že gestapo mu je díky nalezeným Mikšovým poznámkám v patách a velitel Bioscopu se před zraky vyděšené četnické posádky otrávil. Vilém Gerik nasazený gestapem na jeho stopu akorát potvrdil jeho totožnost.
Hrubý a Bublík se ukrývali v Praze v různých bytech skupiny Zelenky-Hajského, ale po atentátu na Heydricha volili radši sestup do podzemí kostela Cyrila a Metoděje v Praze, kde si také společně zvolili smrt.
URL : https://www.valka.cz/Bioscop-t13401#48701Verze : 0