Třicetiletá válka

Autor: Miroslav Kalous 🕔︎︎ 👁︎ 21.055

Kořeny konfliktu

Náboženské konflikty 16.stol. znamenaly konec poměrné jednoty vyznání v rámci západokřesťanské civilizace.Mezi tradičním pojetím universální monarchie a moderní představou Evropy národních států se vytvořil rozpor. Není divu, že právě ve střední Evropě, formálně včleněné do svazku Svaté říše římského národa německého, se rozpoutal zásadní konflikt, později nazvaný třicetiletou válkou.

Třicetiletá válka (1618-1648) tedy řešila protiklad universálního impéria a národních monarchií. Zpočátku však rovněž obrážela rozpory mezi zeměmi katolického a protestantského tábora jako mezi Španělskem a Spojenými nizozemskými provinciemi. V tomto smyslu představovala třicetiletá válka poslední a nejničivější v řadě náboženských konfliktů a jako takový v Čechách roku 1618 propukla.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více