Main Menu
User Menu
Reklama

Garfield, James Abram

     
Příjmení:
Surname:
Garfield
Jméno:
Given Name:
James Abram
Jméno v originále:
Original Name:
James Abram Garfield
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
?
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
?
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
19.11.1831 Moreland Hills, Ohio
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
19.09.1881 Elberon, New Jersey
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
20. prezident USA
Člen Sněmovny reprezentantů
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/James_A._Garfield
URL : https://www.valka.cz/Garfield-James-Abram-t22821#580405Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Garfield
Jméno:
Given Name:
James Abram
Jméno v originále:
Original Name:
James Abram Garfield
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.RRRR brigádní generál
DD.MM.RRRR generálmajor
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Vyznamenání:
Awards:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/James_A._Garfield
URL : https://www.valka.cz/Garfield-James-Abram-t22821#720919Verze : 1
MOD
James Abram Garfield (* 19. 11. 1831 + 19. 9. 1881)
20. prezident USA 1881


James A. Garfield se narodil u Orange v Ohiu 19. listopadu 1831. Byl nejmladší z pěti dětí. Otec Abram Garfield byl farmářem a zemřel dva roky po narození Jamese. Děti pak vychovávala matka Eliza Ballou Garfieldová a strýc. Malý James musel pomáhat na farmě.


Roku 1848 Garfield odešel pracovat ke svému bratranci na člun na ohijský kanál, jako tesař, kormidelník a povozník. Brzy se však musel vrátit domů. Onemocněl malárií. Po vyléčení si začal doplňovat vzdělání, kterého se mu v dětství nedostalo. Roku 1849 nastoupil na „Western Reserve Eclectic Institute“. Asi na půl roku studia přerušil a vyučoval na škole v Solonu v Ohiu. Roku 1854 začal studovat na Williams College v Massachusetts, kde roku 1856 úspěšně složil závěrečnou zkoušku. Poté se opět vrátil na „Western Reserve Eclectic Institute“, tentokrát jako profesor. Již po ročním působení byl zvolen prezidentem Eclectic Institute.
11. listopadu 1859 se oženil s Lucretií Rudolphovou, se kterou měl pět dětí. Již v době okolo svatby začal působit v baptistické sektě „Kristovi učedníci“, kde byl i kazatelem. Tvrdě odsuzoval Darwinovu teorii.


Roku 1859 byl zvolen do Senátu státu Ohio. Zde brojil proti otroctví a uvedl se jako znamenitý řečník. Brzy se stal vůdcem republikánů v Ohiu.
Po začátku občanské války zformoval 42. ohijský pluk a stanul v jeho čele. Nejprve jako plukovník, později dosáhl hodnosti generálmajora. Roku 1863 se vrátil do politiky, když byl zvolen do Sněmovny reprezentantů USA. Členem Senátu byl až do roku 1880. Patřil k radikálům. Byl pro vojenské obsazení Jihu, volební právo černochů, hájil Rekonstrukci, byl proti patronátnímu a rodinnému hospodaření a naopak pro konzervativní finanční politiku.

Začátkem roku 1880 byl zvolen senátorem za stát Ohio. Již v létě toho roku jej však na předvolebním sjezdu republikánské strany nominovali za kandidáta na úřad prezidenta USA. V této nominaci Garfield porazil bývalého prezidenta Ulyssese S. Granta, který tak mohl kandidovat na své třetí volební období. V následných prezidentských volbách 2. listopadu 1880 Garfield těsně porazil demokratického kandidáta Winfielda S. Hancocka a stal se 20. prezidentem USA.


Prezidentského úřadu se James A. Garfield ujal 4. března 1881. Jeho vlastní strana byla rozdělena na dva tábory. Pokusem o sjednocení tak bylo složení jeho vlády, kdy vláda měla vyrovnaný kabinet. Garfield však byl vážným odpůrcem odděleného křídla, ke kterému patřil viceprezident CH. A. Arthur. Panoval nejednotný názor na správní reformu, kterou prezident prosazoval. Garfield ještě stihl vydat státní obligace, aby snížil státní dluh. Snažil se o těsnější spolupráci se zeměmi Střední a Jižní Ameriky a o vyrovnání mezi státy Severu a Jihu.


2. července 1881 byl však na Garfielda spáchán atentát. Útočníkem byl přívrženec druhého křídla republikánské strany „stalwarts“, Charles J. Guiteau (30. června 1882 popraven). Atentátník zasáhl prezidenta do paže a zad.

James Abram Garfield zemřel 19. září 1881 na infekci, která se do těla dostala při vyjímání kulek nesterilními nástroji. Pohřben byl na hřbitově Lake View v Clevelandu stát Ohio.


čerpáno: Peter Schafer, Prezidenti USA, Mladá Fronta 1995, ISBN 80-204-0499-6
wikipedia.infostar.cz
URL : https://www.valka.cz/Garfield-James-Abram-t22821#122445Verze : 0