Situace v Iráku 22.3. 2003

Autor : 🕔22.03.2003 📕10.475
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

V noci z 21.3. na 22.3 zaútočili Spojenci více než 1 000 řízenými střelami a naváděnými bombami z palub lodí i letadel na Bagdád, Mosul, Kirkut a další místa v Iráku s cílem zasáhnout další vojenské základny a objekty presidenta Husajna. Ve všech městech dále funguje dodávka vody i elektřiny.

3. pěší divize obsadila město Násiríja na řece Eufratu a získala tak důležitý most přes tuto řeku k postupu na Bagdád. Ten je vzdálen cca 370 km. Kolem města se opevňuje Republikánská garda, která bude asi nejtěžším nepřítelem postupujících jednotek.

Na jihu Spojenci obsadili přístavy Umm Kasr, a to starý i nový, a postoupili k městu Basra, které podle posledních zpráv irácké jednotky opustily před postupujícími britskými a americkými vojáky námořní pěchoty.

Spojenci ztratili dalších 7 mužů při srážce dvou vrtulníků Sea Knight britského námořnictva, zahynulo 6 Britů a jeden Američan. Ztráty jsou tedy 21 vojáků na straně Spojenců. Irácké ztráty nejsou známy, strany se neshodují v žádném z údajů, Irák popírá jak postup Spojenců, tak vojenské úspěchy. Vykázal z Bagdádu reportéry CNN a ostatním zakázal volný pohyb po městě, takže nelze ověřit ani vyvrátit tvrzení o zásazích civilních cílů během celonočního bombardování. Irácké jednotky pravidelné armády ale považují svůj boj za prohraný a po stovkách se vzdávají postupujícím jednotkám. Dnes se vzdala celá 51. irácká divize, což samozřejmě iráčtí představitelé popřeli.

Drtivé letecké útoky mají pokračovat 48 hodin, což bude přibližně doba, kdy se Spojenci přiblíží k Bagdádu, potom budou letadla asi nasazena na podporu pozemních jednotek.

Podle informací z více zdrojů na sever Iráku vstoupilo z Turecka cca 1 000 vojáků, což by mohlo vyvolat problémy s kurdským obyvatelstvem v této oblasti. Na severu by údajně mělo docházet i ke vstupu amerických jednotek.

Na západě Iráku u hranic s Jordánskem a Sýrií byla obsazena dvě strategická letiště.

Televize CNN i nadále přenáší zprávy přímo z boje. Dnes přinesla záběry, jak US Marines bojují a likvidují nepřátelské tanky při postupu na Basru, a rovněž záběry 3. divize vyčkávající nedaleko postavení iráckých vojsk na případnou kapitulaci.

Autor : 🕔22.03.2003 📕10.475

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago