Rok 2002

Autor: Radek Havelka / Admin 🕔︎︎ 👁︎ 15.682

Vážení čtenáři,

rok 2002 se nezadržitelně blíží ke konci a nastává čas, kdy lidé obvykle hodnotí rok končící a plánují sliby a předsevzetí do roku příštího. Nejsem sice nijak melancholický z konce jednoho roku, po kterém přijde rok nový, ale dovolte mi přece jen stručně zhodnotit, co rok 2002 pro tento server znamenal.

Reklama

Pokud to vezmeme z hlediska celosvětové situace, na začátku tohoto roku definitivně padl pod útoky Spojených států amerických talibanský režim v Afghánistánu a až na drobné přestřelky tím skončila tato válka vedená s cílem zničit základny sítě Al-Kajdá a dopadnout Usámu bin Ládina. První se zdařilo, to druhé nikoliv. Tento rok také přinesl několik rozporuplných proslovů tohoto nejhledanějšího teroristy, které mají dokazovat, že je stále naživu. Přesto o tom mnozí pochybují. O čem ale pochybovat nelze, je aktivita teroristů, kteří i nadále vraždí v těch nejméně očekávaných oblastech. Výbuch v dovolenkovém ráji na Bali, přepadení moskevského divadla, útok na budovu vlády v Čečensku, sestřelení izraelského letadla, nespočet sebevražedných útoků Palestinců, to vše jsou činy teroristů.

Vlnami mezinárodní diplomacie jako ledoborec křižují USA ve své víře v spravedlivý boj proti terorismu a - jak se zdá - další válka proti světovému ohrožení je na dosah.

Situace v Iráku, kam se před nedávnem vrátili zbrojní inspektoři, je napjatá. Americký lid dokonce schvaluje odvetu prostřednictvím jaderných zbraní v případě použití chemických a biologických zbraní ze strany Iráku. Zato Izraelci v tom mají jasno. Více než Iráku se bojí útoků Palestinců. I tato oblast zcela jistě v následujícím roce nedojde

svého míru. A aby toho nebylo málo, i Korejský poloostrov se opět stává místem sváru, a to pro možný vývoj jaderných zbraní v Severní Koreji.

U nás byly asi největší událostí letošního roku povodně a vše, co napáchaly. Dokonce s sebou odnesly i plán na zakoupení stíhacích letadel Grippen, jejichž cenu si po škodách z povodní naše země již opravdu dovolit nemohla. Ale na druhou stranu, přes veškeré škody se podařilo úspěšně připravit významný summit NATO v Praze v listopadu, který přinesl pozvánky do aliance dalším zemím včetně Slovenska. Praha hostila nejznámější státníky mnoha zemí. Nad Prahou se také objevila snad ta nejpotupnější a nejošklivější ozdoba v podobě neonového srdce, patřícího spíše do nějakého vykřičeného domu, než nad potemnělé siluety Pražského hradu.

Reklama

A co přinesl tento rok našemu webu? Mnoho :) Od března je web umístěn na vlastním serveru připojeném u společnosti Casablacna v Praze na Želivského, což na jedné straně znamená obrovské možnosti, konec starostí s prostorem a nastavováním apod., na druhé straně však i občasné výpadky, protože se o server sami staráme, takže to občas není zcela dokonalé, ale na druhou stranu, co je dokonalé? :) Web prochází postupnou změnou struktury, prodělal i další "plastickou" operaci, vše s cílem co nejvíce zjednodušit používání těchto stránek a hledání těch správných informací.

Tento rok se také výrazně rozrostl počet věrných přispěvatelů, kterých je již více než 40. Přibylo mnoho subwebů, mnoho stránek a materiálu. A nakonec to nejdůležitější, velmi výrazně vzrostl počet Vás, čtenářů. Navázali jsme mnoho kontaktů a do nového roku pro Vás připravujeme nejedno překvapení.

Co se předsevzetí do nového roku týče, nemohu se rozhodovat za USA, dokonce ani za Českou republiku, mohu jen předestřít to, co mohu dodržet v příštím roce já a tento server. I nadále se budeme snažit přinášet aktuální informace z dění ve světě, stejně tak další a další texty o minulosti, vojenství, zbraních, vybavení, ale hlavně lidech. Protože cílem tohoto webu je hlavně informovat, připomínat, nedat zapomenout na hrůzy, které s sebou válka a boj přinášejí. Dovolte mi tedy vyslovit neskromné přání do nového roku:

Ať se války a utrpení stanou minulostí!

A Vám všem přeji splnění vašich snů, hodně úspěchů a snad se na těchto stránkách opět sejdeme v tom novém roce 2003.

 

Radek "admin" Havelka

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více