Ruské legie zblízka

Autor : 🕔30.09.2002 📕7.784
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Závěr

Zpracování historie čsl. legií v Rusku se od 30. let tohoto století soustředilo převážně na vojenské a politické otázky jejich existence. Prakticky mimo zájem historiků zůstávala pestrá a různorodá škála dalších možných úhlů pohledu na tuto problematiku. Tématicky jednotvárný výklad zpracování však příliš nepřispívá k růstu hlubšího zájmu o studium historie čsl. legií.

Tato diplomová práce se proto zaměřila právě na problémy, které dosavadní jednorozměrný obraz čsl. legií významně doplňují a podávají celistvější pohled na jejich dlouhodobé působení mimo vlast. Soustředila se na problémy dějin ruských legií z hlediska těch témat, která pod vlivem dějinných událostí odlišovala ruské legie od jiných tehdejších pravidelných armád. Namísto tradičního vojensko-politického výkladu se práce věnovala hlavně otázkám vnitřních poměrů v čsl. vojsku a jejich působení na jeho pravidelný chod. Hlavní pozornost byla soustředěna problematice vojenských pravidel a řádů a vlivu jejich ustanovení na vývoj profesních a mezilidských vztahů v armádě. Práce se v nemalé míře zabývala také problémy materiálního a technického zajištění vojska a jeho rozsáhlými kulturními aktivitami. Ve většině případů tedy šlo o témata, která byla až dosud historiky opomíjena nebo zmiňována pouze okrajově.

Přes svou často velice malou spojitost s bojovými akcemi legií lze s jistotou tvrdit, že všechny zmiňované oblasti větší či menší měrou ovlivňovaly celkovou náladu ve vojsku a přispívaly k výsledkům bojových akcí. Taková spojitost je nejvíce patrná v oblasti zásobování a technického zajištění, které vytvářely materiální a technické podmínky pro spolehlivou vojenskou činnost. Psychická pohoda vojska se stala významným faktorem, který zásadně ovlivňoval vojenské úspěchy legií. Zde vedle dobrého hmotného zázemí vzrostl význam kulturních, osvětových a sportovních aktivit, který je však z tohoto hlediska jen těžko měřitelný. Podobně abstraktní hodnotou tvoří také důvěra vojáků v uchování hodnoty vkladů ve Vojenské spořitelně nebo pravidelné poštovní spojení s domovem. S jistotou však lze tvrdit, že všechny zmiňované oblasti ve své veliké provázanosti významně přispěly, přes všechny peripetie a zvraty, ke zdárnému překonání všech nástrah bolševické revoluce i ruské konzervativní reakce a k následnému slavnému návratu do svobodné vlasti.

Ve zpracovávaném materiálu se objevila řada zajímavých témat, která jsou často známa ve spojení s jinými, známějšími souvislostmi. Mezi ně patří například vliv výrazného zvýšení početního stavu čsl. vojska na změnu dosavadních vojenských a správních priorit, která se odrazila ve všech oblastech jeho každodenního života. Jako neznámé mohou také působit hlavně některé poznatky z technické a zásobovací oblasti, což však souvisí hlavně s malou pozorností, která byla tomuto tématu dosud věnována. V souvislosti s dosavadním přístupem k legionářské problematice může překvapivě působit i výklad rozsáhlé kulturní a publikační aktivity vojska. Vedle nesporného kulturního a duševního přínosu pro čsl. dobrovolníky pak může zvlášť zajímavě vyznít i propagační a ideový význam, který byl s těmito aktivitami také spojen.

Cílem této práce nebylo podat podrobný statistický přehled poměrů v ruských legiích. Její obsah by však mohl inspirovat k dalšímu bádání které by nepochybně dále zpracovaná témata zajímavě doplnilo. Široké možnosti skýtají hlavně hospodářská a kulturní témata, která mapují rozsáhlé aktivity jak na úrovni celého vojska, tak jednotlivých pluků, či rot. V těchto oblastech tak stále zůstává veliký prostor pro další historické studium. Podrobné zpracování nastolených témat však bohužel dosud naráží na problémy se zpřístupněním některých nedostupných archivních materiálů, které by mohly dosavadní poznatky vhodně doplnit a rozšířit.

Autor : 🕔30.09.2002 📕7.784

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago