Ruské legie zblízka

Autor : 🕔30.09.2002 📕9.800
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Československá polní pošta

Drobnou, ale významnou kapitolu v dějinách organizace čsl. vojska na Rusi sehrála také Čsl. polní pošta, která se stala nejspolehlivějším zprostředkovatelem korespondence v tehdejším sibiřském Rusku.

Čsl. vojsko dlouho nepotřebovalo vlastní poštovní organizaci. Až do bolševické revoluce poštovní styk zajišťovala pošta ruská, a následná přeprava do Francie činila úvahy o vlastní poště zbytečnými. Veškerá úřední agenda po rozkladu ruské státní správy byla vykonávána prostřednictvím jízdních vojenských kurýrů. Stejným způsobem byl zajišťován i rozvoz Čsl. denníku. Situace po vystoupení, rostoucí publikační agenda čsl. vojenského i politického vedení a absence kvalitních ruských služeb vedly Vojenský sjezd v červnu 1918 k rozhodnutí o zřízení vlastní poštovní organizace.

Organizací systému poštovní správy byl pověřen Antonín Novotný, před válkou výkonný rada telefonní centrály v Turnově. První poštovní ambulance (vagón) sice vyrazil na cestu z Čeljabinska přes Irkutsk do Čity (5.000km za 16 dní) už 16.záři 1918, ale až převedení polní pošty z OČSNR pod přímou správu generálního štábu v říjnu 1918 znamenalo kvalitativní pokrok v zajišťování poštovních služeb. Centrum pošty bylo zřízeno při štábu v Jekatěrinburgu. Ostatních šestnáct odboček, ve kterých pracovalo v říjnu 1918 osmdesát šest a v září 1919 kolem sto třiceti zaměstnanců, bylo po celou dobu umístěno ve vagónech v železničních stanicích ležících na poštovních linkách.

Na počátku se byli čsl. poštovní zřízenci nuceni smířit s řadou provizorií. Přestože se Technické oddělení i sborové intendantstvo snažily zajistit pro poštu co nejlepší provozní podmínky, počátky čsl. pošty byly poznamenány potížemi a nedostatkem. První čtyři poštovní vozy byly použité nákladní vagóny od uhlí a potravin, navíc ve špatném technickém stavu. Poštovní zřízenci byli nuceni se potýkat se zoufalým nedostatkem úředních formulářů a psacích potřeb. Došlo dokonce k případu, kdy přednosta jednoho poštovního úřadu poslal raport náčelníkovi pošt napsaný křídou přímo na vagóně. Aby dosáhli vysoké kvality služeb byli dokonce čsl. zřízenci nuceni, zvlášť v počátcích, podplácet zkorumpované ruské železniční zřízence, aby zásilka mohla pokračovat dál na místo určení. Postupně, zvlášť po zařazení pod správu generálního štábu, se situace zlepšovala. Technod pro potřeby pošty upravil doručovatelské vagóny, při velení každé čsl. fronty, Finanční správy a při Informačně Osvětovém Odboru OČSNR byl zřízen zvláštní poštovní úřad, čímž byla zajištěna rychlost spojení.

Od října 1918 bylo navázáno poštovní spojení s Vladivostokem, čímž se rozrostl akční rádius čsl. pošt. Bylo tím také umožněno korespondenční i finanční spojení s ČSR. Spojení Čeljabinsk - Vladivostok (7.000km) urazil čsl. poštovní vagón za 10-14 dní. Během jízdy se po čtyřiceti osmi hodinách služby střídal dvou až tříčlenný doprovod poštovního vagónu, který měl nárok na dalších čtyřicet osm hodin oddychu. Průměrná délka poštovní jízdy však činila „pouze“ 1500km, přičemž rychlost čsl. spojení byla v ruských podmínkách bezkonkurenční. To vedlo k růstu prestiže a počtu zákazníků čsl. polní pošty.

Kvalitu čsl. služeb ocenili i velitelé zahraničních vojsk v Rusku, kteří svěřili čsl. poště veškerou svou poštovní agendu. Z tohoto aktu důvěry však vyplynul střet se Sibiřskou vládou v polovině roku 1919. Ta se ve snaze získat správu poštovní agendy spojenců do svých rukou pokusila zabavit vagóny polní pošty a tím zamezit jejímu provozu. V této situaci se však za poštu vedle čsl. velení postavili i představitelé ostatních armád. Tento rozhodný krok tak přiměl Omsk ustoupit. Tímto incidentem byla zároveň i nepřímo potvrzena kvalita a důležitost čsl. polní pošty pro poštovní spojení v sibiřském Rusku.

Autor : 🕔30.09.2002 📕9.800

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago