LM vz. 58 Sa - vz. 58 bez zbrojního průkazu

Autor : 🕔10.02.2015 📕12.766
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Samopal (podle dnešní terminologie „útočná puška) vz. 58 představuje zbraň, se kterou odsloužila vojnu převážná většina současné české mužské populace středního věku. Řada vysloužilých vojáků na ni také vzpomíná s nostalgií; zajímají se o ni ale i ti, kteří ji nikdy v ruce nedrželi. A co víc, těchto zbraní je na našem území stále dost; lze si je poměrně levně pořídit, a to dokonce tak, že k tomu ani není třeba zbrojní průkaz.

K mání jsou dnes hned tři verze takové „osmapadesátky“: tzv. „zavařenina“ – zbraň oficiálně znehodnocená, jež ovšem poslouží jen jako dekorace např. nad krb –, funkční řez, který sice přesně demonstruje složení i pohyb mechanizmu, ale také nemůže střílet, a verze střílející jednotlivými ranami i dávkou, k jejímuž držení ale zbrojní průkaz také není třeba. Výrobcem je firma PPK z Holic (Zbrojovka Holice), jíž se podařilo upravit „ostrou“ „58“ na střelbu pouze slepými náboji 7,62 x 39 Blank. Zbraň kategorie D s označením LM vz. 58 přesně odpovídá „ostrému“ Sa vz. 58. Nová se navíc montuje z použitých dílů, takže má už při prodeji často žádanou patinu.

Pak jsou tu ještě samonabíjecí verze (tedy vlastně karabiny), které střílejí ostrými náboji, i když pouze jednotlivými ranami, a na které už je ovšem třeba mít zbrojní průkaz. O těch tu ale mluvit nebudeme.


LM 58 – detail střední části zbraně s vyjmutým naplněným zásobníkem a náboji

A k čemu že taková zbraň vlastně je?

Řešení je zajímavé nejen pro zájemce o zbraně obecně, sběratele a vysloužilce, kterým se stýská po možnosti vystřelit si ze samopalu jako zamlada, zejména však pro členy klubů vojenské historie: je to totiž ideální zbraň pro nejrůznější, dnes stále rozšířenější bojové ukázky (mj. také proto, že střelivo je levné). Zbraň střílí také dávkami, nadělá spoustu hluku a kouře, a přitom je bezpečná.


LM 58 se dvěma naplněnými zásobníky

Stručný popis

Kromě značení na zbrani se na pohled nepozná, že jde o verzi zbraně vysloveně pro civilní „bezzbrojákové“ užití. Řešení mechanizmu, znemožňující nabití ostrého náboje i možnost zpětné rekonstrukce na tento náboj, je duševním majetkem firmy, zásobník je ale stejný jako pro vz. 58.


LM 58 – celkový pohled

Funkce

Praktické zkoušky prokázaly, že zbraň funguje naprosto bezchybně jak při střelbě jednotlivými ranami, tak i v režimu střelby dávkou. Zvuk výstřelu, plamen i dým jsou zcela identické s ostrou „58“; stejným problémem pochopitelně zůstává – jako u ostré zbraně – čištění po střelbě slepými náboji.

Uveřejněno s laskavým svolením autora.
Vyšlo v časopise Military revue 4/2012 vydavatelství Naše Vojsko.

Autor : 🕔10.02.2015 📕12.766

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago