BLÍZKÝ VÝCHOD: Úspěšná stávka

Autor : 🕔08.03.2014 📕2.518
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Palestinští zaměstnanci OSN zřejmě dosáhli splnění svých požadavků.

Na Západním břehu Jordánu skončila stávka palestinských zaměstnanců Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky. Byla dlouhá – trvala 65 dní - a moc se o ní nepsalo. Její důvody byly totiž poněkud kuriózní, stejně jako její konec.

Tento úřad měl od svého založení v roce 1949 poskytovat pomoc zhruba 652 000 Palestinců, kteří uprchli nebo byli vykázáni ze Státu Izrael po jeho vzniku. Pečuje o ně dodnes a počet Palestinců mezitím vzrostl na pět milionů na celém Blízkém východě. Pro palestinskou samosprávu je to vítaná pomoc, protože úřad kromě finančních příspěvků, potravin a dalších životních potřeb pro asi 740 000 lidí na Západním břehu provozuje na jejím území školy a kliniky, staví a opravuje domy a v neposlední řadě poskytuje práci tisícům Palestinců – nezaměstnanost na Západním břehu dosahuje 18 % a v uprchlických táborech 23 %. Platy nemají špatné – jsou o 20 % až 80 % vyšší než zaměstnanců samosprávy.

Úřad financují mezinárodní dárci. Ti se však v poslední době pozastavují nad tím, proč tato organizace už 65 let utrácí peníze za Palestince, když je na světě tolik mnohem potřebnějších uprchlíků. Úřad byl rovněž kritizován, že zaměstnává lidi, kteří vyšli z izraelských věznic, kde si odpykávali tresty i za terorismus, a OSN nakonec musela přístup přehodnotit a řadu zaměstnanců propustit.

Dárci ztrácejí ochotu přispívat a rozpočet úřadu letos činí o třetinu méně než vloni – 675 milionů dolarů – a celých 80 % plyne na mzdy zaměstnanců. OSN navíc poskytuje stále větší pomoc dvěma milionům syrských uprchlíků. Úřad čelí nedostatku prostředků a v současnosti má deficit ve výši 65 milionů dolarů. Jeho generální komisař Filippo Grandi připustil, že v porovnání s katastrofálními krizemi v jiných zemích se ta palestinská „nejeví tolik naléhavá“, a chce také část prostředků přesměrovat do syrského palestinského uprchlického tábora Jarmúk, jehož obyvatelé jsou už několik měsíců v obležení a nemají jídlo ani vodu.

Palestincům na Západním břehu však jejich situace naléhavá připadá. Více než 5000 zaměstnanců z 19 uprchlických táborů začalo v prosinci stávkovat a požadovalo opětovné přijetí propuštěných, zvýšení platů a stejný jednorázový bonus ve výši 140 dolarů, jaký dostali jejich kolegové v Jordánsku.

Dva měsíce bylo zavřených 98 škol a 42 zdravotnických zařízení, nevyvážely se odpadky a hygienická situace byla neúnosná. Někteří stávkující, včetně bývalých vězňů, drželi skoro měsíc hladovku a skončili v nemocnici. Jejich rodiny hrozily Úřadu pro palestinské uprchlíky žalobami u mezinárodních soudů. OSN ale požadavky stávkujících odmítala s tím, že na jejich splnění nemá peníze a rozhněvala by dárce, kdyby to udělala.

Nakonec vyjednal dohodu palestinský premiér Ramí Hamdalláh a stávka skončila. Palestinci dostanou finanční kompenzaci za dny, kdy nepracovali, a 65 dní stávky jim nebude strženo z platu. To byl však jediný zveřejněný detail. Palestinská agentura WAFA jen oznámila, že „požadavky stávkujících byly částečně splněny“. Mlčení palestinských médií nasvědčuje tomu, že úřad vyhověl i přinejmenším určitému zvýšení platů. Dárci radost mít nebudou.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔08.03.2014 📕2.518

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago