BLÍZKÝ VÝCHOD: Úspěšná stávka

Autor : 🕔08.03.2014 📕2.317

Palestinští zaměstnanci OSN zřejmě dosáhli splnění svých požadavků.

Na Západním břehu Jordánu skončila stávka palestinských zaměstnanců Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky. Byla dlouhá – trvala 65 dní - a moc se o ní nepsalo. Její důvody byly totiž poněkud kuriózní, stejně jako její konec.

Tento úřad měl od svého založení v roce 1949 poskytovat pomoc zhruba 652 000 Palestinců, kteří uprchli nebo byli vykázáni ze Státu Izrael po jeho vzniku. Pečuje o ně dodnes a počet Palestinců mezitím vzrostl na pět milionů na celém Blízkém východě. Pro palestinskou samosprávu je to vítaná pomoc, protože úřad kromě finančních příspěvků, potravin a dalších životních potřeb pro asi 740 000 lidí na Západním břehu provozuje na jejím území školy a kliniky, staví a opravuje domy a v neposlední řadě poskytuje práci tisícům Palestinců – nezaměstnanost na Západním břehu dosahuje 18 % a v uprchlických táborech 23 %. Platy nemají špatné – jsou o 20 % až 80 % vyšší než zaměstnanců samosprávy.

Úřad financují mezinárodní dárci. Ti se však v poslední době pozastavují nad tím, proč tato organizace už 65 let utrácí peníze za Palestince, když je na světě tolik mnohem potřebnějších uprchlíků. Úřad byl rovněž kritizován, že zaměstnává lidi, kteří vyšli z izraelských věznic, kde si odpykávali tresty i za terorismus, a OSN nakonec musela přístup přehodnotit a řadu zaměstnanců propustit.

Dárci ztrácejí ochotu přispívat a rozpočet úřadu letos činí o třetinu méně než vloni – 675 milionů dolarů – a celých 80 % plyne na mzdy zaměstnanců. OSN navíc poskytuje stále větší pomoc dvěma milionům syrských uprchlíků. Úřad čelí nedostatku prostředků a v současnosti má deficit ve výši 65 milionů dolarů. Jeho generální komisař Filippo Grandi připustil, že v porovnání s katastrofálními krizemi v jiných zemích se ta palestinská „nejeví tolik naléhavá“, a chce také část prostředků přesměrovat do syrského palestinského uprchlického tábora Jarmúk, jehož obyvatelé jsou už několik měsíců v obležení a nemají jídlo ani vodu.

Palestincům na Západním břehu však jejich situace naléhavá připadá. Více než 5000 zaměstnanců z 19 uprchlických táborů začalo v prosinci stávkovat a požadovalo opětovné přijetí propuštěných, zvýšení platů a stejný jednorázový bonus ve výši 140 dolarů, jaký dostali jejich kolegové v Jordánsku.

Dva měsíce bylo zavřených 98 škol a 42 zdravotnických zařízení, nevyvážely se odpadky a hygienická situace byla neúnosná. Někteří stávkující, včetně bývalých vězňů, drželi skoro měsíc hladovku a skončili v nemocnici. Jejich rodiny hrozily Úřadu pro palestinské uprchlíky žalobami u mezinárodních soudů. OSN ale požadavky stávkujících odmítala s tím, že na jejich splnění nemá peníze a rozhněvala by dárce, kdyby to udělala.

Nakonec vyjednal dohodu palestinský premiér Ramí Hamdalláh a stávka skončila. Palestinci dostanou finanční kompenzaci za dny, kdy nepracovali, a 65 dní stávky jim nebude strženo z platu. To byl však jediný zveřejněný detail. Palestinská agentura WAFA jen oznámila, že „požadavky stávkujících byly částečně splněny“. Mlčení palestinských médií nasvědčuje tomu, že úřad vyhověl i přinejmenším určitému zvýšení platů. Dárci radost mít nebudou.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔08.03.2014 📕2.317

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 5 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago